Mapa: Extrémní počasí vrhá Česko do krize. Deště jsou úplně k ničemu

Českou republiku už několikátým dnem sužuje chladné počasí se zvýšenou intenzitou dešťů. Namísto povodní, které by se daly po zimě během deštivého jara očekávat, ale Česko trpí jinou krizí. Extrémním suchem, které se navzdory dešťům vůbec nelepší.

Přidejte svůj názor 74 komentářů

Deštivé jarní počasí
doporučujeme

Jak ukazují mapy portálu InterSucho, predikce na následující dny není navzdory dešťům nijak příznivá. Díky předpokládaným vyšším úhrnům srážek se výrazně zlepší situace v povrchové vrstvě 0-40 cm, kde sucho nebude prakticky pozorováno.

Horší ale bude situace v hlubších vrstvách, kde se sucho sice zmírní, ale bude stále pozorováno."V celém profilu 0-100 cm zůstane nejmenší relativní nasycení půdy na jižní Moravě a to pod 50 %. Na zbytku území se dostane na 70-90 %," uvedli odborníci.

img-responsive

Sucho bude navzdory dešťům nadále extrémní | foto: InterSucho

Podle dlouhodobého výhledu ČHMÚ by teploty příští týden měly klesnout pod obvyklé hodnoty a po další 3 týdny být spíše normální nebo nižší. Srážkově by ale Česko mělo být v příštích 4 týdnech blízko průměru.

"Deficit ve velké části Moravy, severu Slezska a v oblasti mezi severozápadem Pražské aglomerace a Poohřím přetrvá nejspíše do třetí dekády července. Je zřejmé, že aktuální úroveň nasycení půdy, při normálním průběhu srážek nepostačí v řadě regionů, zvláště těch výše jmenovaných, pro hladký průběh vegetace a při normálním průběhu srážek mohou v současné době suché oblasti vykazovat nižší než obvyklé nasycení ještě v polovině srpna," předvídají odborníci.

Existující deficit vláhy v hlubší vrstvě bude tak i přes deštivé počasí nadále zasahovat výraznou část území zvláště na Moravě a v Poohří i podél toku Labe. 

Loading...
Vstupte do diskuze (74)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jan Hrušínský: Novodobí bolševici a nácci nám už zase chtějí rozkazovat,…

21.05.2019 09:59 V Praze se dnes bude již počtvrté demonstrovat za nezávislost justice a odchod ministryně…

Desetitisíce lidí dnes opět budou protestovat proti Babišovi a Benešové.…

21.05.2019 09:06 V Praze se dnes už počtvrté sejdou tisíce lidí, aby demonstrovaly za nezávislou justici a za demisi…

Češi se opět bouří. Kvůli Benešové jdou další týden do ulic

20.05.2019 15:30 Čtvrtý týden v řadě se v Praze toto úterý uskuteční demonstrace za demisi ministryně spravedlnosti…

Ošklivá vizitka Česka: Ve Francii si všímají lidí naštvaných kvůli Babišovi

20.05.2019 11:27 Aktualizováno Už i ve Francii se zabývají tím, kolik řepky se pěstuje v České republice. Novináři si vzali na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama