Otékají vám v horkém počasí nohy? Může jít o předzvěst vážné nemoci

Otoky a pocit těžkých nohou v horkém počasí mohou podle odborníků předznamenávat zánět žil. S přibývajícími teplotami se potíže zhoršují. Podle Petry Zimolové z angiologické ambulance Fakultní nemocnice v Motole obvykle stačí na začátek navštívit praktického lékaře. Průzkumu agentury Harris interactive v osmi zemích, kterého se zúčastnilo i 2000 Čechů, řeší nemocní problémy průměrně až po 15 měsících.

Přidejte svůj názor

Lidé
doporučujeme

Dvakrát až třikrát častěji hrozí záněty žil ženám než mužům. Často podle průzkumu řeší problémy až po 15 měsících. Podle průzkumu nemíří často k lékaři, ale pro radu ke kamarádkám nebo na internet nebo pro volně prodejné masti do lékárny, které řeší jen příznaky. Směřovat by ale podle odborníků měli spíš k praktickému lékaři.

"Mezi základní postupy patří dostatek vhodného pohybu, jako je chůze, plavání nebo cyklistika, a vyloučení dlouhého stání či sezení. Nedílnou součástí je i používání kompresních punčoch," uvedla. Na ně mají pacienti nárok jednou za šest měsíců ze zdravotního pojištění. Používají se také venofarmaka, léky které snižují příznaky a ovlivňují podstatu žilního onemocnění.

Praktický lékař může pacienta případně odeslat ke specialistovi. "Žilní potíže často bývají nespecifické a specialista může doplnit i přístrojové vyšetření. Podle stupně závažnosti a vhodnosti nálezu pak specialista doporučí eventuálně i chirurgické řešení," dodala Zimolová.

Letní otoky a pocity těžkých nohou totiž mohou přejít ve vznik viditelných metliček a křečových žil. Při jejich přehlížení se onemocnění může dále zhoršovat a objeví se trvalé otoky, kožní změny bércové vředy.

Podle průzkumu trpí 58 procent respondentů příznaky žilního onemocnění často, 13 procent stále. Nejčastěji to byly otoky, bolest, pocit unavených nebo těžkých nohou, u třetiny noční křeče a u 28 procent se objevily křečové žíly. Radu mohou nemocní hledat na webu Žilní poradna nebo v mobilní aplikaci Bolí vás nohy?

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sorry jako: Monika Babišová se z Čapího hnízda vysmívá Čechům? Mezi lidmi…

18.06.2019 23:40 Aktualizováno Výsměch a provokace. I tak hodnotí někteří Češi příspěvky, které na sociálních sítích vyvěsila…

Kolik Čechů si přeje znovuzavedení trestu smrti? Číslo vás překvapí

18.06.2019 17:41 Se zavedením trestu smrti v Česku by souhlasila polovina občanů, což je nejméně od roku 1992.…

Klíčová encefalitida: Počet nakažených už několikátým rokem roste

18.06.2019 17:08 Klíšťovou encefalitidou se v Česku nakazilo letos do 11. června 65 lidí, o měsíc dříve bylo podle…

Verdikt v kauze Rath zazní 26. června, žaloba trvá na přísných trestech

18.06.2019 17:02 Aktualizováno V kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, který spolu s dalšími lidmi čelí obžalobě z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama