Podvod s elektrárnou miliardáře Zemka: Technik si odpyká vyšší trest, rozhodl soud

Krajský soud v Brně za podvod s elektrárnou miliardáře Zdeňka Zemka VT-sun na Chomutovsku uložil technikovi Janu Hudečkovi takzvaný společný trest 7,5 roku vězení. Technik už dříve dostal za podvody s dalšími elektrárnami sedmiletý trest, krajský soud věc vyhodnotil jako pokračující trestnou činnost, řekla dnes ČTK mluvčí soudu Eva Angyalossy. Další dva lidi soud obžaloby zprostil. Obžalobě ve věci čelí i Zemek, soud ji ale vyčlenil do samostatného projednávání a dosud nerozhodl. Zemkovi hrozí až deset let vězení.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Solární energie
doporučujeme

Zemka žalobce viní z toho, že s pomocí falešných revizních zpráv a předávacích protokolů získal licenci na provozování své solární elektrárny, přestože ještě nebyla hotová. Elektrárna tak podle obžaloby získala licenci na prodej elektřiny v závěru roku 2010, což jí zajistilo zhruba o polovinu vyšší výkupní cenu, než by byla v roce 2011. Způsobená škoda do konce roku 2015 činila podle obžaloby 89 milionů korun, celkově mohl způsobit škodu až 360 milionů korun.

Spolu se Zemkem obžalobě čelili tři inženýři včetně Hudečka z železáren ve Veselí nad Moravou, které patří Zemkovi. Podle žalobce předkládali Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ) nepravdivé dokumenty o činnosti a bezpečnosti elektrárny, Zemek pak měl být tím, kdo je podepsal a nechal doručit na úřad. Zemek se dříve soudu opakovaně omlouval ze zdravotních důvodů, soud proto žalobu na něj začal řešit samostatně. Jednání ve věci dosud nenařídil a nerozhodl.

V tomto týdnu ale rozhodl o zbývající trojici obžalovaných. Hudeček podle Angyalossy dostal celkový společný trest 7,5 roku vězení a peněžitý trest 500.000 korun. Hudeček figuroval i v případu fotovoltaických elektráren bratrů Zemkových — Saša-Sun a Zdeněk-Sun, kde trest po navýšení Vrchním soudem v Olomouci zněl sedm let.

Zbylé dva obžalované krajský soud viny zprostil. "V jejich případě došlo k posunu důkazní situace na základě důkazů předložených u soudu," řekl ČTK žalobce Radek Mezlík. Doplnil, že případné podání odvolání zváží až na základě písemného vyhotovení rozsudku.

Synové Zemka Alexandr a Zdeněk od Vrchního soudu v Olomouci za podvod s elektrárnami Saša-Sun a Zdeněk-Sun odešli se shodným trestem šest let a devět měsíců, s dovoláním u Nejvyššího soudu později neuspěli. V případu mimo jiných figuruje i bývalá šéfka ERÚ Alena Vitásková, kterou Vrchní soud v Olomouci zprostil obžaloby. Nejvyšší soud ale nařídil zpřesnit důvody zproštění, věc tak znovu bude řešit brněnský krajský soud.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dušnost není znakem stáří. Může jít o vážnou nemoc, která se projeví i na…

21.09.2019 21:58 Aktualizováno Zadýchávání, které pacienti považují za běžnou součást stárnutí, může signalizovat vážnou plicní…

Na Jablonecku hořela paseka, s hašením pomáhal vrtulník

21.09.2019 20:45 Aktualizováno Hasiči u Železného Brodu na Jablonecku dnes přes tři hodiny likvidovali požár paseky v těžko…

Neštěstí v Brně: Muže zasáhl elektrický výboj, utrpěl rozsáhlé popáleniny

21.09.2019 16:14 Elektrický výboj dnes na brněnském hlavním nádraží zranil člověka. Utrpěl popáleniny na 30…

Praha trénuje na velkou povodeň, cvičení začalo testem vrat na Čertovce

21.09.2019 15:34 Aktualizováno Dnešní celodenní protipovodňová cvičení v Praze odstartoval test vrat na Čertovce, která by se jako…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama