Svoboda tisku se stále zhoršuje, míní mediální expert. Zmínil i Česko

Svoboda tisku ve střední a východní Evropě je na nejnižším bodě za tři dekády od pádu komunismu, tvrdí mediální expert Marius Dragomir. Za exemplární případ si vybral Maďarsko, řeč však přišla i na Česko. O mediálním impériu premiéra Andreje Babiše však paradoxně nepadlo ani slovo.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Noviny, ilustrační foto
doporučujeme

Mediální expert Marius Dragomir se ve většině svého článku pro Project Syndicate věnuje Maďarsku, které se od roku 2013 propadlo v žebříčku svobody tisku Reportérů bez hranic o 31 příček až za Sierru Leone nebo Kyrgyzstán. Tři čtvrtiny médií v zemi navíc vlastní lidé spojení s premiérem Viktorem Orbánem a jeho stranou Fidesz.

Tamní situace na mediálním trhu je podle Dragomira jen začátek, maďarský model totiž začínají uplatňovat i další státy v regionu. Jako příklad uvádí polskou stranu Právo a spravedlnost, která po vzoru Orbána obsadila po svém vítězství ve volbách v roce 2015 vedoucí pozice ve veřejnoprávních médiích lidmi loajálními ke straně.

Jako další nebezpečný trend pak mediální expert označuje nákupy médií bohatými oligarchy. Právě tady přichází na přetřes i Česká republika. Zmiňována je slovenská Penta, finanční skupina J&T nebo PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

V samostatném odstavci je pak vypíchnuta role Daniela Křetínského a jeho Czech Media Invest. Majitel fotbalové Sparty si vysloužil pozornost tím, že CMI nemá mezi svými akvizicemi pouze tuzemská média, ale také ta rumunská a především západoevropská. Křetínský totiž loni nakoupil podíl ve francouzském deníku Le Monde.

V kontrastu s rolí Orbána na maďarském mediálním trhu Dragomir paradoxně vynechal vydavatelství MAFRA, jehož vazby na úřadujícího českého premiéra Andreje Babiše (ANO) jsou dobře známy. Společnost, pod kterou spadá mimo jiné Mladá fronta Dnes nebo Lidové noviny, je v současnosti ve svěřenském fondu.

I přesto Dragomir v závěru konstatuje, že rostoucí přítomnost oligarchů a silných finančních skupin v médiích dopadá na nezávislost zpravodajství v regionu. Mediální expert se dokonce domnívá, že to vedlo zahraniční mediální společnosti k odchodu ze zemí střední a východní Evropy.

Výsledkem zmíněných trendů je, že svoboda tisku ve střední a východní Evropě je podle Dragomira na nejnižším bodě za tři dekády, které uplynuly od pádu komunistických diktatur. Nadějí na zlepšení moc nevidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bývalý pražský imám Shehadeh dostal 10 let vězení, dle soudu financoval…

28.02.2020 13:48 Za účast na teroristické skupině a financování terorismu potrestal soud bývalého pražského imáma…

Kauzu hejtmana Půty se nepodařilo uzavřít, u soudu nastaly technické potíže

28.02.2020 12:17 Technické problémy při přehrávání CD dnes znemožnily ukončit dokazování v korupční kauze, v níž je…

Milion chvilek svolal další protest. V Praze se uskuteční demonstrace na…

28.02.2020 11:59 Na obranu demokratických institucí uspořádá v neděli 1. března v Praze spolek Milion chvilek…

Koronavirus na Tenerife: Pět Čechů odletělo po karanténě v hotelu zpět do…

28.02.2020 10:59 Pět českých turistů, kteří byli kvůli koronaviru od pondělního večera v karanténě v hotelu H10…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama