Povodňové nebezpečí zažehnáno? Krkonošská přehrada Labská nepřetekla

Krkonošská přehrada Labská ve Špindlerově Mlýně v noci na dnešek nepřetekla a vzhledem k poklesu přítoku do přehrady se to již ani neočekává. ČTK o tom dnes informoval vedoucí dispečinku Povodí Labe Jiří Petr. Dosažení přelivů vodohospodáři očekávali po silných středečních deštích proto, že přehrada má kvůli rekonstrukci spodních výpustí výrazně omezený odtok spodními výpustmi.

Povodně
doporučujeme

Od středečního rána do večera se hladina v přehradě zvýšila téměř o tři metry. V noci na dnešek s poklesem přítoku a ustáváním srážek již hladina dál stoupla jen o necelého půl metru. Rozdíl mezi přelivem a hladinou byl dnes ráno 1,2 metru. "Vzhledem k rychlému poklesu přítoku již dosažení přelivu nepředpokládáme," uvedl Petr.

Kvůli rekonstrukci výpustí je přehrada nyní schopná vypouštět asi deset metrů krychlových za vteřinu. Ve středu ráno byl přítok do přehrady na úrovni 25 metrů krychlových vody za vteřinu a do dnešního rána postupně klesl na asi 11 metrů krychlových. Ani při přelití přehrady by voda pod přehradou podle vodohospodářů nenapáchala škody.

Před rekonstrukcí byla přehrada schopná vypouštět spodními výpustmi při dosažení hladiny zásobního prostoru asi 76 metrů krychlových vody za vteřinu. Po rekonstrukci by měla být spodem schopná vypouštět takzvaný neškodný odtok na úrovni 100 metrů krychlových za vteřinu. Při stoleté povodni v roce 2006 průtok činil 168 metrů krychlových za vteřinu.

"Nahrazuje se pět spodních výpustí o metrovém průměru dvěma o dvoumetrovém průměru a jednou výpustí osmdesáticentimetrovou," řekla dříve k rekonstrukci přehrady mluvčí Povodí Labe Hana Bendová. Úpravy spodních výpustí a další stavební práce, při kterých bude rozšířena kapacita nádrže, začaly v březnu 2017 a vyjdou na 103,6 milionu korun bez DPH, z toho 96,7 milionu činí dotace ministerstva zemědělství.

Silné deště ve středu nejvíce zvedly hladiny řek v Krkonoších a v Orlických horách. Na Labi ve Špindlerově Mlýně platit od středečního rána do odpoledne první povodňový stupeň. Ostatní řeky v hradeckém kraji byly bez povodňových stupňů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muž objednával prudké jedy z USA, soud mu uložil šest let vězení

12.08.2020 10:59 Aktualizováno Krajský soud ve Zlíně dnes uložil sedmadvacetiletému muži z Uherskohradišťska, který si podle…

Matka souzená za vraždu dcery si byla vědoma svého činu, uvedli znalci

12.08.2020 09:48 Třiadvacetiletá žena, která podle obžaloby loni v srpnu pod vlivem pervitinu brutálně zavraždila…

Kdo nedal úplatek, dostal vyšší trest? Údajná oběť Elischera se obrátila…

12.08.2020 09:17 Vietnamka, která byla v Česku jako uprchlá odsouzena za podíl na obchodu s drogami a jíž soudce…

Rodičovská pro otce? EU chce, aby se více zapojili do výchovy

11.08.2020 22:29 Aktualizováno Současný předobraz rodičovství, kdy je matka s dítětem několik let doma, zatímco otec dítěte chodí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama