Vedra svírají Česko. Lidé využívají banky k osvěžení, zaměstnanci mají mírnější dress code

Řada zaměstnanců bank a pojišťoven, kteří mají pro své oblékání nastavena obecná pravidla, z nich může v současných horkých letních dnech slevit. Pobočky finančních institucí bývají klimatizované a často poskytují zdarma k dispozici chladnou vodu, takže jejich návštěvu využívají někteří lidé k osvěžení. Vyplývá to z ankety ČTK mezi bankami a pojišťovnami.

Podnikatelé, ilustrační foto
doporučujeme

Například Česká spořitelna v souvislosti s tropickými teplotami v posledních týdnech zaznamenala na svých pobočkách větší počet klientů, kteří se k nim přichází ochladit. "Zhruba třetina našich poboček zejména těch větších v městských centrech je vybavena automaty na filtrovanou vodu, která je klientům zdarma k dispozici. V otázce pravidel oblékání jsme obecně liberální, takže pochopitelně respektujeme, když zaměstnanci v centrále i na pobočkách přizpůsobí v rozumné míře své oblečení aktuální vlně veder," řekl ČTK mluvčí spořitelny Filip Hrubý.

"Takzvaný dress code v souvislosti s rtutí v teploměru nikomu nepředepisujeme a ani s ním nemáme žádný problém. Vychází z povahy práce, naplánovaných schůzek a zdravého rozumu," souhlasil mluvčí Allianz Václav Bálek. Ani Komerční banka pravidla oblékání v bance již nevnímá tak striktně jako v minulosti. Zaměstnanci nyní mají mnohem více volnosti ve výběru oblečení v závislosti na charakteru a náplni pracovního dne a právě třeba i s ohledem na počasí, podotkl mluvčí KB Pavel Zúbek.

Jiné banky tak benevolentní nejsou. Zaměstnanci Raiffeisenbank by měli dodržovat předepsaný dress code, obzvláště, pokud mají jednání s klientem. Dámy by neměly mít zcela odhalená ramena nebo tzv. plážové oblečení a pánové si po domluvě s klientem mohou sundat sako. Košile a dlouhé kalhoty jsou však nutností, poznamenala mluvčí banky Petra Kopecká.

Těmto zaměstnancům stylistka Pietro Filipi Abigail Lišková radí dávat přednost přírodním materiálům, které nedráždí pokožku, absorbují pot a příjemně chladí. Vhodná je podle ní lehká vlna, viskóza, bavlna a len. Střihy mají být spíše volné, aby se látka nepříjemně nelepila na tělo. "Pokud váš firemní dress code vyžaduje nosit oblek nebo kostým, sáhněte po letní lehké variantě bez podšívky. Musíte-li nosit punčochy a uzavřenou obuv, zvažte, že se přezujete až po příchodu. Žabky, otrhané kraťasy, minisukně, krátká trika, velké květinové vzory a hluboké výstřihy si schovejte pro volný čas," doplnila.

Mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková zmínila v souvislosti s počasím možnost práce z domova, která je sice standardním benefitem, ale v době letních vysokých teplot přijde mnoha kolegům ještě více vhod. "Řada kolegů dojíždí nemalé vzdálenosti, a tak je pro ně jistou úlevou, že v takto extrémně teplém počasí nemusí cestovat a mohou pracovat z domova. Pracovat z domova mohou například i operátoři zákanického centra, což není na našem trhu obvyklé," dodala.

Letní úbor mají pošťáci, policisté a hasiči kraťasy neoblékají

Při některých úkonech, třeba otevírání bytu, mohou hasiči po svolení velitele zásahu odložit například alespoň zásahový kabát, uvedl mluvčí pražského sboru Martin Kavka. Hasiči také během veder dodržují pitný režim a na stanicích cvičí třeba až v odpoledních hodinách, dodal.

Státní policisté, pokud to situace dovoluje, mohou čerpat častěji přestávky. Také mají zajištěn pitný režim. Do služby mohou jít v co nejlehčí výstroji, opět ale s ohledem na konkrétní bezpečnostní situaci, uvedla za tiskové oddělení policejního prezidia Hana Rubášová.

Městští policisté v hlavním městě při teplotách nad 30 stupňů nemusí nosit čepici, uvedla jejich mluvčí Irena Seifertová. "V případě triček s krátkým rukávem mohou mít strážníci tzv. rozhalenku, doplnila. Mají k dispozici chlazenou vodu, přestávky mohou mít v kratších intervalech.

Bezpečnostní přestávky a nárok na nápoje zdarma mají ve velmi teplém počasí zaměstnanci pošty.

Řidiči většiny městských dopravních podniků mají k dispozici letní uniformy. Vedle toho se dopravci snaží svým šoférům ulevit od horka i jinými způsoby. Například řidiči brněnského dopravního podniku mají v letních měsících bez ohledu na venkovní teploty nárok na iontové nápoje, podobně pamatují na pitný režim i dopravci z dalších měst. V kabině pak řidičům, v případě že nejsou automaticky klimatizované, pomáhají například malé ventilátory a jiné ochlazovací systémy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

S kontrolami na horách bude pomáhat i ČOI, tvrdí Havlíček

27.01.2021 11:59 Na kontrolách dodržování protiepidemických opatřeních na horách by se podle ministra průmyslu a…

Více Čechů pije v době pandemie pravidelně nadměrně alkohol

27.01.2021 09:34 Víc Čechů pije během pandemie pravidelně nadměrné dávky alkoholu, uvádí studie týmu Petra Winklera…

Falešný Babiš varuje před deepfake technologiemi, problémem moderní doby

26.01.2021 22:04 Českým internetem se šíří nové tzv. deepfake video. Falešný premiér Andrej Babiš na něm varuje…

V Česku loni do 20. prosince zemřelo meziročně o 13 procent více lidí

26.01.2021 13:01 V Česku loni do konce 51. týdne zemřelo zhruba o 13 procent více lidí než za stejné období roku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama