#VyjdiVen: Studenti budou demonstrovat za demokracii a nezávislost justice

Studenti vysokých i středních škol budou dnes po poledni demonstrovat za obranu demokracie, ústavy a nezávislé justice. Akce nazvaná #VyjdiVen se vedle Prahy uskuteční v Brně, Ostravě, Hradci Králové a dalších městech. Výstražná studentská stávka stejné iniciativy se konala i loni v březnu, kdy se do ní zapojilo přes 300 škol po celé zemi.

Přidejte svůj názor 324 komentářů

Vysokoškolští studenti
doporučujeme

Organizátoři akce vyzývají, aby se k nim lidé přidali tím, že v pravé poledne vyjdou ven ze škol, tříd, pracovišť a domovů. Stávkou chtějí navázat na tradici studentských protestů. Nesouhlas s tím, kam se ubírá demokracie v ČR, plánují projevit "opravdu důrazně, ale stále pokojně". V Praze se například demonstranti sejdou v centru na náměstí Jana Palacha. kde jsou na programu projevy jak studentů, tak i akademiků.

"Nechceme žít v totalitě či oligarchii, chceme žít ve svobodné a demokratické zemi, a proto jsme připraveni tuto zemi bránit a nejsme lhostejní k tomu, co se děje," uvedli iniciátoři protestu v písemné výzvě. Zdůraznili, že nepropagují žádnou politickou stranu ani nejsou součástí žádné politické kampaně.

Demonstranti požadují odstoupení ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO). Dále chtějí, aby vláda Andreje Babiše (ANO) požádala Sněmovnu o vyslovení důvěry, protože výměnu šesti ministrů ze 14 pokládají za zásadní obměnu kabinetu. Podporují také senátní ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana a žádají, aby prezident "jednal státotvorně, v zájmu své země a v zájmu občanů České republiky". Senátoři podle nich musí nadále důrazně vystupovat na obranu demokracie.

Demonstrace proti Benešové a premiérovi Babišovi uspořádal tři pondělky za sebou také spolek Milion chvilek pro demokracii, který svolal na příští úterý celorepublikový protest na pražské Václavské náměstí. Organizátoři studentské akce uvedli, že jejich cílem není tříštit síly, ale spíše se s touto iniciativou vzájemně doplnit.

Loading...
Vstupte do diskuze (324)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok v Dražůvkách na Hodonínsku: Střelec popravil místostarostu

24.05.2019 22:18 Aktualizováno Dva mrtví, to je výsledek dnešní střelby v Dražůvkách na Hodonínsku. Dosud bezúhonný místní…

MS v hokeji: Boj Čechů o medaile! Praha bude fandit na Staroměstském…

24.05.2019 16:41 Aktualizováno Česká města o víkendu chystají velkoplošné projekce z hokejového mistrovství světa. Přímé přenosy…

Povodně v Česku: Pojišťovny evidují stovky škod za více než 10 mil.Kč

24.05.2019 15:42 Pojišťovny zaznamenaly po prudkých deštích, které v minulých dnech zasáhly především Zlínský a…

Střelec z Dražůvek? Byl to samotář a podivín, tvrdí starostka

24.05.2019 15:26 Byl to samotář a podivín, řekla starostka Dražůvek na Hodonínsku Klára Čudrnáková o jednom z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama