Kryl podvody lihové mafie? Škoda astronomická, žalobce navrhl přísný trest

Za pomoc se zakrytím obřích nelegálních obchodů s lihem organizovaných skupinou kolem Radka Březiny navrhl státní zástupce obžalovanému Petru Němečkovi trest 9,5 roku až deseti let vězení. Rozsudek v případu vynese zlínský krajský soud 24. května. Způsobenou škodu na neodvedené spotřební dani vyčíslil žalobce Robert Henzel v této větvi kauzy na téměř 248 milionů korun. Němečkovi hrozí za zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby až 13 let a čtyři měsíce vězení. Vinu odmítl.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Žalobce uvedl, že provedené dokazování vinu Němečkovi prokázalo. "Poukazuji na rozpory ve výpovědích obžalovaného a některé provedené důkazy, ať už listinného charakteru nebo výpovědi svědků. Tady by se dalo zmínit zaměstnance Morávia-Chem nebo Tomáše Březiny. Dále bych mohl poukázat i na další věci týkající se například faktické nemožnosti odvážení zboží z pohledu vozidel, která obžalovaný sice vlastnil, ale částečně už bylo mimo jeho možnosti je dále spravovat, případně k tomu neměl řidičská oprávnění," řekl Henzel.

Podle žalobce odebíral Němeček jako jednatel firmy Cargo NV v letech 2009 a 2010 od společnosti Morávia-Chem z Hrobic na Zlínsku skrytě ovládané Radkem Březinou fiktivně autokosmetiku. Líh, který k její výrobě měl být podle vyhotovených falešných dokladů použitý, skupina podle obžaloby ve skutečnosti prodávala výrobcům alkoholu, případně jej schraňovala v tajných skladech.

Němeček takto podle státního zástupce pomohl lidem kolem Březiny zlegalizovat přes 900.000 litrů lihu, ze kterého neodvedli spotřební daň. Obžalovaný podle něj také vystavoval fiktivní faktury o prodeji autokosmetiky dalším odběratelům.

Padesátiletý Němeček se hájí tím, že zboží z Morávia-Chem na základě smlouvy skutečně odebíral. Jako bývalý majitel autodopravy si prý pro ni do Hrobic jezdil kamionem s návěsem několikrát měsíčně. Připustil ale, že neměl potřebné řidičské oprávnění. Autokosmetiku prý poté skladoval v Holešově na Kroměřížsku, odkud ji údajně dále prodával. Týdně podle něj mohlo jít o zboží i za 200.000 korun. Zmínil, že odběratelů byla strašná spousta, u soudu si však vzpomněl pouze na tři.

Ve své závěrečné řeči Němeček uvedl, že o činnosti organizované skupiny Radka Březiny v rozhodné době nevěděl. "Spolupracoval jsem s policií už v roce 2011, kdy to prošetřovala. Považuji svou vinu za neprokázanou," řekl Němeček. Jeho obhájkyně Markéta Valeriánová uvedla, že má soud k dispozici pouze nepřímé důkazy. Z dokazování podle ní jednoznačně vyplynulo, že spáchaný skutek není trestným činem a navrhla, aby byl její klient zproštěn obžaloby.

Hlavní organizátor nelegálních obchodů s lihem Radek Březina už dříve v jiném hlavním líčení uvedl, že aby mohl být líh skrytě využitý k výrobě alkoholu, existovali takzvaní oblíbení, kteří odebírali z firmy Morávia-Chem mnohem méně autokosmetiky, než jaké množství firma skutečně fakturovala. Za to od Březiny dostávali peníze. Společnost, která autokosmetiku oficiálně vyráběla, pak podle něj měla naoko vše účetně v pořádku.

Radek Březina byl v roce 2017 za obchody s nezdaněným lihem pravomocně odsouzen k 13 letům vězení. Způsobenou škodu vyčíslil vrchní soud na 5,6 miliardy korun. S Březinou si nepodmíněné tresty za podvody odpykávají čtyři muži, u dvou dalších soudy pravomocný rozsudek zatím nevynesly. Březinovu bratrovi Tomášovi, který vedl účetnictví týkající se nelegálních obchodů s lihem a s policií spolupracoval, snížil Nejvyšší soud šestiletý trest na 3,5 roku, před časem byl z vězení podmínečně propuštěn.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jan Kraus se vysmál studentům stávkujícím kvůli klimatu: Poslal jim hodně…

20.06.2019 22:01 Aktualizováno Moderátor Jan Kraus se ve své středeční show pozastavil nad tématem ekologie a studentských stávek…

Oteplování výrazně prodlouží vegetační období v Česku. Následky budou…

20.06.2019 18:04 Aktualizováno Vegetační období v Česku se kvůli postupnému růstu průměrné roční teploty v příštích 30 letech…

Muže uštkla zmije paví. U dálnice D11 si ho vyzvedl záchranářský vrtulník

20.06.2019 17:22 Královéhradečtí letečtí záchranáři dnes v blízkosti dálnice D11 u Chlumce nad Cidlinou na Hradecku…

Atletka Hejnová prohrála spor o známku. Zůstala jen silueta, konstatoval…

20.06.2019 16:23 Dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová nemá nárok na odškodnění za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama