Nedostupné hypotéky a vysoké ceny zásadně mění trh s nemovitostmi

Hůře dostupné hypotéky a pokračující růst cen zásadně mění trh s nemovitostmi, především ve velkých městech. Zvýšila se totiž poptávka po malometrážních bytech, které dnes stojí stejně, jako před pár lety stály byty pro celou rodinu. Ceny se mají letos zastavit, ČNB však dnes opět zvedla úroky, což se opět dotkne i úvěrů na bydlení.

Byty
doporučujeme

Ještě předloni v Česku rostly ceny nemovitostí nejrychleji v celé EU, průměrně o 16 %. Loni růst zpomalil na 6 až 10 % a podle průzkumu Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí by se letos měl dokonce zcela zastavit. Už ke konci minulého roku začaly v některých regionech ceny i klesat, to však není případ velkých měst, jakými jsou Praha a Brno.

Tam makléři pozorují zajímavý trend, lidé z obou zmíněných měst začali kupovat menší byty než dříve. Dvoupokojový byt totiž dnes stojí stejně, co ještě před pár lety byt pro celou rodinu. Zatímco se dnes byt 2+kk o velikosti 44 metrů čtverečních prodává za 3,6 milionu korun, před třemi lety se dal za stejnou částku pořídit byt s místností navíc.

V Praze dnes začínají ceny bytů 3+kk na 5 milionech. Růst cen se proto projevil na poptávce. „Sledujeme, že roste zájem o malé byty. Důvody jsou jasné, lidé jsou pod tlakem vysokých cen nuceni dělat kompromisy. Nejvíce patrné je to v Praze a také v Brně,“ říká realitní makléř Jan Martina z M&M Reality.

Největší zájem pozorují realitní kanceláře o byty 2+kk, roste však i poptávka po menších bytech. I za ně si však kupci oproti minulosti výrazně připlatí. Kupříkladu byt 1+kk o 28 metrech čtverečních v pražském panelovém domě se prodává za cenu kolem 2,5 milionu korun, což je o 700 tisíc více než před třemi lety.

Na poptávku po menších bytech už reagují i developeři. Martina konstatuje, že v Praze stále častěji naráží na malometrážní byty, které plní jen základní potřebu ubytování. „ Na druhou stranu z praxe víme, že jsou tyto byty dobře obchodovatelné. Neoznačil bych to sice za nějaký silný trend v nové výstavbě, ale do budoucna bych se nedivil, kdyby těchto bytů na trhu ještě přibývalo,“ dodává.

Kromě rostoucích cen ovlivňuje situaci na tuzemském trhu s nemovitostmi i Česká národní banka, která svými opatřeními z loňského října zhoršila dostupnost hypotečních úvěrů. Dnes navíc rozhodla o dalším zvýšení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na dvě procenta.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Lepší by bylo, kdyby ÚOOZ a ÚOKFK sloučeny nebyly, prohlásil končící…

13.06.2021 13:40 Končící nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se i po letech domnívá, že by bylo lepší, kdyby nebyly…

Politici v čele s Babišem na pietním aktu položili věnce k hrobu lidických…

12.06.2021 10:55 K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení…

Zemřel signatář Charty 77 Rudolf Zeman

11.06.2021 21:56 Aktualizováno V noci na čtvrtek zemřel novinář a někdejší disident Rudolf Zeman, bylo mu 82 let. Uvedl to server…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama