Rudý svině! Češi slaví 1. máj, na akci komunistů se sesypali na Jakeše

Netradičně na náměstí Jiřího z Poděbrad se dnes v Praze sešli příznivci komunistů a představitelé KSČM u příležitosti Svátku práce. Prvomájového setkání se zúčastnili někteří kandidáti KSČM ve volbách do Evropského parlamentu, bývalá poslankyně Marta Semelová, nechyběl ani někdejší generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš. Na řečníky pískali a křičeli protikomunističtí demonstranti, kteří se shromáždili několik metrů za pódiem.

Přidejte svůj názor 380 komentářů

Milouš Jakeš
doporučujeme

Komunisté se uchýlili na náměstí Jiřího z Poděbrad kvůli rekonstrukci Křižíkovy fontány na Výstavišti, která je tradičním místem jejich setkání. S ohledem na menší prostor byl skromnější doprovodný program. Zhruba tři až čtyři stovky návštěvníků si tak k poslechu projevů a hudby dua Regent nemohly pořídit občerstvení ve stáncích KSČM, ale jedině na farmářských trzích, které otevřely opodál na obvyklém místě po straně náměstí.

Stejně jako na Výstaviště dorazili kromě účastníků akce také lidé, kteří s ní chtěli vyjádřit nesouhlas. Přímo za pódiem komunistické akce si nad schody kostela Nejsvětějšího srdce Páně rozvěsili transparenty s nápisy jako Komunisté jsou vrazi, Rudý zrůdy či transparent kladoucí rovnítko mezi symboly srpu a kladiva a hákového kříže. Proslovy narušovali skandováním hesel jako "Česko není Rusko" či "Hanba soudruhům".

V hlavním projevu poslanec Jiří Dolejš kritizoval situaci důchodců, ocenil zaměstnance či odboráře, zastavil se i u blížících se eurovoleb. "Svátek práce má smysl, patří těm lidem, kteří poctivě pracují," řekl. Demonstranti mu odpověděli pokřiky "Spojenci Babiše" či "Václav Havel".

Prvomájové setkání si nenechal ujít poslední předrevoluční generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš, který v srpnu oslaví 97. narozeniny. "Na těch 97 to ještě jde," řekl novinářům při dotazu na to, jak se cítí. Vývoj v Česku od pádu komunismu hodnotí negativně. "Nemělo k takovému převratu dojít, byli bychom dnes dál," prohlásil.

Vstupu do Evropské unie, od kterého dnes uplynulo 15 let, naopak Jakeš nelituje, byť by se podle něj měla unie reformovat. "Myslím, že to bylo správné, že se vstoupilo do EU. Jde o to, aby EU nechala větší práva jednotlivým státům a nechtěla to dělat všechno a nařizovat za všechny," uvedl. K volbám do Evropského parlamentu se chystá. "Volby jsou na to, aby k nim člověk šel. Kdo nejde, tak se zříká vlivu. Pak může nadávat, ale jen na sebe," konstatoval.

Situaci na náměstí kontrolovali policisté včetně několika na koních a členové antikonfliktního týmu. V prvních hodinách akce ale žádnou vyhrocenější situaci řešit nemuseli, odpůrci komunistů narušovali akci jen občasnými pokřiky.

Loading...
Vstupte do diskuze (380)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vltava táhne: Loňskou sezónu přilákala téměř 6 milionů rekreantů

17.09.2019 10:30 Vltavu loni v hlavní části sezony využilo k rekreaci téměř šest milionů lidí. Jde o údaje od dubna…

Na pile ve Štokách hořelo, oheň způsobil škodu za víc než milion

17.09.2019 10:24 Čtyři jednotky hasičů likvidovaly dnes ráno požár haly pily ve Štokách na Havlíčkobrodsku. Příčinou…

Muži "prostě hráblo" a zavraždil dítě své družky. Soud mu napařil tvrdý…

17.09.2019 10:21 Za vraždu dítěte své družky si má Jiří Nácar odpykat 18,5 roku vězení. Trest mu dnes současně s…

Řidič na Přerovsku na přechodu srazil ženu s třemi dětmi

17.09.2019 09:51 Řidič osobního auta srazil v pondělí ve Slavíči u Hranic na Přerovsku ženu s třemi malými dětmi.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama