"Romy do plynu, buzeranty střílet." Staník se odvolal proti trestu za údajné výroky

Bývalý tajemník SPD Jaroslav Staník se odvolal proti rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1, který mu v dubnu udělil roční podmíněný trest za výroky pronesené na adresu homosexuálů, Romů a Židů ve sněmovní restauraci. Informovala o tom dnes Česká televize. Soudkyně Helena Králová již spis odeslala Městskému soudu v Praze, který se bude odvoláním zabývat.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Soud, ilustrační fotografie
doporučujeme

Staník se podle prvoinstančního soudu dopustil trestných činů podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Kromě podmíněného trestu mu soud uložil také pokutu ve výši 70.000 korun. Státní zástupkyně, která bývalému tajemníkovi SPD stejný trest navrhovala, se podle justičního serveru neodvolala.

Bývalý tajemník SPD podle obžaloby 24. října 2017 ve Sněmovně například uvedl, že "buzeranti a lesby jsou nemoc a měli by se střílet již po narození". Prohlásil údajně také, že by se homosexuálové, Romové a Židé měli posílat do plynu. Staník ale jakékoli trestné jednání od počátku odmítá. Podle svých slov zapíjel večer ve sněmovní restauraci volební úspěch své strany. Bavil se s ostatními politiky také o menšinách, ale nehaněl je.

Muž u soudu opakovaně tvrdil, že není rasista. Motivem celého stíhání je podle něj poškodit hnutí SPD, jeho osobně i předsedu hnutí Tomia Okamuru. Podle prvoinstančního soudu ale jeho vinu dostatečně prokázaly výpovědi někdejších poslanců Martina Lanka a Marka Černocha (oba Úsvit). Nepomohla mu ani výpověď Marie Richterové, bývalé tajemnice někdejší ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD). Staník jí prý řekl, že "se zastává buzerantů a půjde hned za nimi".

Staník byl tajemníkem SPD a asistentem poslance Jaroslava Holíka. V asistentské funkci na přelomu listopadu a prosince 2017 skončil, protože byl podle Holíka příliš vytížen jako tajemník. Předseda SPD Okamura následně uvedl, že Staník už není členem ani tajemníkem hnutí.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sorry jako: Monika Babišová se z Čapího hnízda vysmívá Čechům? Mezi lidmi…

18.06.2019 23:40 Aktualizováno Výsměch a provokace. I tak hodnotí někteří Češi příspěvky, které na sociálních sítích vyvěsila…

Kolik Čechů si přeje znovuzavedení trestu smrti? Číslo vás překvapí

18.06.2019 17:41 Se zavedením trestu smrti v Česku by souhlasila polovina občanů, což je nejméně od roku 1992.…

Klíčová encefalitida: Počet nakažených už několikátým rokem roste

18.06.2019 17:08 Klíšťovou encefalitidou se v Česku nakazilo letos do 11. června 65 lidí, o měsíc dříve bylo podle…

Verdikt v kauze Rath zazní 26. června, žaloba trvá na přísných trestech

18.06.2019 17:02 Aktualizováno V kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, který spolu s dalšími lidmi čelí obžalobě z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama