Muž vyšplhal na sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci, sundávali ho hasiči

Na barokní sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouci, který je zapsán na seznam UNESCO, vylezl dnes časně ráno šestadvacetiletý cizinec. Dostal se až do výšky 18 metrů a lehl si na římsu. S přivolanou policií nekomunikoval; sundat ho museli hasiči. Podle policejní mluvčí Ireny Urbánkové se zatím nezjistilo, že by svým jednáním kulturní památku poškodil. Případ policie prověřuje pro podezření z přestupku proti občanskému soužití, informovala ČTK mluvčí Urbánková.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Olomouc
doporučujeme

Muž na sloup vyšplhal dnes časně ráno kolem 02:30. Policii upozornil svědek, který si ho všiml. Na místo vyrazily všechny dostupné policejní hlídky včetně policistů pohotovostního a eskortního oddělení. "Policisté na místě zjistili, že se na sloupu Nejsvětější Trojice, v místě římsy, nachází muž. Ten však s hlídkou nekomunikoval a nehybně ležel na sloupu," popsala policejní mluvčí.

Policisté proto povolali hasiče. "Muž vylezl až do výšky 18 metrů. Dostali jsme se k němu pomocí výškové techniky. Sundali jsme ho a předali policii," řekl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Policisté poté muže zajistili a převezli na policejní služebnu. "Provedli u něj jak orientační dechovou zkoušku, tak i orientační test na omamné a psychotropní látky. Obojí bylo negativní. Proč na sloup vylezl, policisté zjišťují," dodala policejní mluvčí.

Významná česká památka, kterou střeží dvě speciální panoramatické kamery s dobrým nočním viděním, se vandalismu neubránila ani v předchozích letech. V roce 2011 měli na svědomí děti utržený ozdobný řetěz a poškozený sloupek. O tři roky dříve v květnu vandalové ukradli zlacené plamínky z pískovcových váz na balustrádě, v polovině září stejného roku ulomili hlavici sloupku držícího ozdobné řetězy dva mladíci z neopatrnosti. Poslední dva případy byly důvodem instalace speciálních kamer.

Sloup Nejsvětější trojice patří k nejvýznamnějším olomouckým dominantám, je nejvýraznější stavbou tamního Horního náměstí. Na seznam UNESCO byl zařazen 30. listopadu 2000. Barokní sloup byl postaven v letech 1716 až 1754, je dílem Václava Rendera a jeho pokračovatelů. Na sochařské výzdobě se podíleli Filip Sattler a Ondřej Zahner. Dnes je pětatřicetimetrový sloup nejvyšším sousoším České republiky.

Loading...
Témata: olomouc | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie požádala firmu OKsystem o podklady k zakázce MPSV

24.02.2020 14:52 Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes požádali společnost OKsystem…

Po vichřici Julie jsou bez proudu stále tisíce domácností

24.02.2020 14:07 Aktualizováno V Česku jsou po nedělní vichřici bez proudu stále tisíce odběratelů. Distribuční společnost ČEZ…

Anketa serveru EuroZprávy.cz: Žije se u nás důchodcům dobře? Lidé řekli,…

24.02.2020 13:34 Redakce serveru EuroZprávy.cz uspořádala na sociální síti anketu, v níž jsme se ptali, jak se u nás…

Srážku na přejezdu ve Staré Huti vyšetřuje policie, řidiči auta hrozí…

24.02.2020 13:24 Kriminalisté vyšetřují případ řidiče nákladního auta, které se v pátek na železničním přejezdu ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama