Na Labi už velká voda nehrozí, stoupla jen těsně nad první stupeň

Silné deště dnes zvedly hladiny řek v Krkonoších a v Orlických horách. Prvního povodňového stupně dosáhla pouze hladina Labe ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších. Těsně nad hranicí prvního povodňového stupně se hladina Labe držela do 16:00. Pak již byla řeka bez povodňových stupňů, vyplývá z dat hradeckého ústředí Povodí Labe. Meteorologové upozorňovali, že Krkonoše mohou dnes ráno zasáhnout až extrémní srážky, které by mohly rychle rozvodnit hlavně menší řeky.

Povodně
doporučujeme

Hladina Labe ve Špindlerově Mlýně dnes ráno dosáhla 179 centimetrů, dopoledne pak klesla na 166 centimetrů. Hranice prvního povodňového stupně je 165 centimetrů. Průtok v Labi stoupl z pěti až na 25 metrů krychlových za vteřinu. Při stoleté povodni v roce 2006 průtok činil 168 metrů krychlových za vteřinu.

Největší srážky zaznamenala Luční bouda na hřebenech Krkonoš, kde za posledních 24 hodin napršelo 82 litrů vody na metr čtverečný. Stanice na Labské boudě a na Špindlerově boudě naměřily asi 50 litrů vody na metr čtverečný za posledních 24 hodin.

Povodí Labe uvedlo, že na přehradě Labská pod Špindlerovým Mlýnem by dnes večer mohla hladina dosáhnout přelivů. Odtok z přehrady je totiž kvůli rekonstrukci spodních výpustí možný nejvýše v množství deseti metrů krychlových za vteřinu. "Kulminační přítok i odtok do vodního díla předpokládáme okolo 30 metrů krychlových za vteřinu a za této situace neočekáváme žádné ohrožení osob, nemovitostí ani majetku," uvedl vedoucí dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.

Od dnešního rána do 17:00 se hladina v přehradě zvýšila téměř o tři metry. Do přelivu přehrady scházely asi dva metry. Přehrada zadržuje téměř dva miliony metrů krychlových vody. Jejím hlavním úkolem je zachytit vody z jarních tání sněhu. Neškodný odtok z přehrady má hodnotu 100 metrů krychlových vody za vteřinu.

V Orlických horách napršelo přibližně od 35 do 60 litrů vody na metr čtverečný. Například hladina Divoké Orlice v Orlickém Záhoří stoupla více než dvojnásobně na 30 centimetrů, přičemž hladina prvního povodňového stupně je 90 centimetrů.

V nižších polohách byly srážky výrazně nižší. Například v Hradci Králové spadlo 17 litrů vody na metr čtverečný za posledních 24 hodin.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi si hotely v Praze na léto rezervují většinou na poslední chvíli

05.07.2020 14:57 Hotelové řetězce v Praze mají většinu rezervací zatím od tuzemských cestovatelů. Pobyty si…

V domově důchodců v Unhošti hoří, hasiči evakuovali kolem 100 lidí

04.07.2020 21:01 Aktualizováno Hasiči dnes v podvečer vyjížděli k požáru v areálu domova důchodců v Unhošti na Kladensku. Hořelo v…

Lidem věřícím dezinformacím nemá smysl oponovat, shodli se účastníci…

04.07.2020 10:14 REPORTÁŽ - Českem se šíří dezinformace a konspirační teorie o sítích 5G. Například město Jeseník…

Češi v červnu polevili v opatřeních proti covidu, ukázal průzkum

03.07.2020 19:06 Lidé v Česku v červnu polevili v opatřeních proti šíření nemoci covid-19. Většina už neomezovala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy