ČT má opět problémy? Slova moderátorky naštvala Foldynu i další, Klaus už si stěžuje na RRTV

Moderátorka České televize Nora Fridrichová na sociálních sítích často komentuje aktuální situaci v Česku, Jedním svým příspěvkem, který podle svých slov mínila jako vtip, se ale postarala o pořádný rozruch.

Přidejte svůj názor 102 komentářů

Česká televize
doporučujeme

„Trocha toho donkichotství, pochopitelně se mi vysmějou. Ale mě se fakt nelíbí, když "veřejnoprávní" redaktorka politického pořadu útočí na starší občany, že "málo pokrokově" volí ve volbách. A kdyby tady nebyli, tak...“ reagoval na příspěvek moderátorky ČT Nory Fridrichové Václav Klaus mladší.

Poslal proto dopis Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, který nazval „Dotaz na odborné resp. správní posouzení“. Připomněl status na twitteru Nory Friedrichové, ve kterém se píše: „Podle mě by celonárodní situaci zklidnila nějaká úleva voličům a dovoluji si navrhnout letenky zdarma pro 40+, do zemí mimo EU samozřejmě.“

Podle Klause nelze její slova jen tak přejít. „Zjevně se jedná o nenávistný výrok a výzvu k diskriminaci jedné konkrétní skupiny obyvatel (která volí jinak než paní redaktorka), a to od zaměstnankyně veřejnoprávního média věnující se „veřejnoprávní“ politické publicistice,“ píše ve svém dopise poslanec.

Co přesně by od RRTV vlastně chtěl? „Chci Vás požádat o Vaše odborné posouzení, zda považujete takováto veřejná stanoviska pracovníka ČT za konformní vůči zákonu čl. 231/2001 Sb. o rozhlasovém a televizním vysílání, popř. jiným zákonným úpravám, které berete v potaz při hodnocení audiovizuálního vysílání, a to jak soukromého, tak veřejnoprávního v ČR, což je předmětem Vaší činnosti. Žádám o zjištění, zda se ČT jako instituce od takovýchto vyjádření distancuje, popřípadě provedla nějaká pracovně-právní opatření či nikoli. Žádám o zjištění, jaká pravidla má ČT pro své veřejně vlivné zaměstnance ohledně jejich mimopracovních veřejných prezentací,“ žádá radní poslanec Václav Klaus mladší.

Na slova Fridrichové v uplynulých dnech reagoval například také poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna. „V Německu ve 30. letech 20. století mohli za všechny problémy Židé. V České republice v roce 2019 mohou za všechny problémy lidé starší 40 let,“ kroutil hlavou.

Podle Fridrichové je to ale jinak. „Koukám, že můj slogan Místo demo na Václaváku poleť zdarma na Ithaku se v kuloárech ujal,“ rýpnula si. „Takže za všechny problémy v ČR lidé nad 40 nemohou? Proč by tedy jejich odlet přispěl ke zklidnění situace?“ zaútočil na ni Foldyna.

Moderátorka mu proto musela polopatě vysvětlit, že šlo o vtip. „Pane Foldyno, víte, kolik mi je? Já jsem 40+. To byl vtip, víte? A napsán byl v kontextu, kterému jste neporozuměl, a taháte se Židy. Ťuk ťuk,“ pustila se do poslance novinářka.

Jenže ani to Foldynu neuklidnilo. „Paní Fridrichová, kolik Vám je let, mě skutečně nezajímá a dokonce mě nezajímá ani jakýsi utajený kontext Vašeho vyjádření. Podle Vás by tedy odjezd lidí starších 40 let z ČR situaci u nás neuklidnil? „Ťuk, ťuk“ je nějaký nový veřejnoprávnětelevizní pozdrav?“ zajímá ho.

„Když Vás nezajímá kontext, pak snadno naletíte. Můj tweet byl o letence zdarma pro lidi, jako jsem já, což vy jste jen nepochopil. Mimochodem, proč jste do toho hned tahal Židy? Holokaust je nejbolavější místo světových dějin a použít ho byl od Vás nevkus,“ zdůraznila Fridrichová.

Následně novinářka zveřejnila prohlášení na facebooku. „Když vyšel najevo další malér českého premiéra s eurodotacemi, zavtipkovala jsem tu, že nás všechny od 40 let výše by vláda mohla uchlácholit letenkami zdarma. Nad touto banalitou se sešli přední vykladači alternativních faktů a vytvořili z ní dramatickou událost: 1. Poslanec Jaroslav Foldyna mě nařkl, že chci nepohodlné lidi "deportovat" a přihodil příměr ze 30. let s německými Židy (!). 2. Jiří Ovčáček odhalil, že "vyvolávám nenávist proti starším generacím" (to jsem přitom i já, je mi 41 let) a 3. Václav Klaus junior odhalení doplnil svým odhalením, že "útočím na starší lidi za to, jak volí ve volbách" (kde tohle sebral..?!). Zvažuji, zda si dát si kebab, aby na mě pak nehodili podporu Islámskému státu," přiznala ironicky Fridrichová. 

Loading...
Vstupte do diskuze (102)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ústavní soud odmítl stížnosti bratrů Zemkových, nepodmíněné tresty platí

13.11.2019 17:07 Aktualizováno Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnosti bratrů Zemkových, potvrdil tak nepodmíněné tresty v kauze…

V neděli 17. listopadu zazvoní všechny telefonní budky, připomenou revoluci

13.11.2019 16:50 V neděli 17. listopadu se u příležitosti 30. výročí sametové revoluce v celé zemi postupně rozezní…

Cizinci byli usvědčeni z posprejování Karlova mostu, soud vynesl tresty

13.11.2019 15:59 Obvodní soud pro Prahu 1 dnes uložil dvěma německým turistům za posprejování Karlova mostu roční…

Absurdní poplatek zrušen. Upozornění na podezřelé zakázky bude opět zdarma…

13.11.2019 15:51 Na podezřelé veřejné zakázky bude znovu možné bez poplatku upozornit antimonopolní úřad. Ústavní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama