Cena masa raketově vzroste. Česko se bude potýkat s nedostatkem

Od loňského prosince zuří v Číně epidemie afrického moru. Vyžádal si životy desítek tisíc zvířat a asijská velmoc tak musí poptávku po mase pokrýt jinými způsoby. Začne proto maso ve velkém odkupovat z Evropy. Díky tomu ale bude obtížnější ho u nás sehnat.

Přidejte svůj názor 74 komentářů

Maso na českých pultech, ilustrační fotografie
doporučujeme

Vepřové maso bude podle televize Nova stále dražší a v obchodech ho už jen tak nekoupíme. Dovážet Namísto toho se bude vyvážet do Číny, která je na tom díky epidemii špatně.

Tamní chovatele decimuje africký mor, který zabil od loňského prosince na jedné farmě zabil i přes dvacet tisíc prasat. A zlepšení je v nedohlednu.

Do Číny se proto bude maso dovážet z Evropy, a to i z České republiky. Lze proto očekávat, že z našich pultů začne poměrně rychle mizet. A to se negativně odrazí na ceně.

"Situace se dále dramatizuje. V Číně podle hodinu staré zprávy CNN budou zřejmě muset vybít třetinu všech svých prasat… Do cen vepřového v ČR se to již promítá, ale zdražování přidá na tempu ještě v dalších letošních měsících," řekl televizi ekonom Lukáš Kovanda.

Za vepřové maso bychom si tak prý mohli připlatit až o 30 % více. Zdražování se ale dotkne i kuřecího a hovězího. I po nich totiž bude poptávka.

Podle televize ale za ně nepřiplatíme tolik jako za vepřové. Ceny se zvednou zhruba "jen" o 15 %. "V menším rozsahu pak bude zřejmě zdražovat hovězí, kterým lidé – nejen v ČR – budou dražší vepřové částečně nahrazovat," tvrdí Kovanda.

"Tlak na růst cen červeného masa bude v ČR patrný minimálně po celý letošní rok a bude tak další nepříjemností pro tuzemské spotřebitele. Ti už se nyní musí smířit se zdražováním brambor, zeleniny, pečiva či másla. Důvodem je loňské sucho a špatná úroda, růst cen energií a růst mezd, včetně mezd pracovníků v zemědělství a potravinářství," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (74)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Charitativní Běh pro Paměť národa vynesl téměř 900 tisíc korun

19.05.2019 20:54 Čtvrtý ročník charitativního Běhu pro Paměť národa přinesl 872.000 korun, zúčastnilo se ho přes…

Kybernetický útok zastavil prodej vstupenek na zlínský filmový festival

19.05.2019 18:54 Organizátoři Zlínského filmového festivalu pro děti a mládež kvůli kybernetickému útoku dočasně…

Národní potravinová sbírka: Češi darovali 235 tun zboží, je to méně než…

19.05.2019 17:21 Během sobotní Sbírky potravin Češi darovali 235 tun zboží, z toho 23 tun drogerie. Je to zhruba o…

Nepříjemná zpráva pro Čechy: Kvůli slabé koruně letos dovolená v Egyptě…

19.05.2019 16:32 Aktualizováno V předprodejích leteckých zájezdů pro letošní rok zatím vedou destinace Řecko, Turecko a Egypt,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama