Počasí v Česku je tak kritické, že o něm píší i v zahraničí

Tradice pálení čarodějnic v Česku letos zaujala britskou BBC ze vcelku prostého důvodu. Kvůli katastrofálnímu suchu totiž hrozilo, že se už podruhé v řadě v Praze neuskuteční, déšť v předchozích dnech to však naštěstí umožnil.

Pálení čarodějnic
doporučujeme

Každoroční pálení čarodějnic zaujalo britskou BBC ze zcela prostého důvodu. Zatímco loni se v Praze kvůli suchu neuskutečnilo, letos se tato populární tradice odehrála. V předcházejících dnech přitom platila opatření, která zapálení jakýchkoliv otevřených ohňů bránila.

Důvodem je historicky nejhorší sucho, které Česko zasáhlo ještě o měsíc dříve než loni. Kvůli němu Praha před několika dny zakázala otevřené ohně, aby minimalizovala risk, že se potenciální požár úplně vymkne kontrole.

Díky srážkám o uplynulém víkendu a na začátku tohoto pracovního týdne však byla výše zmiňovaná opatření zrušena, což potěšilo tisíce pražských obyvatel, kteří se na pálení čarodějnic těšily o to víc, že loni se neuskutečnilo.

„Pálení čarodějnic je populární tradice, především mezi dětmi, a je pochopitelně smutné, když jsou děti zklamané. Navzdory suchu jsme se proto rozhodli, že nezakážeme ohně, které uspořádají městské části,“ řekl BBC náměstek primátora Petr Hlubuček.

Populární tradice spojená s datem 30. dubna se datuje hluboko do pohanských věků a slaví se v mnoha evropských zemích. BBC ji ve svém článku přirovnává k populárnímu Halloweenu, obě slavnosti mají podle britského média podobné prvky.

Podle BBC představuje české hlavní město perfektní místo pro pálení čarodějnic. Důvodem je historie metropole jako centra černé magie v dobách císaře Rudolfa II., který během své vlády pozval do Prahy řadu alchymistů a vědců.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V domově důchodců v Unhošti hoří, hasiči evakuovali kolem 100 lidí

04.07.2020 21:01 Aktualizováno Hasiči dnes v podvečer vyjížděli k požáru v areálu domova důchodců v Unhošti na Kladensku. Hořelo v…

Lidem věřícím dezinformacím nemá smysl oponovat, shodli se účastníci…

04.07.2020 10:14 REPORTÁŽ - Českem se šíří dezinformace a konspirační teorie o sítích 5G. Například město Jeseník…

Češi v červnu polevili v opatřeních proti covidu, ukázal průzkum

03.07.2020 19:06 Lidé v Česku v červnu polevili v opatřeních proti šíření nemoci covid-19. Většina už neomezovala…

Inspekce odhalila nebezpečný potravinový doplněk, obsahuje mix rozpouštědel

03.07.2020 16:47 Mix různých rozpouštědel a aromatických uhlovodíků našla Státní zemědělská a potravinářská inspekce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy