Americké tajné služby nás sledují? Česká policie od nich měla dostat echo o střelci na školách

Policie zadržela 16letého mladíka, který vyhrožoval, že vystřílí blíže neurčené české školy. Není prvním a zřejmě ani posledním, kdo dává na sociální média takováto varování. Takovýchto příspěvků jsou na sociálních sítí desítky. Většinou je píší dívky, poukazuje server TN.cz. Informace o střelci se měla k české policii dostat od amerických tajných služeb.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Rozrušené děti si u školy vyzvedávali rodiče.
doporučujeme

V pondělí policie zachytila na sociálních sítí hrozbu, že nejmenovaný student vystřílí nespecifikované školy. Podle serveru Lidovky.cz na tento příspěvek českou polici upozornily americké zpravodajské služby. Policie to nepotvrdila ani nevyvrátila z taktických důvodů. Uniklá informace však měla české služby rozhněvat, protože se tak narušilo intimní pravidlo zpravodajců o takzvané třetí straně, tvrdí Lidovky.

Některé české vysoké školy, např. Univerzita Karlova či Česká zemědělská univerzita. Školy prý přijaly potřebná opatření. Vzhledem k zkouškovému období nemusely rušit výuku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze. Tvrdí, že se jednalo o žert. Děkuji policistům za výbornou práci,“napsal po několika hodinách ministr vnitra, Jan Hamáček.

Lidovky.cz tvrdí, že jako první zachytily příspěvek na sociálních sítích americké tajné služby, protože byl napsán v angličtině. Mladík mohl cíleně provokovat a pokoušet se zjistit, zdali jej tajné služby i pod pseudonymem vypátrají.

Není jisté, co mladíkovi za takovýto čin hrozí. „V obecné rovině by se mohlo jednat o trestní čin šíření poplašné zprávy, za což pachateli hrozí trest odnětí svobody do tří let,“ uvedla mluvčí policejního prezidia Lenka Sikorová. Protože je mladiství, hrozí mu jen půlroku.

Mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan varoval ostatní, kteří by chtěli zkusit podobnou „klukovinu“, že kromě trestněprávní roviny existuje i reálná možnost vymáhat po podezřelém škody způsobené dotčeným subjektům. „A z minulosti víme, že ty mohou být vyčísleny dokonce až v řádu desítek miliónů korun," dodal Hulan.

Server TN.cz našel na Twitteru, kde je jen asi 400 tisíc uživatelů, za poslední měsíc zhruba dvě desítky příspěvků se spojením "vystřílet školu" nebo "vystřílím školu". Zajímavé je, že většinou tyto „klukoviny“ psaly dívky. „To je překvapivé, spojoval bych si to spíše s chlapci, s děvčaty tolik ne," okomentoval to dětský psycholog Václav Mertin .

Podle něj se nejedná o nic nového. „Když jsem byl malý, tak jsme sice nic nikam nepsali, ono taky nebylo kam, ale dělali jsme také blbosti. Myslím si, že je to pořád totéž, mění se ale kulisy a doba," uvedl s tím, že mladí lidé v určitém věku nedomýšlí, jaké nebezpečné důsledky tyto „srandovní“ příspěvky mohou mít.

Mertin tvrdí, že rodiče a škola by měli hrát větší roli a naučit děti, že z některých věcí se legrace nedělá. Podle něj nicméně nejsou hrozby vystřílení školy žákem v ČR příliš reálné.

ČR se v tomto ohledu liší od USA, kde se jedná o smutnou a poměrně běžnou realitu. Květnová střelba na škole v Denveru byla již 15. střelbou na škole v USA za tento rok, poukázal britský list The Guardian. To může být důvod, proč právě americké zpravodajské služby zachytily zprávu jako první, pokud jsou informace Lidovek správné.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pět nosorožců z dvorské zoo je už v Africe, cestují do rezervace

24.06.2019 11:11 Pět vzácných nosorožců černých ze ZOO Dvůr Králové nad Labem přistálo dnes před 03:00 na letišti v…

Horor v penzionu: Cizinec zavíral děti do hladomorny. Trest platí,…

24.06.2019 10:32 Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost muže, který v penzionu na Břeclavsku týral své dvě děti a dostal…

V Českých Budějovicích narazil trolejbus do sloupu. Zraněno bylo několik…

24.06.2019 10:18 Aktualizováno V pondělí ráno došlo v Českých Budějovicích k dopravní nehodě trolejbusu. Zraněno při ní bylo osm…

Firma musí zaplatit za tragédii ve Vilémově, Ústavní soud stížnost odmítl

24.06.2019 10:14 Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost společnosti Bögl a Krýsl, a definitivně tak potvrdil pokutu 650…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama