1. máj v Brně připomínal bitevní pole: Demonstranti měli krumpáče i palcát, 10 osob zadrženo

Policisté v Brně v souvislosti se středečním pochodem radikálů a akcí jejich odpůrců zajistili deset lidí. Většina z nich se zodpovídá z neuposlechnutí výzvy, dva muži budou vysvětlovat své vzájemné napadení. Další muž napadl zakročujícího policistu, je podezřelý z násilí proti úřední osobě. Dnes to v souhrnu v aktualizaci na policejním webu uvedl mluvčí Pavel Šváb.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Odpůrci pochodu radikální Národní a sociální fronty se sešli v 17:00 na Dominikánském náměstí, radikálové v 19:00 na Zelném trhu. Odpůrci svoji akci oficiálně ukončili před 20:00, většina z nich ale odešla blokovat pochod Národní a sociální fronty. Vznikla potyčka, zasahovat musela policie, několik lidí zadržela.

Průvod radikálů pak rozpustil tajemník městské části Brno-střed Petr Štika, který uvedl, že radikálům navrhl jinou trasu, oni ale podle něj jeho návrhy neakceptovali. Část odpůrců radikálů se pak vydala na policii v Příční ulici, kde jsou cely pro zadržené, po výzvách se ale rozešli.

Policisté odhadli počet účastníků obou největších shromáždění na 60 v případě pochodu radikálů, a na 600 v případě jejich odpůrců. "O tom, že se zdaleka nejednalo jen o mírumilovné shromáždění, svědčí i výbava některých demonstrantů, kterou zajistili policisté," uvedl mluvčí. Šlo například o násadu patrně od krumpáče či podomácku zhotovený malý palcát. "Stovky policistů měly se zvládnutím situace plné ruce práce, nejvíce pak 300 příslušníků pořádkových jednotek a 20 kolegů z antikonfliktního týmu," uvedl Šváb.

Policie zajistila deset lidí, z toho devět mužů a jednu ženu. Většina lidí se podle mluvčího zodpovídá z neuposlechnutí výzvy, dva muži zajištění na Zelném trhu budou vysvětlovat své vzájemné napadení. "V Bratislavské ulici pak dvaatřicetiletý muž napadl i zakročujícího policistu, je podezřelý z násilí proti úřední osobě. Obviněn dosud nebyl," uvedl mluvčí. Doplnil, že muž měl navíc u sebe více než 100 gramů sušené rostlinné hmoty, pravděpodobně marihuany, a bude se zodpovídat také z tohoto prohřešku.

Dva policisté byli při akcích zraněni, jeden musel být ošetřen v nemocnici. "V zárodku se podařilo zažehnat konflikt na Zelném trhu a také vyřešit situaci, kdy se zhruba dvě stovky lidí přemístily před policejní služebnu v Příční ulici s požadavkem na propuštění zajištěných osob. Po výzvách policistů se rozešli, ale v Bratislavské ulici jsme museli zajistit další tři osoby, které se dopustily protiprávního jednání," uvedl mluvčí.

První máj se v Brně v minulých letech opakovaně stal dnem slovních střetů i potyček mezi radikály a jejich odpůrci z řad antifašistů. Před dvěma lety prošlo městem 150 radikálů a sešlo se i 300 jejich odpůrců. Zasahovat musela policie.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrad Bouzov zůstane státu, Ústavní soud odmítl stížnost Německého řádu

20.09.2019 17:09 Aktualizováno Ústavní soud odmítl stížnost Německého řádu, který se domáhal vydání hradu Bouzov na Olomoucku.…

Zkáza, nebo ráj? Studenti v Česku stávkovali za klima, dorazili i jejich…

20.09.2019 15:39 Aktualizováno Na Staroměstském náměstí v Praze se dnes dopoledne sešly stovky mladých lidí, kteří se připojili k…

Zemědělec proti Agrofertu: Krajský soud se zastal Rady, spor se vrací…

20.09.2019 15:33 Krajský soud v Brně dal za pravdu zemědělci Bohumíru Radovi ve sporu s podnikem Agro Jevišovice z…

Matka dávala dceru (6) do spárů pedofila, soud jí opět udělil jen mírný…

20.09.2019 14:43 Matce z Prahy, která nechávala šestiletou dceru dlouhodobě zneužívat svým pedofilně orientovaným…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama