Ústavní soud dostal šest stížností v kauze bratrů Zemkových, projedná je naráz

Ústavní soud (ÚS) obdržel v kauze chomutovských solárních elektráren bratrů Zemkových stížnosti všech šesti odsouzených. Sloučil je k projednání v jednom spojeném řízení. Soudkyní zpravodajkou se nově stala Kateřina Šimáčková, zjistila ČTK z usnesení v soudní databázi. Stížnosti podali Alexandr a Zdeněk Zemkovi, Vladimír Čimpera, Jaroslav Krym, Karel Šupina i Jan Hudeček.

Přidejte svůj názor

soudy
doporučujeme

Aktéři případu byli odsouzeni za přípravu podvodu kvůli vyšší výkupní ceně elektřiny. Nepodmíněný trest pro bývalou ředitelku Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou zrušil Vrchní soud v Olomouci, další obžalované Michaely Schneidrové se zastal Nejvyšší soud. Případ tak bude ještě v září částečně projednávat Krajský soud v Brně. Dovolání ostatních šesti odsouzených ale Nejvyšší soud odmítl.

Poté šestice podala obsahově související ústavní stížnosti. "ÚS proto z důvodu hospodárnosti a efektivity řízení dle výše uvedených zákonných ustanovení tyto věci spojil ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Podle serveru Česká justice obsahují stížnosti odsouzených různé argumenty. Alexandr Zemek například zpochybňuje vyloučení soudce Nejvyššího soudu Petra Šabaty z projednávání kauzy. Zároveň tvrdí, že se s bratrem žádného trestného činu nedopustili, byli prý odsouzeni jen za to, že v pozici statutárních orgánů podepsali předávací protokol. Kriticky poukazuje na délku řízení. Podle stížnosti Zdeňka Zemka je verdikt mylně založený na specifické konstrukci absolutní odpovědnosti fyzické osoby jako statutárního orgánu obchodní korporace.

Mluvčí holdingu Z-Group Miroslav Slaný nedávno ve vyjádření pro ČTK uvedl, že v kauze chomutovských solárních elektráren "jde o naprosto zvrácenou právní konstrukci a o nesmyslnou kriminalizaci správního řízení". V době, kdy chomutovské elektrárny získaly licence, byly prý zcela dokončené. Státní zástupce podle Slaného obžaloval několik lidí z pokusu o podvod jenom proto, že požádali o licenci a během první kontrolní prohlídky, která předcházela udělení licence, byly zjištěny marginální nedodělky. Na vyšší výkupní cenu z roku 2010 nakonec podle Slaného elektrárny vůbec nedosáhly a jsou ve stamilionových ztrátách.

Bratři Zemkové dostali nepodmíněné tresty šest let a devět měsíců vězení. Čimpera si vyslechl čtyřletý trest, Krym si má odpykat sedm let. Šupina dostal 5,5 roku a Hudeček sedm let vězení nepodmíněně.

Obžalobě pro solární podvod čelí v jiném procesu také miliardář Zdeněk Zemek starší, otec bratrů Zemkových. I v této kauze figuroval technik Hudeček, dostal takzvaný společný trest 7,5 roku vězení.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z Íránu dorazilo 11 Čechů, u šesti už testy vyloučily koronavirus

25.02.2020 19:00 Aktualizováno Testům na nový typ koronaviru způsobující nemoc Covid-19 se dnes podrobilo 11 českých studentů…

Soud v Pardubicích vyslechl ženu, která měla ubít matku sekerou

25.02.2020 15:47 Aktualizováno Krajský soud v Pardubicích dnes začal projednávat případ ženy, která vloni v červenci podle…

Policie obvinila muže za smrt jeho známého v kanálu, hrozí mu až 18 let…

25.02.2020 15:03 Policie obvinila třiadvacetiletého muže, který podle ní loni na podzim v Praze škrtil tkaničkou…

Eurobarometr: Češi patří v EU k největší optimistům v hodnocení situace v…

25.02.2020 14:56 Češi patří z hlediska hodnocení situace ve své zemi k nejpozitivněji naladěným obyvatelům Evropské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama