Olše v Těšíně vystoupala na třetí povodňový stupeň, na Zlínsku hladiny řek klesají

Hladiny řek zůstávají po nočních srážkách vyšší na mnoha místech Moravskoslezského kraje. Olše v Českém Těšíně ráno vystoupala na třetí stupeň povodňové aktivity. Na devíti dalších místech platí první stupeň povodňové aktivity. Domy ohroženy nejsou. Déšť slábne. ČTK to řekla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Přidejte svůj názor

Řeka, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Jde hlavně odtoky dešťových srážek z noci. Týká se to především řeky Olše," uvedla mluvčí. Právě na Olši v Českém Těšíně platí třetí stupeň. Než voda z Beskyd řekou odteče, bude se hladina podle Vlčkové zvedat i na dalších místech.

První stupeň platí na Olši v Dětmarovicích a Jablunkově, Ostravici pod přehradou Šance a ve Frýdku-Místku, Čeladence v Čeladné, Morávce ve Vyšních Lhotách, Stonávce v Hradišti, Lubině ve Vlčovicích a Petřvaldu.

Hladiny řek i menších vodních toků ve Zlínském kraji klesají

Potíže s velkou vodou přetrvávají hlavně na Vsetínsku. Druhý povodňový stupeň hlásí hydrologové z Bystřičky nad i pod stejnojmennou nádrží a také z toku Velká Stanovnice pod nádrží v Karolince. "Podle předpovědi má během dneška docházet v Beskydech k dalším srážkám, v důsledku přechodu další fronty nelze vyloučit, že bude docházet k opětovným vzestupům hladin vodních toků," uvedl mluvčí Povodí Moravy (PMO) Petr Chmelař.

První stupeň povodňové aktivity platí na Vsetínské Bečvě ve Velkých Karlovicích a ve Vsetíně, na Hutiském potoku v Hutisku-Solanci a Rožnovské Bečvě v Rožnově pod Radhoštěm a Valašském Meziříčí. Nad hranicí nejnižšího stupně povodňové aktivity je i řeka Morava v Kroměříži a ve Spytihněvi na Zlínsku.

Velká voda ve středu zaplavila v kraji desítky domů, třeba v Ústí u Vsetína nebo Valašské Polance na Vsetínsku. Hasiči vyjížděli k vytopeným sklepům, ucpaným kanalizačním vpustím, poškozeným hrázím rybníků nebo stromům a dalším předmětům zachyceným u lávek a mostů. Mezi 12:00 a 20:00 měli podle mluvčího Romana Žemličky v kraji na 180 výjezdů souvisejících s intenzivním deštěm, nejvíc na Vsetínsku a Zlínsku.

Na situaci reaguje PMO manipulací na vodních dílech. "Vodní nádrže mírní průběh povodní. V důsledku uvolňování prostor ve vodních nádržích může pod některými vodními díly docházet k řízenému vzestupu hladin s dosažením stupňů povodňové aktivity. Nádrže jsou připraveny zachytit či transformovat případné povodňové průtoky," uvedl Chmelař.

Zasedají povodňové komise ve Vsetíně, Vizovicích, Valašském Meziříčí, Rožnově pod Radhoštěm nebo v Otrokovicích. Ve středu nechalo PMO prověřit stavby na vodních tocích s ohledem na zabezpečení před povodní. Ani několikadenní déšť však nedokáže podle společnosti doplnit deficit několik let trvajícího sucha. Nasycena je jen svrchní část půdy, na doplnění hladiny podzemních vod to nestačí.

Ve východní části Zlínského kraje platí do dnešních 18:00 výstraha ČHMÚ před extrémními srážkami. V severovýchodní části kraje platí do odvolání výstraha před nejvyšším stupněm povodňové aktivity.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cisterciáci musí vrátit restituovaný les. Jsme trestáni za boj proti…

25.06.2019 15:50 Aktualizováno Klášter cisterciáků ve Vyšším Brodě musí Lesům ČR vrátit přes 2000 hektarů lesa získaných v…

Cena potravin v roce 2019: které nejvíce zdražily a které zlevnily?

25.06.2019 15:46 Podle dat Českého statistické úřadu (ČSÚ) došlo v květnu k zvýšení spotřebitelských cen z dubnových…

V lovosickém jacht klubu explodovala loď, majitel je v kritickém stavu

25.06.2019 13:41 V jachtingovém klubu v Lovosicích na Litoměřicku v pondělí vpodvečer hořela loď. Majitele v…

Šiška osvobozen v kauze firmy Atos. Mohl jen hučet do Drábka, řekla…

25.06.2019 12:39 Aktualizováno Soud dnes zprostil někdejšího prvního náměstka ministerstva práce Vladimíra Šišku i bývalé šéfy IT…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama