Soukup si opět podal Českou televizi, neprávem. Zjistili jsme, že vše je úplně jinak

Moderátor a vlastník TV Barrandov v jednom z mnoha svých pořadů opět vyrazil do boje s veřejnoprávními médii. Tentokrát slíbil mobilizaci svých právníků, kteří zamezí duplicitě poplatků. Realita je však mnohem prozaičtější.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Jaromír Soukup (TV Barrandov)
doporučujeme

Soukup byl do problému plateb za televizní vysílání vmanévrován volající divačkou jeho relace, která se ptala, co se stane, když přestane platit koncesionářské poplatky. Uvedla také, že na ČT1 se nedívá.

Moderátor pořadu Volejte a piště šéfovi ji popravdě odpověděl, že ze zákona je povinna tyto poplatky hradit. Přidal k tomu řadu polosmysluplných výroků o domnělé duplicitě poplatků.

„V rodinných domech, kde jsou dvě generace a dva elektroměry. Domácnost je stanovena tak, že společně hradí výdaje na její chod. O elektroměrech se nehovoří. Jde o stamilióny korun,“ uvedl Soukup a paní poradil, že pokud je povinna poplatky platit, tak to udělat musí, jinak přijde exekutor.

Zatímco Soukup burcuje právníky a hovoří o stamiliónech, není až zas tak obtížné zjistit, kdo je povinen platit koncesionářské poplatky.

„Televizní poplatek platí fyzická osoba z jednoho televizního přijímače, z druhého a každého dalšího televizního přijímače se poplatek neplatí. Poplatek se neplatí rovněž z televizního přijímače, který je v držení fyzických osob žijících s poplatníkem v téže domácnosti (dle §115 obč. Zákoníku),“ vysvětluje ony duplicity web České televize.

Nicméně skutečně se může stát, že přijde výzva ať dotyčný člověk (např. vlastník elektroměru) zaplatí poplatek. V tom případě stačí zaslat čestné prohlášení, v němž je uvedeno jméno člena domácnosti, který poplatky hradí. Oddělené elektroměry mají lidé většinou z toho důvodu, že mají i oddělené příjmy, nicméně situace může nastat a je poměrně jednoduše řešitelná, nicméně to nikomu Jaromír Soukup neporadil.

Poplatek se nemusí hradit v případě, pokud se člověk na televizní produkci dívá na počítači, který není vybaven televizní kartou (DVB-T tunerem). Tato rada by možná přišla vhod i volající, nicméně internetové služby soukromých televizí, na něž se paní podle všeho dívá, bývají často zpoplatněny na rozdíl od České televize.

Soukup mohl také své fanynce poradit, že poplatky nemusí platit pokud je hluchá či slepá a také pokud příjmy její domácnosti nepřesahují 2,15 násobek životního minima.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ochrání rouška před nákazou virem? Lékař vyvrací zažitý mýtus

27.01.2020 17:57 Aktualizováno Běžná papírová rouška chrání podle Rastislava Maďara z Lékařské fakulty Univerzity Ostrava, který…

Další podezření na koronavirus. Nemocná žena na severu Moravy je v domácí…

27.01.2020 17:14 Aktualizováno Moravskoslezští hygienici evidují jedno podezření nákazy koronavirem. Jde o Číňanku, která před 11…

Žena hospitalizovaná na Bulovce nemá koronavirus, do bioboxu nemusí

27.01.2020 17:13 Aktualizováno U ženy z Brazílie, která je hospitalizovaná v pražské Nemocnici Na Bulovce, se koronavirus…

Koronavirus v Česku? Pacient s podezřením na nákazu umístěn do izolace

27.01.2020 15:11 Kroměřížská nemocnice prověřuje podezření na koronavirus u pacienta, který se nedávno vrátil z Číny…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama