Kauza ROP Severozápad pokročila: Policie navrhuje obžalovat 26 lidí, mezi nimi Vaňhová či Novák

Policie navrhla obžalovat 26 lidí v kauze ROP Severozápad, ve které čelí obvinění například severočeští podnikatelé Alexandr Novák a Daniel Ježek nebo bývalí hejtmani Jana Vaňhová a Josef Novotný. Dnes to uvedl server Seznam Zprávy. O návrhu nyní rozhodne státní zástupce z pražského vrchního státního zastupitelství Tomáš Minx. Kauza se týká evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Alexandr Novák
doporučujeme

"Mohu potvrdit, že policejní orgán ukončil vyšetřování a státnímu zástupci předal spisový materiál s návrhem na podání obžaloby," uvedl pro server Minx, který případ dozoruje. Obvinění podle vyšetřovatelů ovlivňovali, kdo dostane dotace z Evropské unie, jsou stíháni kvůli poškození finančních zájmů EU, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, účasti na organizované zločinecké skupině, zneužití pravomoci, porušení povinnosti při správě cizího majetku a podplácení.

Policie skončila vyšetřování po dvou a půl letech, podle Seznamu má spis zhruba 40.000 stran. Jeden z obviněných, bývalý ředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz, s policií spolupracuje. Seznam uvedl, že podle Kušnierze ovlivňovali rozdělování dotací zejména Novák s Ježkem. Ježek podle serveru odmítá tvrzení, že bývalému řediteli dotačního úřadu dával nějaké pokyny.

Mezi obviněnými v případu jsou také generální ředitel Krajské zdravotní Petr Fiala, bývalý ředitel úřadu ROP Severozápad Petr Vráblík, někdejší krajský předseda ČSSD Arno Fišera a bývalý poslanec KSČM Jaroslav Borka. Poslancem byl také Novotný (za ČSSD), Novák byl senátorem za ODS, v níž byl Ježek vlivným členem.

Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze, v dosavadních dílčích případech týkajících se dotačního programu ROP Severozápad rozhodoval Krajský soud v Ústí nad Labem. Letos v dubnu vrátil státnímu zástupci věc Kušnierze a bývalého náměstka hejtmana Pavla Koudy, aby se jejich případ spojil s hlavní kauzou, v níž nyní padl návrh na obžalobu.

Kušnierz si měl podle dva roky starého rozsudku odpykat za ovlivňování dotačních projektů sedm let vězení, Kouda dostal podmíněný trest. Nejvyšší soud následně vyhověl dovolání, které v roce 2017 podalo státní zastupitelství, a částečně dal zapravdu také dovolání Koudy. Případ se týkal ovlivňování projektů za 1,4 miliardy korun, zhruba 922 milionů korun dotační úřad proplatil. Kušnierz v této věci strávil ve vězení téměř rok a půl, podmíněně propuštěn byl loni v prosinci.

Na podmínku se předtím dostal ven i z pětiletého trestu za to, že chtěl s pomocí svých tří přátel získat z přidělených dotací provize. Tři Kušnierzovi komplicové a tři žadatelé o dotace dostali v této kauze podmíněné tresty.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec obřích pand a bublifuků v centru Prahy. Nová vyhláška rázně omezuje…

20.09.2019 07:23 V centru Prahy už nebudou moci vystupovat lidé v obřích kostýmech pand a dalších zvířat. Zakázané…

Eva Holubová, Josef Klíma a další celebrity hlásí: Jdeme do stávky. Je to…

20.09.2019 00:09 Aktualizováno Řada známých českých osobností se rozhodla podpořit celosvětovou stávku za klima, která se bude…

Hasiči v Liberci likvidují požár spalovny, museli se probourat do "bunkru"

19.09.2019 17:47 Aktualizováno V Liberci hasiči z 11 jednotek dnes celý den likvidovali požár odpadu ve spalovně Termizo, která…

Zákeřný lymfom: Rakovina mízních uzlin začíná nenápadně, každý den…

19.09.2019 17:40 Aktualizováno Nádorem mízních uzlin neboli lymfomem onemocní v ČR každý den pět pacientů, ročně je to asi 1800.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama