Lanovka na Sněžku opět jezdí v celé délce, atrakcí pro turisty je Mapa republiky

Silný vítr dopoledne zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Po zeslábnutí větru se horní úsek rozjel ve 13:30, řekl ČTK pracovník lanovky. Spodní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu byl stále v provozu. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. Atrakcí v Krkonoších je nyní na úbočí Studniční hory sněhové pole zvané Mapa republiky, které právě v minulých dnech dostalo tvar bývalého Československa.

Přidejte svůj názor

Větrný rukáv
doporučujeme

Z mezistanice lanovky Růžová hora to je na vrchol Sněžky 2,5 kilometru pěšky. Turisté si však musejí dát na cestě pozor, protože správa Krkonošského národního parku tam v minulých dnech začala s opravami kamenného chodníku. Ve všední dny je cesta uzavřená, o víkendech je staveniště s opatrností průchodné. Opravu cesty by stavbaři měli udělat do poloviny července.

Dnes se do denního provozu letní sezony rozjela čtyřsedačková lanovka z Pece pod Sněžkou na Hnědý vrch. U její horní stanice stojí 31 metrů vysoká rozhledna, která je přístupná zdarma. Pouze víkendový provoz má zatím lanovka z Herlíkovic u Vrchlabí na horu Žalý. V denním provozu bude lanovka na Žalý od začátku července.

Ostatní lanovky ve středních a východních Krkonoších vstoupily do denního letního provozu už v minulých týdnech. Lidé se tak na hřebeny mohou každý den dostat kabinovou lanovkou z Janských Lázní na Černou horu, sedačkovými lanovkami z Velké Úpy na Portášky a ze Špindlerova Mlýna na Medvědín a Pláně. Provoz těchto lanovek dnes vítr nijak neomezil.

Dnes dopoledne bylo na hřebenech hor skoro jasno a teplota se pohybovala kolem 16 stupňů Celsia. V nižších polohách bylo výrazně tepleji, například Pec pod Sněžkou v 09:00 hlásila 25 stupňů Celsia.

Sníh na Mapě republiky by podle odhadu Správy KRNAP mohl letos vydržet do konce června. Letošní maximální výška sněhu byla na Mapě republiky naměřena 20. března, 14,5 metru, což je třetí nejvyšší naměřená hodnota za posledních 20 let. Před týdnem mocnost sněhu dosahovala přes osm metrů. Sníh na Mapě republiky postupně odtává, jako poslední zůstává sníh, který znázorňuje střední Čechy.

Sněhové pole Mapa republiky je v nadmořské výšce 1420 až 1455 metrů v nejpřísněji chráněné první zóně KRNAP, proto se k němu turisté nedostanou. Za příznivého počasí je ale viditelné zdaleka. Dobře je vidět od bufetu Chalupa Na Rozcestí či z cesty mezi Výrovkou a Památníkem obětem hor v sedle mezi Luční a Studniční horou.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řidič, který zabil dvě děti, podal ústavní stížnost. V posudcích jsou prý…

22.07.2019 09:18 Josef Ondrýsek, jenž si má odpykat 8,5 roku za tragickou nehodu v Olomouci, podal ústavní stížnost.…

Českem se prohnaly silné bouřky. Trhaly střechy a lámaly stromy

21.07.2019 21:30 Aktualizováno Pražští hasiči evidují kvůli dnešní odpolední bouřce se silným větrem dvě desítky událostí.…

Na Klínovci se při pádu z kola vážně zranil 12letý chlapec

20.07.2019 19:58 V Trail Parku Klínovec na Chomutovsku se dnes odpoledne těžce zranil dvanáctiletý chlapec.…

Češi začali šetřit. Do lázní se jim nechce

20.07.2019 10:58 Čechů, kteří si sami hradí pobyt v lázních, za posledních pět let ubylo. V roce 2014 jich bylo přes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama