#VyjdiVen: Studenti budou demonstrovat za demokracii a nezávislost justice

Studenti vysokých i středních škol budou dnes po poledni demonstrovat za obranu demokracie, ústavy a nezávislé justice. Akce nazvaná #VyjdiVen se vedle Prahy uskuteční v Brně, Ostravě, Hradci Králové a dalších městech. Výstražná studentská stávka stejné iniciativy se konala i loni v březnu, kdy se do ní zapojilo přes 300 škol po celé zemi.

Přidejte svůj názor 324 komentářů

Vysokoškolští studenti
doporučujeme

Organizátoři akce vyzývají, aby se k nim lidé přidali tím, že v pravé poledne vyjdou ven ze škol, tříd, pracovišť a domovů. Stávkou chtějí navázat na tradici studentských protestů. Nesouhlas s tím, kam se ubírá demokracie v ČR, plánují projevit "opravdu důrazně, ale stále pokojně". V Praze se například demonstranti sejdou v centru na náměstí Jana Palacha. kde jsou na programu projevy jak studentů, tak i akademiků.

"Nechceme žít v totalitě či oligarchii, chceme žít ve svobodné a demokratické zemi, a proto jsme připraveni tuto zemi bránit a nejsme lhostejní k tomu, co se děje," uvedli iniciátoři protestu v písemné výzvě. Zdůraznili, že nepropagují žádnou politickou stranu ani nejsou součástí žádné politické kampaně.

Demonstranti požadují odstoupení ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO). Dále chtějí, aby vláda Andreje Babiše (ANO) požádala Sněmovnu o vyslovení důvěry, protože výměnu šesti ministrů ze 14 pokládají za zásadní obměnu kabinetu. Podporují také senátní ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana a žádají, aby prezident "jednal státotvorně, v zájmu své země a v zájmu občanů České republiky". Senátoři podle nich musí nadále důrazně vystupovat na obranu demokracie.

Demonstrace proti Benešové a premiérovi Babišovi uspořádal tři pondělky za sebou také spolek Milion chvilek pro demokracii, který svolal na příští úterý celorepublikový protest na pražské Václavské náměstí. Organizátoři studentské akce uvedli, že jejich cílem není tříštit síly, ale spíše se s touto iniciativou vzájemně doplnit.

Loading...
Vstupte do diskuze (324)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Janoušek může být opět obžalován, jde o kauzu úhrad od pojišťoven

17.01.2020 18:17 Policie navrhla obžalovat lobbistu Romana Janouška a další čtyři lidi v kauze neoprávněných úhrad…

Čeští dlužníci se polepšili, zpožděných plateb ubývá

17.01.2020 12:06 Schopnost Čechů splácet závazky se loni dále zlepšila. Na konci roku 2019 mělo dluhy po splatnosti…

Pátrání odvoláno. Policie našla pohřešovanou dívku (10)

16.01.2020 17:10 Aktualizováno Jihomoravská policie dnes pátrala po desetileté dívce z Břeclavska, našla ji v pořádku. Policisté…

Rath si odpyká trest v nejpřísnějším režimu. Soud zamítl žádost o přeřazení

16.01.2020 17:04 Aktualizováno Teplický soud dnes zamítl návrh bývalého hejtmana a ministra zdravotnictví za ČSSD Davida Ratha o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama