Charitativní Běh pro Paměť národa vynesl téměř 900 tisíc korun

Čtvrtý ročník charitativního Běhu pro Paměť národa přinesl 872.000 korun, zúčastnilo se ho přes 2700 lidí. Peníze pomohou zdokumentovat osudy bojovníků za svobodu. ČTK to dnes oznámila Jana Holcová z obecně prospěšné společnosti Post Bellum. Tato společnost stála v roce 2008 spolu s Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů u zrodu Paměti národa, která je sbírkou vzpomínek pamětníků - nahrávek, textů i snímků.

Přidejte svůj názor

Běhání, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Za 'všechny, kteří to nevzdali' startovalo letos přes 2700 lidí na deseti a více místech. Běžci věnovali na další rozšiřování sbírky Paměť národa téměř 872.000," sdělila ČTK Holcová. Loňská akce vynesla na startovném 650.000 korun.

Letošní ročník měl dva termíny. Minulou sobotu se běželo v Ostravě, Olomouci, Českých Budějovicích a Ústí nad Labem a tuto sobotu v Praze, Brně, Plzni, Hradci Králové, Třebíči a Uherském Hradišti.

Lidé, kteří to mají na oficiální trasy Běhu pro Paměť národa daleko nebo raději běhají sami, se mohli k akci připojit na dálku. Kategorii "kdekoli" vymysleli organizátoři loni. Letos se takto připojilo 136 lidí, kteří tím přispěli 51.000 korun. "K oficiálním místům se tak lidé připojili například v Sedlčanech, v Domažlicích, v Šumperku, ale i na Sicílii, ve Švýcarsku, v Číně, v Rakousku nebo v Belgii," uvedla Holcová.

Patrony letošního Běhu pro Paměť národa byli stejně jako před rokem novinář Jindřich Šídlo, olympionici Vavřinec Hradilek a Eva Samková, sestry Aňa, Ester a Lela Geislerovy a herečky Lenka Krobotová a Petra Nesvačilová.

V databázi Paměti národa je již uloženo přes 9000 pamětníků. Jsou mezi nimi vyprávění válečných veteránů, odbojářů, přeživších holokaustu, politických vězňů, disidentů, ale i třeba spolupracovníků StB nebo členů KSČ.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ústavní soud je pátý měsíc oslabený. Hromadí se únava, přiznal sekretář

19.06.2019 11:02 Ústavní soud (ÚS) pracuje od rezignace Jana Musila už pátý měsíc v oslabené sestavě, na rychlosti…

Požár haly u Mladé Boleslavi: Škoda 3 miliony, příčina zatím neznámá

19.06.2019 10:05 Úterní požár průmyslové haly v Bezděčíně na okraji Mladé Boleslavi způsobil škodu za tři miliony…

Stav střelce z Nemyčevsi zůstává vážný, policie ho nemůže vyslechnout

19.06.2019 08:46 Zdravotní stav čtyřiatřicetiletého muže z Nemyčevsi na Jičínsku, kterého v pondělí postřelila…

Skupina Kryštof už nespolupracuje s Agrofertem. Babiš přichází o známé…

19.06.2019 08:30 Skupina Kryštof v čele se zpěvákem Richardem Krajčem ukončila spolupráci s koncernem Agrofert,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama