Dokud nás smrt nerozdělí. Desetina svateb v ČR se koná v kostele, tradici víc ctí Morava

V České republice bylo loni uzavřeno 5470 církevních sňatků, což představuje desetinu ze všech sňatků a 15 procent ze sňatků svobodných. Tradičně bývá víc církevních svateb na Moravě. V nejzbožnějších regionech jihovýchodní Moravy se dlouhodobě až 80 procent sňatků svobodných uzavírá v kostele, naopak na severozápadě Čech v oblastech bývalých Sudet je podíl církevních sňatků kolem pěti procent. Uvedla to dnes v tiskové zprávě Česká biskupská konference.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

svatba
doporučujeme

V roce 2018 se v České republice konalo pole údajů Českého statistického ústavu nejvíc svateb od roku 2007, bylo jich 54.470, což odpovídá počtu sňatků v polovině 90. let. Snoubenci častěji ustupují od obřadu na radnici a uchylují se k intimnějším obřadům. Svatba se stává méně formální, význam má prožitek z události. Církevních svateb bývá pravidelně ročně přes 5000.

"V manželském slibu, který je součástí (církevního) obřadu, si snoubenci slibují výslovně lásku úctu a věrnost ´dokud nás smrt nerozdělí´, a ne pouhé ano-ano, jako je tomu u obřadu civilního," uvedl Stanislav Přibyl, generální sekretář České biskupské konference.

Tento slib pak představuje závaznou smlouvu na celý život. I přes závažnost církevního manželského slibu se k církevnímu sňatku odhodlává v ČR i velké procento nevěřících.

V České republice je dlouhodobě vysoký počet církevních svateb katolíků s nekatolíky, konkrétně párů, kde jeden je věřící a druhý ne. V roce 2018 bylo těchto sňatků téměř 40 procent ze všech církevních sňatků; v Čechách dokonce téměř polovina. Česká republika se tímto trendem vymyká jiným státům a tvoří unikát, celosvětový průměr je deset procent, uvádí ČBK.

Na Slovensku je církevních svateb s nekatolíkem 15 procent, v tradičně katolických zemích je zastoupení nesvátostných manželství ještě nižší (v Polsku 1,5 procenta a Itálii 2,5 procenta). I v jiných zemích, kde katolíci tvoří menšinu, je patrná vysoká snoubenecká homogenita. Například v Bosně a Hercegovině je církevních sňatků uzavřených s nekatolíkem méně než čtyři procenta.

Sňatky s nekatolíkem jsou častější pouze v zemích s různými hojně zastoupenými denominacemi. Ve Francii tvoří 16 procent z církevních sňatků a v Německu je to přes 35 procent. V těchto zemích ale je nekatolický snoubenec často jiného vyznání. V České republice si oproti jiným státům katolíci berou hlavně nepokřtěné - více než 30 procent církevních sňatků je s nepokřtěným a pouze sedm procent s osobou jiného vyznání.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Janoušek může být opět obžalován, jde o kauzu úhrad od pojišťoven

17.01.2020 18:17 Policie navrhla obžalovat lobbistu Romana Janouška a další čtyři lidi v kauze neoprávněných úhrad…

Čeští dlužníci se polepšili, zpožděných plateb ubývá

17.01.2020 12:06 Schopnost Čechů splácet závazky se loni dále zlepšila. Na konci roku 2019 mělo dluhy po splatnosti…

Pátrání odvoláno. Policie našla pohřešovanou dívku (10)

16.01.2020 17:10 Aktualizováno Jihomoravská policie dnes pátrala po desetileté dívce z Břeclavska, našla ji v pořádku. Policisté…

Rath si odpyká trest v nejpřísnějším režimu. Soud zamítl žádost o přeřazení

16.01.2020 17:04 Aktualizováno Teplický soud dnes zamítl návrh bývalého hejtmana a ministra zdravotnictví za ČSSD Davida Ratha o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama