Rekordní nezaměstnanost nekončí. V dubnu podle odhadů opět klesla

Nezaměstnanost v dubnu klesla na 2,8 procenta z březnových tří procent, vyplývá z odhadů analytiků oslovených ČTK. Za poklesem je pokračující rozjezd sezonních prací. Úřad práce zveřejní data v pátek 10. května.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Nezaměstnaní lidé
doporučujeme

"Sezónní faktory poslaly březnovou míru nezaměstnanosti opět dolů. Rovněž v dubnu očekáváme další pokles nezaměstnanosti zejména vlivem obsazování sezónních pracovních pozic. Navíc nabídka volných míst stále výrazně převyšuje počet nezaměstnaných," uvedla analytička Raiffeisenbank Eliška Jelínková.

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda upozornil, že nezaměstnanost tak v dubnu klesla na svoji letošní nejnižší úroveň a vyrovnala se loňským minimům, která zároveň představují minima za celou dobu posledních více než dvaceti let. "Český trh práce je ve stále výjimečně dobré kondici, z pohledu zaměstnavatelů je stále výjimečně napjatý. Za příznivým dubnovým vývojem míry nezaměstnanosti stojí také sezónnost," uvedl.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek uvedl, že pokles nezaměstnanosti pod 2,8 procenta v dalších měsících bude velmi obtížný. "A to nejen kvůli nesouladu mezi nabídkou a poptávkou, ale také z důvodu omezování poptávky po nové pracovní síle ze strany podniků zpracovatelského průmyslu," uvedl.

Každopádně podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka bude během nadcházejících měsíců dále zpomalovat tvorba nových pracovních míst. "Domácí pracovní trh je za vývojem ekonomiky mírně opožděn a teprve během jarních měsíců lze očekávat, že se aktuálně nižší aktivita ve zpracovatelském průmyslu začne odrážet i ve statistikách trhu práce," uvedl.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká společnost je rozdělena. Do které ze šesti sociálních tříd patříte?

17.09.2019 13:59 Česká společnost je rozdělena do šesti společenských tříd, které se liší složením svých zdrojů a…

Do Prahy se sjelo 1500 odborářů, zveřejní požadavky na růst mezd

17.09.2019 11:51 Víc než 1500 odborářů z celé republiky se dnes sešlo v Praze, aby se tu společně připravili na…

Muži "prostě hráblo" a zavraždil dítě své družky. Soud mu napařil tvrdý…

17.09.2019 11:42 Aktualizováno Za vraždu malého dítěte své družky si má Jiří Nácar odpykat 18,5 roku vězení. Trest mu dnes…

Tempo růstu náboru zaměstnanců na konci roku klesne

17.09.2019 11:38 Čeští zaměstnavatelé plánují i v posledním čtvrtletí nabírat nové zaměstnance, ovšem tempo růstu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama