Povodňové nebezpečí zažehnáno? Krkonošská přehrada Labská nepřetekla

Krkonošská přehrada Labská ve Špindlerově Mlýně v noci na dnešek nepřetekla a vzhledem k poklesu přítoku do přehrady se to již ani neočekává. ČTK o tom dnes informoval vedoucí dispečinku Povodí Labe Jiří Petr. Dosažení přelivů vodohospodáři očekávali po silných středečních deštích proto, že přehrada má kvůli rekonstrukci spodních výpustí výrazně omezený odtok spodními výpustmi.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Povodně
doporučujeme

Od středečního rána do večera se hladina v přehradě zvýšila téměř o tři metry. V noci na dnešek s poklesem přítoku a ustáváním srážek již hladina dál stoupla jen o necelého půl metru. Rozdíl mezi přelivem a hladinou byl dnes ráno 1,2 metru. "Vzhledem k rychlému poklesu přítoku již dosažení přelivu nepředpokládáme," uvedl Petr.

Kvůli rekonstrukci výpustí je přehrada nyní schopná vypouštět asi deset metrů krychlových za vteřinu. Ve středu ráno byl přítok do přehrady na úrovni 25 metrů krychlových vody za vteřinu a do dnešního rána postupně klesl na asi 11 metrů krychlových. Ani při přelití přehrady by voda pod přehradou podle vodohospodářů nenapáchala škody.

Před rekonstrukcí byla přehrada schopná vypouštět spodními výpustmi při dosažení hladiny zásobního prostoru asi 76 metrů krychlových vody za vteřinu. Po rekonstrukci by měla být spodem schopná vypouštět takzvaný neškodný odtok na úrovni 100 metrů krychlových za vteřinu. Při stoleté povodni v roce 2006 průtok činil 168 metrů krychlových za vteřinu.

"Nahrazuje se pět spodních výpustí o metrovém průměru dvěma o dvoumetrovém průměru a jednou výpustí osmdesáticentimetrovou," řekla dříve k rekonstrukci přehrady mluvčí Povodí Labe Hana Bendová. Úpravy spodních výpustí a další stavební práce, při kterých bude rozšířena kapacita nádrže, začaly v březnu 2017 a vyjdou na 103,6 milionu korun bez DPH, z toho 96,7 milionu činí dotace ministerstva zemědělství.

Silné deště ve středu nejvíce zvedly hladiny řek v Krkonoších a v Orlických horách. Na Labi ve Špindlerově Mlýně platit od středečního rána do odpoledne první povodňový stupeň. Ostatní řeky v hradeckém kraji byly bez povodňových stupňů.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cisterciáci musí vrátit restituovaný les. Jsme trestáni za boj proti…

25.06.2019 15:50 Aktualizováno Klášter cisterciáků ve Vyšším Brodě musí Lesům ČR vrátit přes 2000 hektarů lesa získaných v…

Cena potravin v roce 2019: které nejvíce zdražily a které zlevnily?

25.06.2019 15:46 Podle dat Českého statistické úřadu (ČSÚ) došlo v květnu k zvýšení spotřebitelských cen z dubnových…

V lovosickém jacht klubu explodovala loď, majitel je v kritickém stavu

25.06.2019 13:41 V jachtingovém klubu v Lovosicích na Litoměřicku v pondělí vpodvečer hořela loď. Majitele v…

Šiška osvobozen v kauze firmy Atos. Mohl jen hučet do Drábka, řekla…

25.06.2019 12:39 Aktualizováno Soud dnes zprostil někdejšího prvního náměstka ministerstva práce Vladimíra Šišku i bývalé šéfy IT…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama