Počasí v Česku je tak kritické, že o něm píší i v zahraničí

Tradice pálení čarodějnic v Česku letos zaujala britskou BBC ze vcelku prostého důvodu. Kvůli katastrofálnímu suchu totiž hrozilo, že se už podruhé v řadě v Praze neuskuteční, déšť v předchozích dnech to však naštěstí umožnil.

Přidejte svůj názor 24 komentářů

Pálení čarodějnic
doporučujeme

Každoroční pálení čarodějnic zaujalo britskou BBC ze zcela prostého důvodu. Zatímco loni se v Praze kvůli suchu neuskutečnilo, letos se tato populární tradice odehrála. V předcházejících dnech přitom platila opatření, která zapálení jakýchkoliv otevřených ohňů bránila.

Důvodem je historicky nejhorší sucho, které Česko zasáhlo ještě o měsíc dříve než loni. Kvůli němu Praha před několika dny zakázala otevřené ohně, aby minimalizovala risk, že se potenciální požár úplně vymkne kontrole.

Díky srážkám o uplynulém víkendu a na začátku tohoto pracovního týdne však byla výše zmiňovaná opatření zrušena, což potěšilo tisíce pražských obyvatel, kteří se na pálení čarodějnic těšily o to víc, že loni se neuskutečnilo.

„Pálení čarodějnic je populární tradice, především mezi dětmi, a je pochopitelně smutné, když jsou děti zklamané. Navzdory suchu jsme se proto rozhodli, že nezakážeme ohně, které uspořádají městské části,“ řekl BBC náměstek primátora Petr Hlubuček.

Populární tradice spojená s datem 30. dubna se datuje hluboko do pohanských věků a slaví se v mnoha evropských zemích. BBC ji ve svém článku přirovnává k populárnímu Halloweenu, obě slavnosti mají podle britského média podobné prvky.

Podle BBC představuje české hlavní město perfektní místo pro pálení čarodějnic. Důvodem je historie metropole jako centra černé magie v dobách císaře Rudolfa II., který během své vlády pozval do Prahy řadu alchymistů a vědců.

Loading...
Vstupte do diskuze (24)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hasiči v Liberci likvidují požár spalovny, museli se probourat do "bunkru"

19.09.2019 17:47 Aktualizováno V Liberci hasiči z 11 jednotek dnes celý den likvidovali požár odpadu ve spalovně Termizo, která…

Zákeřný lymfom: Rakovina mízních uzlin začíná nenápadně, každý den…

19.09.2019 17:40 Aktualizováno Nádorem mízních uzlin neboli lymfomem onemocní v ČR každý den pět pacientů, ročně je to asi 1800.…

Šabatová je zděšena. Co se děje v domovech důchodců?

19.09.2019 12:40 Péče o lidi s demencí a seniory obecně má podle veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové stále mezery.…

Bývalý estébák dle žaloby šikanoval disidentky, soud ho osvobodil

19.09.2019 12:34 Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zprostil obžaloby bývalého příslušníka komunistické Státní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama