Dostanou se do UNESCO? Lázeňská města západních Čech se připravují na komisaře

Lázeňská města na západě Čech, která usilují o vstup na seznam kulturního dědictví UNESCO, se připravují na podzimní návštěvu komisařů ICOMOS (Mezinárodní rady památek a sídel). Komisaři budou hodnotit, zda nominační dokumentace, kterou 11 evropských lázeňských měst předložilo pro vstup na seznam UNESCO, odpovídá skutečnosti.

Karlovy Vary
doporučujeme

Města Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně navštívil v souvislosti s přípravou nominace i manažer projektu Great Spas of Europe Paul Simons. "Prošel s námi celou trasu, kterou chceme komisaře provést. Doporučil nám, abychom udělali kamerové záběry objektů, kdyby se při nepříznivém počasí na některé památky nedostali," řekla ČTK primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová (ANO).

"Z pohledu veřejnosti by se mohlo zdát, že se okolo nominace v současné době nic neděje. Opak je však pravdou," uvedl starosta Františkových Lázní a předseda Sdružení lázeňských míst ČR Jan Kuchař (PRO Zdraví a Sport).

"Na programu posledního jednání v belgickém městě Spa byla témata jako společný marketing, situace po zápisu, finanční příspěvky kandidátských měst a další," vysvětlil. To vše je podle něj nutné během relativně krátké doby dořešit.

Komisaři ICOMOS přijedou zřejmě v září a v každém z 11 měst by měli strávit jeden až dva dny. "ICOMOS momentálně určuje hodnotitele, kteří mají jednotlivá města navštívit. Také o tom se ve Spa hovořilo. Byl už sestaven program, který bude komisi zaslán a předpokládáme, že bude celá cesta komisařů trvat asi 26 dní," podotkl starosta Mariánských Lázní Martin Kalina (Piráti).

Česká lázeňská města, která se na sériové nominaci podílejí, mají proti ostatním výhodu v tom, že leží blízko u sebe, a tvoří tak z pohledu návštěvníků téměř jeden celek. Tomu chtějí přizpůsobit celkový marketing.

"Musíme si totiž určit, jakého hosta chceme přivézt a na toho se zaměřit," řekl Vojtěch Franta (Piráti), krajský zastupitel, který má na starosti lázeňství, cestovní ruch a UNESCO. "Stojíme o klienta, který u nás stráví víc dní a využije další služby. Klientům je pak třeba přizpůsobit například dopravní obslužnost a podobně," uvedl Franta.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi si hotely v Praze na léto rezervují většinou na poslední chvíli

05.07.2020 14:57 Hotelové řetězce v Praze mají většinu rezervací zatím od tuzemských cestovatelů. Pobyty si…

V domově důchodců v Unhošti hoří, hasiči evakuovali kolem 100 lidí

04.07.2020 21:01 Aktualizováno Hasiči dnes v podvečer vyjížděli k požáru v areálu domova důchodců v Unhošti na Kladensku. Hořelo v…

Lidem věřícím dezinformacím nemá smysl oponovat, shodli se účastníci…

04.07.2020 10:14 REPORTÁŽ - Českem se šíří dezinformace a konspirační teorie o sítích 5G. Například město Jeseník…

Češi v červnu polevili v opatřeních proti covidu, ukázal průzkum

03.07.2020 19:06 Lidé v Česku v červnu polevili v opatřeních proti šíření nemoci covid-19. Většina už neomezovala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy