Houby rostou. Kromě hřibů a klouzků lze najít i velmi ceněný druh houby

Houby rostou, v lesích lze najít i hřiby dubové a kováře. Slibované deště a teplo v následujících dnech by mohly růst hub ještě víc povzbudit. Objevilo se extrémně velké množství závojenek podtrnek, což je jedlá a mezi houbaři ceněná houba.

Houby, ilustrační foto
doporučujeme

 "Výhled je optimistický," řekl dnes Jaroslav Landa z České mykologické společnosti. Letošní sezona je podle něj průměrná. 

"Houby nerostou bláznivě, ale není to jako loni. Loňský květen byl hrozně horký a teploty byly dost vysoké," řekl Landa. Houby na to podle něj zareagovaly. Letošní první půlka roku začala průměrně, jarní houby jakž takž rostly a potom začala sezona májovek a závojenek podtrnek, kde to byl růst maximální.

Aktuálně mohou houbaři kromě hřibů najít i muchomůrky růžovky a šedivky nebo klouzky. "Teď je období žampionů neboli pečárek, deště na ně docela zapůsobily. Při velkých teplotách kolem 30 stupňů Celsia ale nelze počítat s tím, že drobné houby vydrží," poznamenal Landa.

Co se týče jedovatých hub, muchomůrky zelené zatím nerostou, ale objevit by se už podle Landy mohly. Roste také mírně jedovatá pečárka zápašná, která je známá svým nepříjemným zápachem. Otrava se u člověka projevuje nevolností či bolestí žaludku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KOMENTÁŘ: Hus neohnul před mocnými hřbet a dál hájil své postoje. Jeho…

07.07.2020 00:32 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Pravdy si vážil více než svého života. Mistr Jan Hus, který byl přesně před 605 lety…

OBRAZEM: V Brně je od pondělí k vidění model Země i Měsíce

06.07.2020 21:55 Od pondělí do neděle jsou v jihomoravské metropoli díky Hvězdárně a planetáriu Brno k vidění modely…

Češi ve videopozdravu přejí dalajlamovi k 85. narozeninám

06.07.2020 11:39 Bývalá první dáma Dagmar Havlová, duchovní a filozof Tomáš Halík, pražský primátor Zdeněk Hřib,…

Nezaměstnanost podle analytiků v červnu stoupla ke 4 procentům

06.07.2020 08:48 Nezaměstnanost v červnu podle odhadů analytiků oslovených ČTK stoupla z květnových 3,6 procenta ke…

Související:

Právě se děje

Další zprávy