Počty nových případů spalniček v ČR klesají, nemocných je 548

V posledních čtyřech týdnech se v Česku objevují jen jednotky nových případů spalniček. Za uplynutý týden přibyli tři nemocní, po jednom v Praze, Středočeském a Zlínském kraji. Od začátku roku onemocnělo 548 osob, loni 203 za celý rok. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Spalničky
doporučujeme

V celé EU se podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nakazilo od roku 2016 přes 44.000 lidí. Riziko šíření podle SZÚ bude pokračovat, dokud budou neočkované skupiny. Rizikoví jsou podle nich děti a mladí narození za posledních 20 let, kterých je v EU asi 4,5 milionu.

"Za posledních deset let se medián věku nemocných zvýšil z deseti na 17 let. V letech 2016 až 2019 tvořili dospělí 35 procent hlášených případů, v 19 zemích jsou nejpostiženější skupinou starší 20 let," uvádí SZÚ. Ve stejném období byl ale výskyt u kojenců až 44násobně vyšší než u ostatních věkových skupin, mezi úmrtími na spalničky tvořili 45 procent.

Spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění. Nemoc se šíří kapénkami, od nakažení se projeví za jeden až tři týdny. Při léčbě je povinná hospitalizace na infekčním oddělení a izolace po sedm dní od objevení vyrážky. Vyšetřeni musejí být všichni, kdo se s nemocným setkali a mohli se nakazit.

Kdo spalničky prodělal, zůstává proti nemoci imunní celoživotně. Nemoc se v populaci nešíří, pokud je očkovaných 95 procent populace, což Česko dosáhlo naposledy před pěti lety. Podle odborníků podíl očkovaných snižuje také odmítání či odsouvání očkování některými rodiči. Ani očkované dospělé nemusí vakcína chránit stoprocentně.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vlakové neštěstí zpozdí poštovní zásilky z Prahy a okolí. Některé jsou…

15.07.2020 11:35 Úterní srážka vlaků ve středních Čechách nezaměstnala jen složky IZS nebo drážní inspekci, ale také…

Srážka vlaků u Českého Brodu: Osm zraněných je mimo ohrožení života, byly…

15.07.2020 11:06 Osm zraněných lidí, které z tragické noční srážky vlaků rozvezla záchranná služba do vinohradské a…

Ze skály na Opavsku se zřítil horolezec, zemřel na místě

15.07.2020 10:58 Aktualizováno Čtyřiačtyřicetiletý horolezec na Opavsku nepřežil v úterý odpoledne pád ze skály. Neštěstí se stalo…

Kauza přerovské exekutorky: Peníze z exekucí posílala i na účet přítele,…

15.07.2020 10:57 Aktualizováno Na chod exekučního úřadu, jeho rekonstrukci, ale i na bankovní účet svého přítele posílala podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy