#VyjdiVen: Studenti budou demonstrovat za demokracii a nezávislost justice

Studenti vysokých i středních škol budou dnes po poledni demonstrovat za obranu demokracie, ústavy a nezávislé justice. Akce nazvaná #VyjdiVen se vedle Prahy uskuteční v Brně, Ostravě, Hradci Králové a dalších městech. Výstražná studentská stávka stejné iniciativy se konala i loni v březnu, kdy se do ní zapojilo přes 300 škol po celé zemi.

Přidejte svůj názor 324 komentářů

Vysokoškolští studenti
doporučujeme

Organizátoři akce vyzývají, aby se k nim lidé přidali tím, že v pravé poledne vyjdou ven ze škol, tříd, pracovišť a domovů. Stávkou chtějí navázat na tradici studentských protestů. Nesouhlas s tím, kam se ubírá demokracie v ČR, plánují projevit "opravdu důrazně, ale stále pokojně". V Praze se například demonstranti sejdou v centru na náměstí Jana Palacha. kde jsou na programu projevy jak studentů, tak i akademiků.

"Nechceme žít v totalitě či oligarchii, chceme žít ve svobodné a demokratické zemi, a proto jsme připraveni tuto zemi bránit a nejsme lhostejní k tomu, co se děje," uvedli iniciátoři protestu v písemné výzvě. Zdůraznili, že nepropagují žádnou politickou stranu ani nejsou součástí žádné politické kampaně.

Demonstranti požadují odstoupení ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO). Dále chtějí, aby vláda Andreje Babiše (ANO) požádala Sněmovnu o vyslovení důvěry, protože výměnu šesti ministrů ze 14 pokládají za zásadní obměnu kabinetu. Podporují také senátní ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana a žádají, aby prezident "jednal státotvorně, v zájmu své země a v zájmu občanů České republiky". Senátoři podle nich musí nadále důrazně vystupovat na obranu demokracie.

Demonstrace proti Benešové a premiérovi Babišovi uspořádal tři pondělky za sebou také spolek Milion chvilek pro demokracii, který svolal na příští úterý celorepublikový protest na pražské Václavské náměstí. Organizátoři studentské akce uvedli, že jejich cílem není tříštit síly, ale spíše se s touto iniciativou vzájemně doplnit.

Loading...
Vstupte do diskuze (324)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jan Hrušínský: Novodobí bolševici a nácci nám už zase chtějí rozkazovat,…

21.05.2019 09:59 V Praze se dnes bude již počtvrté demonstrovat za nezávislost justice a odchod ministryně…

Desetitisíce lidí dnes opět budou protestovat proti Babišovi a Benešové.…

21.05.2019 09:06 V Praze se dnes už počtvrté sejdou tisíce lidí, aby demonstrovaly za nezávislou justici a za demisi…

Češi se opět bouří. Kvůli Benešové jdou další týden do ulic

20.05.2019 15:30 Čtvrtý týden v řadě se v Praze toto úterý uskuteční demonstrace za demisi ministryně spravedlnosti…

Ošklivá vizitka Česka: Ve Francii si všímají lidí naštvaných kvůli Babišovi

20.05.2019 11:27 Aktualizováno Už i ve Francii se zabývají tím, kolik řepky se pěstuje v České republice. Novináři si vzali na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama