Soukup si opět podal Českou televizi, neprávem. Zjistili jsme, že vše je úplně jinak

Moderátor a vlastník TV Barrandov v jednom z mnoha svých pořadů opět vyrazil do boje s veřejnoprávními médii. Tentokrát slíbil mobilizaci svých právníků, kteří zamezí duplicitě poplatků. Realita je však mnohem prozaičtější.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Jaromír Soukup (TV Barrandov)
doporučujeme

Soukup byl do problému plateb za televizní vysílání vmanévrován volající divačkou jeho relace, která se ptala, co se stane, když přestane platit koncesionářské poplatky. Uvedla také, že na ČT1 se nedívá.

Moderátor pořadu Volejte a piště šéfovi ji popravdě odpověděl, že ze zákona je povinna tyto poplatky hradit. Přidal k tomu řadu polosmysluplných výroků o domnělé duplicitě poplatků.

„V rodinných domech, kde jsou dvě generace a dva elektroměry. Domácnost je stanovena tak, že společně hradí výdaje na její chod. O elektroměrech se nehovoří. Jde o stamilióny korun,“ uvedl Soukup a paní poradil, že pokud je povinna poplatky platit, tak to udělat musí, jinak přijde exekutor.

Zatímco Soukup burcuje právníky a hovoří o stamiliónech, není až zas tak obtížné zjistit, kdo je povinen platit koncesionářské poplatky.

„Televizní poplatek platí fyzická osoba z jednoho televizního přijímače, z druhého a každého dalšího televizního přijímače se poplatek neplatí. Poplatek se neplatí rovněž z televizního přijímače, který je v držení fyzických osob žijících s poplatníkem v téže domácnosti (dle §115 obč. Zákoníku),“ vysvětluje ony duplicity web České televize.

Nicméně skutečně se může stát, že přijde výzva ať dotyčný člověk (např. vlastník elektroměru) zaplatí poplatek. V tom případě stačí zaslat čestné prohlášení, v němž je uvedeno jméno člena domácnosti, který poplatky hradí. Oddělené elektroměry mají lidé většinou z toho důvodu, že mají i oddělené příjmy, nicméně situace může nastat a je poměrně jednoduše řešitelná, nicméně to nikomu Jaromír Soukup neporadil.

Poplatek se nemusí hradit v případě, pokud se člověk na televizní produkci dívá na počítači, který není vybaven televizní kartou (DVB-T tunerem). Tato rada by možná přišla vhod i volající, nicméně internetové služby soukromých televizí, na něž se paní podle všeho dívá, bývají často zpoplatněny na rozdíl od České televize.

Soukup mohl také své fanynce poradit, že poplatky nemusí platit pokud je hluchá či slepá a také pokud příjmy její domácnosti nepřesahují 2,15 násobek životního minima.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Českem se prohnaly silné bouřky. Trhaly střechy a lámaly stromy

21.07.2019 20:08 Pražští hasiči evidují kvůli dnešní odpolední bouřce se silným větrem dvě desítky událostí.…

Na Klínovci se při pádu z kola vážně zranil 12letý chlapec

20.07.2019 19:58 V Trail Parku Klínovec na Chomutovsku se dnes odpoledne těžce zranil dvanáctiletý chlapec.…

Češi začali šetřit. Do lázní se jim nechce

20.07.2019 10:58 Čechů, kteří si sami hradí pobyt v lázních, za posledních pět let ubylo. V roce 2014 jich bylo přes…

Sosnarová se pře s historiky, zdali byla vězněm v gulagu. Na krajskou cenu…

19.07.2019 18:54 Starosta Velatic na Brněnsku Jan Grolich (KDU-ČSL) by už nenavrhl na cenu Jihomoravského kraje Věru…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama