V Brně se střetli radikálové a jejich odpůrci, musela zasáhnout policie

Na Zelném trhu v Brně se dnes střetli radikálové a jejich odpůrci, kteří se snaží blokovat jejich ohlášený pochod na Mendlovo náměstí. Policisté po potyčce zajistili dva lidi a situaci rychle uklidnili. Na místě jsou desítky těžkooděnců a ze vzduchu hlídá situaci vrtulník. Policisté i tajemník městské části Brno-střed Petr Štika antifašisty vyzvali, aby pochod neblokovali. Radikálové kvůli odpůrcům nemohli vyjít ze Zelného trhu, pak se ale policii podařilo oba tábory oddělit a průvod se dal do pohybu. Radikálů jsou desítky, odpůrců stovky.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Brno
doporučujeme

Už před setkáním radikálů jim odpůrci pustili z reproduktorů písničky z divadla Husa na provázku, aby zabránili jejich projevům, také začali jezdit v blízkosti radikálů na kolech. Na obě shromáždění dohlížejí stovky policistů včetně vrtulníku i tajemník Štika, který by mohl v krajním případě obě shromáždění rozpustit. Akce provází občasný déšť.


Průvod svolala do Brna Národní a sociální fronta. Průvod má jít Masarykovou ulicí a dále na Hybešovu a Václavskou až na Mendlovo náměstí.

Ještě před setkáním radikálů se shromáždili jejich odpůrci na nedalekém Dominikánském náměstí před budovou magistrátu. Projevy měli například Zdena Mašínová a Fedor Gál. Antifašisté bubnovali na bubny, hráli šachy nebo točili obručí kolem těla. Radikálům hodlají čelit hravou formou a k jejich průvodu dělat například divadelní představení nebo pouštět hudební doprovod.

První máj se v Brně v minulých letech opakovaně stal dnem slovních střetů i potyček mezi radikály a jejich odpůrci z řad antifašistů. Před dvěma lety prošlo městem 150 radikálů a sešlo se i 300 jejich odpůrců. Zasahovat musela policie.

Tajemník městské části Brno-střed Štika by mohl shromáždění v krajním případě i rozpustit. Bylo by to v případě, kdyby se účastníci odchýlili od oznámeného účelu shromáždění nebo by ho směřovali k popírání nebo omezování práv osob pro jejich národnost, pohlaví, rasu, původ, politické smýšlení, náboženské vyznání, také pokud by akce vedla k podněcování nenávisti a nesnášenlivosti a účastníci by se dopouštěli násilí nebo jinak porušovali ústavu. Účastníci se nesmějí chovat násilně, ani mít střelné zbraně, výbušniny, pyrotechniku nebo si zahalovat obličeje. Rozpuštění je možné, pokud se nepodaří jiným zákrokem vyřešit situaci, která je v rozporu se zákonem.

Loading...
Vstupte do diskuze (17)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus ONLINE: Dalších 257 nakažených s nemocí covid-19, celkem v…

10.04.2020 06:19 V Česku je 5569 lidí s potvrzenou nákazou novým typem koronaviru. Ve čtvrtek jich přibylo 257.

Reakce Čechů na koronavirus nebyla přehnaná, míní Holanďan žijící v ČR

10.04.2020 06:10 Reakce na koronavirus nebyla v Česku přehnaná a nadšení, s jakými se společnost pustila do snahy…

Moskva hrozí odvetou za odstranění Koněva

09.04.2020 20:55 Odstranění památníku sovětského maršála Ivana Koněva v Praze může způsobit dlouhodobé podráždění v…

Hygienici zkoumají schůzku u Zemana v Lánech, prozradil policejní prezident

09.04.2020 20:38 Hygienici zkoumají sobotní schůzku prezidenta Miloše Zemana s jeho expertním týmem v Lánech, řekl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy