Letní dovolená? Vadný Boeing mění plány desítek tisíc Čechů, kanceláře už dělají změny

Do příprav letní dovolené desítek tisíc Čechů mohou zasáhnout problémy s letouny Boeing 737 MAX. Asociace cestovních kanceláří ČR odhaduje, že změny se dotknou 80 tisíc klientů, jedna z největších kanceláří u nás EXIM Tours zatím mluví o tisícovkách postižených lidí. Na co mají cestovní kanceláře právo?

Přidejte svůj názor

Dovolená, cestování
doporučujeme

Ani jejich výrobce možná momentálně netuší, kdy se podaří vrátit do letového provozu stroje Boeing 737 MAX. Letouny vyřadily dvě fatální nehody v Jávském moři a v Etiopii, při kterých dohromady zemřelo 346 lidí. Aby se zabránilo dalším problémům, byla letadla uzemněna, což však ovlivňuje nejen provoz leteckých společností, ale také cestovních kanceláří.

„Podle našich posledních odhadů nebude situace tak dramatická, jak vypadala v okamžiku, kdy došlo k rozhodnutí a uzemnění,“ říká pro EuroZprávy.cz místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR pro vnější vztahy Jan Papež. K uzemnění Boeingů 737 MAX došlo na území Evropské unie 12. března.

Podle Papeže může mít nastalá situace vliv na dovolenou u 80 tisíc klientů tuzemských cestovních kanceláří. Námi oslovená kancelář EXIM Tours, která se řadí mezi tři největší v ČR, disponuje vlastními odhady. „Počet klientů, kterých se změny dotknou jsou řádově tisícovky,“ uvedl pro EuroZprávy.cz tiskový mluvčí EXIM Tours Petr Kostka.

Jaké změny mohou čeští turisté očekávat? „Rušení letů je až to poslední. Vliv to bude mít především na letové řády a u některých klientů i na změnu odletových dnů,“ konstatuje místopředseda ACK Papež.

Změny i přes intenzivní jednání s aerolinkami Smartwings připouští i EXIM Tours. Některým úpravám v letovém řádu se kvůli uzemnění letadel Boeing 737 MAX vyhnout nedokážou. „Tato situace se dotýká několika letů z moravských letišť. Klientům nabízíme změnu termínu zájezdu, v malé míře i změnu odletového letiště na Prahu,“ popisuje Kostka.

img-responsive

Boeing 737 MAX 8 SmartWings | foto: travelservice.aero

Konkrétně se změny týkají některých letů z Ostravy a Brna do Egypta a Varny, z moravskoslezské metropole pak také letů na řecký ostrov Kos. Asociace cestovních kanceláří ČR ústy svého místopředsedy konstatuje, že EXIM Tours i další společnosti mají na takové změny právo.

„V souvislostí s touto situací, kdy ani cestovní kancelář, ani dopravce, nemají možnost situaci ovlivnit, může cestovní kancelář změnit dobu nebo den cesty, může i zrušit celý zájezd. Klienti by měli situaci chápat, protože vše vzniklo především s ohledem na jejich bezpečnost,“ potvrdil Jan Papež pro EuroZprávy.cz.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel "Král Šumavy" Josef Hasil (†95), legendární odbojář proti komunistům

16.11.2019 21:10 Aktualizováno V pátek zemřel v USA ve věku 95 let protikomunistický odbojář Josef Hasil, známý jako Král Šumavy.…

Masarykova univerzita zahájila třídenní Festival 30 let svobody

16.11.2019 20:08 Rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš zahájil dnes v kině Scala v Brně třídenní Festival 30 let…

Protektorát či komunistický puč. Videomapping na Národní třídě připomněl…

16.11.2019 19:17 Historické milníky novodobých dějin Československa a České republiky dnes zobrazil videomapping na…

Univerzita Hradec Králové má v kampusu náměstí Václava Havla

16.11.2019 18:53 Piazzetta uprostřed kampusu Univerzity Hradec Králové byla dnes slavnostně pojmenována na náměstí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama