V Liberci hořela věž kostela, na požár se přišlo jen náhodou

V Liberci dnes dopoledne hořela věž kostela svatého Antonína Paduánského v Ruprechticích. Oheň zasáhl část trámoví, lokalizovat se ho ale podařilo během několika minut. Rychlost hrála u zásahu velkou roli, po dřevěných konstrukcích by se požár snadno šířil a hrozilo by zřícení celé věže, řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Zdenka Štrauchová. Příčiny požáru ani výši škod zatím hasiči neznají.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Hasiči
doporučujeme

"Co bylo příčinou požáru, zatím nevíme, nicméně pracujeme i s tou verzí, že ho mohl iniciovat zásah bleskem v předchozích dnech," řekla krajská policejní mluvčí Ivana Baláková. Výši způsobené škody policie zjišťuje.

Kostel v Ruprechticích patří k cenným sakrálním památkám Liberce a je dominantou čtvrti. Je dílem významných severočeských architektů Maxe Kühna a Heinricha Fanty. Základní kámen slavnostně položili 20. června 1909, v září o rok později ho pak vysvětili. Při jihovýchodním nároží stavby vyniká 47 metrů vysoká věž, v níž visí jeden z původních zvonů. Označený je jménem kateřinského továrníka Josefa Salomona, který se na stavbě pseudogotického kostela finančně podílel.

Požár věže byl na operační středisko hasičů ohlášen těsně před 11:00. Na požár se přišlo jen náhodou. "Uvažujeme o tom, že bychom tu věž nějak zpřístupnili, tedy výhled z ní, tak se tam šli chlapi podívat a zjistili, že hoří. Byla to taková boží pomoc," uvedl administrátor Římskokatolické farnosti Liberec - Ruprechtice Jeroným Jurka. Zjistili, že z věžní konstrukce padají žhavé uhlíky.

K požáru vyjelo pět jednotek. "Hasiči se připravili na hašení vnější i vnitřní cestou," řekla Štrauchová. Zatímco část hasičů připravovala výškovou techniku, druhá skupina vyrazila nejprve po dřevěném točitém schodišti a pak po dřevěných žebřících v dýchacích přístrojích nahoru.

"Nahoře již byla plamenným hořením zasažená část trámoví a prken o ploše zhruba dvou metrů čtverečních," doplnila mluvčí hasičů. Požár se podařilo během několika minut lokalizovat. Po uhašení ještě místo zkontrolovali termokamerou a dohašovali skrytá ohniska. "Kvůli porušení trámového kříže byl k události povolán také služební statik," řekla Štrauchová.

Podle statika bezprostřední nebezpečí nestability a zřícení věže nehrozí. Trámový kříž bude ale třeba co nejdříve zpevnit. "Kostel samotný nijak zasažený není, jen ta věž. Činnost kostela požár neomezil," dodal administrátor farnosti.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sosnarová se pře s historiky, zdali byla vězněm v gulagu. Na krajskou cenu…

19.07.2019 18:54 Starosta Velatic na Brněnsku Jan Grolich (KDU-ČSL) by už nenavrhl na cenu Jihomoravského kraje Věru…

Loupež a vražda na benzínce v Nelahozevsi: Mužům hrozí výjimečný trest

19.07.2019 16:45 Aktualizováno Policisté navrhli obžalovat dva muže stíhané kvůli loňskému přepadení pumpy v Nelahozevsi na…

Dopaden muž, který hrozil útokem na školu v Praze. Prozradil motiv svého…

19.07.2019 16:01 Policisté z odboru Praha-venkov jih ve spolupráci s Europolem dopadli pětadvacetiletého muže, který…

Teror na železnici: Nejvyšší soud přezkoumá rozsudek nad Baldou

19.07.2019 15:24 Nejvyšší soud přezkoumá rozsudek nad Jaromírem Baldou, jenž si má odpykat čtyři roky vězení za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama