Nebezpečné počasí o víkendu: Půjde o zdraví

Na příchod léta si sice musíme ještě oficiálně počkat, z hlediska teplot se ale zdá, že už je dávno tady. Ty navíc v nadcházejících hodinách a dnech porostou vysoko nad tropickou hranici, což může mít podle lékařů negativní dopad na zdraví části populace.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Nebezpečné počasí o víkendu: Půjde o zdraví
doporučujeme

Česko má před sebou řadu dalších tropických dní, které se na lidech projeví i po zdravotní stránce. Meteorologové proto upozorňují, že je třeba dodržovat pitný režim, a lidé by se neměli na otevřeném slunci zdržovat déle, než je nutné. 

Podle lékařů představují tropické teploty vysokou zátěž na lidský organismus a hrozí nebezpečí přehřátí a dehydratace. Lidé by proto měli omezit tělesnou zátěž v poledních a odpoledních hodinách a nenechávat děti nebo i zvířata na přímém slunci, zvláště v zaparkovaných automobilech.

Kromě malých dětí jsou tradičně nejohroženější skupinou senioři, kterým může teplé počasí přitížit, zejména pokud mají potíže se srdcem, tlakem a vysoké teploty špatně snáší.

Lékaři navíc jako každý rok i letos upozorňují na rizika spjatá s vysokými teplotami a slunečním svitem. Mezi ta nejčastější patří spálená kůže, která je sice nepříjemná, ale v drtivé většině případů člověka neohrožuje na životě. 

Oproti tomu úpal značí celkové přehřátí organismu, vůbec přitom nemusíte vyjít na sluníčko. Úpal vznikne, když se tělo vystaví vysoké teplotě a vysoké vlhkosti vzduchu. Díky tomu není schopné regulovat svou teplotu. Poznáte ho podle zvýšeného pocení, žízně, zmatenosti, pocitu slabosti a závratí, bolestí hlavy. Symptomem může být i horečka, snížení krevního tlaku a zvýšená srdeční činnost nebo zvracení.

Na rozdíl od úpalu vzniká úžeh od přímého slunce. Jedná se o podráždění mozkových blan slunečním zářením. Obvykle vznikne spolu s úpalem. Příznaky má úžeh podobné úpalu, ovšem často se projeví se zpožděním, například až v noci. Lidem často ztuhne šíje a projevují příznaky podobné zápalu mozkových blan – bolesti hlavy, neschopnost hýbat krkem a ohýbat ho.

Jak se ochladit?

Jakmile se náš svět vlivem léta zahřeje, miliony lidí po celém světě začnou startovat své klimatizace. Závislost na této technologii chlazení může do roku 2050 rapidně navýšit počty mrtvých. Tvrdí to výzkum publikovaný v PLOS Medicine, který zjišťoval, jaké dopady mají klimatizace, které jsou poháněny uhlím, plynem nebo ropou. 

To lze ostatně pozorovat už i nyní. Jen ve Spojených státech ročně umírají stovky lidí z důvodu nárůstu částic v ovzduší, další stovky pak zabíjí vyšší úroveň ozonu. V asijských zemích je situace bezesporu diametrálně odlišná, a hlavně mnohem horší.

Namísto toho je lepší, když se k večeru ochladí, otevřít okna, aby se vzduch co nejlépe vyměnil. Nechte je otevřená i přes noc. Zavřete je ve chvíli, kdy vyjde slunce, a zatáhněte žaluzie a závěsy, aby vám do pokoje příliš nesvítilo.

Naplňte si také kyblík či škopek vodou a namočte si své nohy ve studené vodě. Chladivý pocit se od nohou rozšíří do zbytku těla. Podobný efekt může mít mokrý ručník nebo šátek, které si dáte přes ramena či na hlavu.

Protože teplo stoupá, ve vyšších patrech vašeho domu bude pravděpodobně mnohem větší horko než v přízemí. V přízemí bude ideální teplota, a pokud máte sklep, můžete se v něm schovat před tím největším horkem.

Odborníci rovněž doporučují držet se ve stínu. Pokud se vám nepodaří zůstat celý den v budově, je dobrý nápad použít opalovací krémy a rozhodně si vezměte pokrývku hlavy. Pokuste se vyhnout pohybu venku alespoň v době poledne, kdy je slunce nejostřejší.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dva Mostečané hodili z okna část sedačky, těžce zranila chodkyni

20.11.2019 17:03 Dva Mostečané vyhodili z okna ve druhém patře část rohové sedací soupravy, spadla na záda ženě,…

Ježíš znásilňuje muslimku? Duka opět prohrál soud, divadla se nemusí…

20.11.2019 16:56 Aktualizováno Brněnská divadla se nemusejí omlouvat kardinálovi Dominiku Dukovi za uvedení dvou kontroverzních…

Dietrichsteinová ve sporu s Mikulovem: Soud musí znovu řešit vlastnictví…

20.11.2019 15:02 Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání ve sporu Mercedes Dietrichsteinové a města Mikulova. ČTK to dnes…

Požár poškodil rozhlednu Doubravka v Praze. Řádil žhář?

20.11.2019 14:10 Aktualizováno Požár dnes ráno poškodil dřevěnou rozhlednu Doubravka v pražských Kyjích. Plameny se hasičům…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama