Průtrž mračen: Lijáky v Čechách zatopily domy, byty a sklepy

Přívalový déšť v noci na dnešek zatopil rodinný dům v obci Bílsko na Strakonicku. Hasiči z něj museli evakuovat dva lidi, kterým starosta nabídl náhradní ubytování. Na řece Blanici voda na dvou místech překonala první stupeň povodňové aktivity. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Počasí
doporučujeme

"V souvislosti s bouřkou zasahovali hasiči v Jihočeském kraji u téměř čtyř desítek událostí. Především se jednalo o období od čtvrtečních 19:00 do půlnoci. Nejčastěji jsme museli čerpat vodu ze sklepů," řekla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Bouřka a přívalové deště zasáhly ve čtvrtek vpodvečer a v noci prakticky celý kraj. Hasiči kvůli tomu mimo jiné čerpali vodu z ucpaných kanálů nebo odklízeli bahno ze silnic. V Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku navíc vyprošťovali dva lidi, kteří s autem uvízli ve vodní laguně.

Kvůli vydatným jednorázovým srážkám stoupla i hladina řek. Nejvíce se to projevilo na Blanici, kde měřící stanice na Prachaticku Blanický mlýn a Podedvory po ránu evidují první stupeň povodňové aktivity. Na obou místech už hladina klesá. V Podedvorech navíc na pár hodin po půlnoci výška vody překonala i druhý stupeň povodňové aktivity.

Přívalový déšť, který začal ve čtvrtek kolem 20:30, zasáhl v Plzeňském kraji pouze oblast Chrástu a Dýšiny u Plzně. Hasiči tam čerpali vodu na 19 místech, hlavně za sklepů rodinných a bytových domů. Zatopené byly také zahrady, propustky v kanalizaci a mezi příkopy, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Petr Poncar.

Několik událostí řešili profesionální i dobrovolní hasiči také v nedalekých Smědčicích, v Kyšicích na návsi a dále na Rokycansku podél říčky Klabavy, kam přitekla rychlá voda právě z Chrástu. Ucpané propustky zprůchodňovali v Rokycanech, Strašicích a Radnicích.

Lijáky a záplavy na východě Čech

Rychnovsko, Trutnovsko a Třebechovice pod Orebem na Královéhradecku v noci na dnešek zasáhl silný přívalový déšť. Hasiči tam od čtvrteční půlnoci do dnešního rána vyjížděli zhruba ke dvaceti událostem. 

V Rychnově nad Kněžnou v Jiráskově ulici voda zanesla kanálové vpusti. V místě se vytvořila laguna, která vyplavila několik bytů. "Hasiči nasadili kalové čerpadlo a vodní vysavač a podařilo se jim vodu ze zasažených bytů odčerpat. Současně čistili kanálové vpustě," uvedl mluvčí hradeckých krajských hasičů Ondřej Sezima.

V rychnovské Wolkerově ulici hasiči čerpali vodu a v Dlouhé Vsi odstranili ze silnice dva spadlé stromy na silnici. Spadlé stromy odstraňovali také v Suché Rybné, Přepychách a v Ohnišově u Dobrušky.

V Trutnově v Petříkovické ulici hasiči čerpali vodu z průmyslové haly, sklepa a výtahové šachty. Ve Dvoře Králové nad Labem v ulici 5. května hasiči po půlnoci čistili kanálové vpusti. V Janských Lázních a Poříčí hasiči likvidovali stromy spadlé na silnice.

V Třebechovicích pod Orebem přívalový déšť v Olbrachtotě ulici zatopil asi deset bytů. "Hasiči zde odčerpávali vodu a prováděli čištění až do ranních hodin," uvedl Sezima. Hasiči čerpali vodu i z laguny, která se vytvořila v ulici Pod Zahrady. Vodu ze sklepů rodinných domů hasiči čerpali v ulicích Družstevní práce, Slovenská a na Heldově náměstí.

Silné přívalové srážky zasáhly Trutnovsko a Rychnovsko postupně od půlnoci, pršelo přibližně do 4:00. Například v Častolovicích na Rychnovsku napršelo 50 litrů vody na metr čtvereční, vyplývá z dat Povodí Labe. Téměř 50 litrů na metr čtvereční spadlo i v Sedloňově v Orlických horách. V Radvanicích na Trutnovsku srážky přesáhly 30 litrů vody na metr čtvereční. Hladina Kněžny v Rychnově nad Kněžnou se rychle zvedla z 23 na 93 centimetrů a byla jen sedm centimetrů pod hranicí prvního povodňového stupně. Když přestalo pršet, hladina rychle opadla.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sorry jako: Monika Babišová se z Čapího hnízda vysmívá Čechům? Mezi lidmi…

19.06.2019 22:32 Aktualizováno Výsměch a provokace. I tak hodnotí někteří Češi příspěvky, které na sociálních sítích vyvěsila…

Varování meteorologů: Česko zasáhnou mohutné bouřky, vichřice a krupobití

19.06.2019 22:07 Aktualizováno Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal varování před bouřkami doprovázenými silným větrem a…

Fajtova výpověď je neplatná? Ministerstvo kultury se důrazně ohradilo

19.06.2019 16:57 Ivan Morávek pověřený řízením Národní galerie Praha měl podle ministerstva kultury pravomoci dát…

Čechoslováci v gulagu: Co Rusko dodnes tají? Historici žádají zpřístupnění…

19.06.2019 16:40 Ředitelé českých historických ústavů žádají v otevřeném dopise představitele ruských institucí o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama