V Liberci hořela věž kostela, na požár se přišlo jen náhodou

V Liberci dnes dopoledne hořela věž kostela svatého Antonína Paduánského v Ruprechticích. Oheň zasáhl část trámoví, lokalizovat se ho ale podařilo během několika minut. Rychlost hrála u zásahu velkou roli, po dřevěných konstrukcích by se požár snadno šířil a hrozilo by zřícení celé věže, řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Zdenka Štrauchová. Příčiny požáru ani výši škod zatím hasiči neznají.

Hasiči
doporučujeme

"Co bylo příčinou požáru, zatím nevíme, nicméně pracujeme i s tou verzí, že ho mohl iniciovat zásah bleskem v předchozích dnech," řekla krajská policejní mluvčí Ivana Baláková. Výši způsobené škody policie zjišťuje.

Kostel v Ruprechticích patří k cenným sakrálním památkám Liberce a je dominantou čtvrti. Je dílem významných severočeských architektů Maxe Kühna a Heinricha Fanty. Základní kámen slavnostně položili 20. června 1909, v září o rok později ho pak vysvětili. Při jihovýchodním nároží stavby vyniká 47 metrů vysoká věž, v níž visí jeden z původních zvonů. Označený je jménem kateřinského továrníka Josefa Salomona, který se na stavbě pseudogotického kostela finančně podílel.

Požár věže byl na operační středisko hasičů ohlášen těsně před 11:00. Na požár se přišlo jen náhodou. "Uvažujeme o tom, že bychom tu věž nějak zpřístupnili, tedy výhled z ní, tak se tam šli chlapi podívat a zjistili, že hoří. Byla to taková boží pomoc," uvedl administrátor Římskokatolické farnosti Liberec - Ruprechtice Jeroným Jurka. Zjistili, že z věžní konstrukce padají žhavé uhlíky.

K požáru vyjelo pět jednotek. "Hasiči se připravili na hašení vnější i vnitřní cestou," řekla Štrauchová. Zatímco část hasičů připravovala výškovou techniku, druhá skupina vyrazila nejprve po dřevěném točitém schodišti a pak po dřevěných žebřících v dýchacích přístrojích nahoru.

"Nahoře již byla plamenným hořením zasažená část trámoví a prken o ploše zhruba dvou metrů čtverečních," doplnila mluvčí hasičů. Požár se podařilo během několika minut lokalizovat. Po uhašení ještě místo zkontrolovali termokamerou a dohašovali skrytá ohniska. "Kvůli porušení trámového kříže byl k události povolán také služební statik," řekla Štrauchová.

Podle statika bezprostřední nebezpečí nestability a zřícení věže nehrozí. Trámový kříž bude ale třeba co nejdříve zpevnit. "Kostel samotný nijak zasažený není, jen ta věž. Činnost kostela požár neomezil," dodal administrátor farnosti.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Upozornění pro Čechy: Kromě testu na covid-19 chce Řecko dál i QR kód

12.08.2020 16:23 Při cestování do Řecka je i nadále potřeba vygenerovaný QR kód, který země po přijíždějících…

Na Přerovsku hoří les, byl povolán vrtulník s bambivakem

12.08.2020 15:28 Požár lesa v těžko přístupném terénu likvidují hasiči u obce Dolní Újezd na Přerovsku, hoří les na…

"Vidíte žlutě." Nejvyšší správní soud se zastal spolku, který inzeroval…

12.08.2020 15:07 Aktualizováno Nejvyšší správní soud (NSS) se zastal Spolku pro zachování demokracie v ČR, který v roce 2017…

Vnuk zavraždil svou babičku, pak ji okradl. Soud mu potvrdil přísný trest

12.08.2020 13:38 Za loňskou vraždu své babičky v Brně si dvacetiletý mladík definitivně odpyká 17 let. Rozhodl o tom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama