Smědá na Frýdlantsku se rozvodnila, silnice uzavřena

Hladiny řek v části Libereckého kraje dnes zvedly silné deště, druhého povodňového stupně dosáhla Smědá v Jizerských horách a prvního Kamenice v Plavech na Jablonecku. Uzavřená musela být odpoledne krajská silnice III. třídy z Černous na Boleslav na Frýdlantsku. Je tam asi 30 až 40 centimetrů vody, uvedl pro ČTK starosta příhraniční obce Miroslav Richter. V Hejnicích na Frýdlantsku spadl na jednom jezu kus opěrné zdi. Hasiči během dne odstraňovali jen několik popadaných stromů.

Povodně, ilustrační fotografie
doporučujeme

V Černousích dosáhla Smědá druhého povodňového stupně, stejně jako v třítisícových Hejnicích. "Nevíme, kolik toho ještě spadne, a jak se bude chovat řeka. Stále doporučujeme ostražitost, hlavně u vodních toků," uvedl starosta Hejnic Jaroslav Demčák (Za lepší Hejnice). Začínají se podle něj naplňovat koryta i dalších menších toků, komplikací může být i spadlá opěrná zeď jezu za Dělnickým domem. "Když nebude stoupat voda, tak to snad vydrží," dodal starosta.

Na většině území Libereckého kraje prší už od úterý, nejintenzivněji ale v Jizerských horách. Za posledních 24 hodin tam spadlo přes 80 milimetrů srážek, což je 80 litrů na metr čtvereční. Nejintenzivnější srážky naměřila stanice na Smědavě v Bílém Potoce, kde už napršelo přes 100 milimetrů. Naopak téměř bez deště jsou třeba Mimoň nebo Stráž pod Ralskem na Českolipsku, ale také některé oblasti v Podkrkonoší.

Podle starosty Hejnic se hladina Smědé držela během dne na pomezí prvního a druhého stupně. Třetí povodňový stupeň v Hejnicích vyhlašují, když Smědá dosáhne 180 centimetrů, i na této úrovni se ale podle Demčáka drží v korytě. Dnes dosáhla zatím maxima v 8:30, kdy byla hladina ve výši 163 centimetrů. Večer byla zhruba o deset centimetrů níže. "Připravené jsou pytle s pískem, které v případě potřeby rozvezeme," dodal Demčák. Extrémní srážky hrozí podle výstrahy meteorologů v Libereckém kraji do čtvrtečního rána v okolí Frýdlantu, Jablonce nad Nisou, Jilemnice a Tanvaldu.

Hasiči během dne odstraňovali v kraji jen několik popadaných stromů na podmáčeném terénu. "Situaci ale nadále sledujeme," dodala krajská mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi si hotely v Praze na léto rezervují většinou na poslední chvíli

05.07.2020 14:57 Hotelové řetězce v Praze mají většinu rezervací zatím od tuzemských cestovatelů. Pobyty si…

V domově důchodců v Unhošti hoří, hasiči evakuovali kolem 100 lidí

04.07.2020 21:01 Aktualizováno Hasiči dnes v podvečer vyjížděli k požáru v areálu domova důchodců v Unhošti na Kladensku. Hořelo v…

Lidem věřícím dezinformacím nemá smysl oponovat, shodli se účastníci…

04.07.2020 10:14 REPORTÁŽ - Českem se šíří dezinformace a konspirační teorie o sítích 5G. Například město Jeseník…

Češi v červnu polevili v opatřeních proti covidu, ukázal průzkum

03.07.2020 19:06 Lidé v Česku v červnu polevili v opatřeních proti šíření nemoci covid-19. Většina už neomezovala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy