Verdikt v kauze Rath zazní 26. června, žaloba trvá na přísných trestech

V kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, který spolu s dalšími lidmi čelí obžalobě z korupce, rozhodne odvolací pražský vrchní soud ve středu 26. června. Soud dnes dokončil výslechy svědků, poté zazněly závěrečné návrhy státního zástupce a obhájců. Žalobce navrhl Rathovi trest propadnutí celého majetku, stejný trest chce i pro obžalované manžele Petra a Kateřinu Kottovy. S 8,5 a 7,5 lety odnětí svobody, které Rathovi a Kottovým loni v létě uložil Krajský soud v Praze, státní zástupce souhlasí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

David Rath
doporučujeme

Krajský soud Rathovi i Kottovým uložil v nepravomocném rozsudku propadnutí pouze části majetku. Kromě zpřísnění tohoto trestu chce žalobce pro Ratha i Kottovy také zákazy činnosti. Dnes u soudu přednesl jen závěrečný návrh, samotné odvolání přednášela jeho kolegyně minulé pondělí. Tehdy uvedla, že vyšší tresty žádá mimo jiné kvůli tomu, že Rath páchal trestnou činnost, i když netrpěl nedostatkem, naopak měl nadprůměrné výdělky.

Obhájci dnes naopak v závěrečných návrzích žádali, aby soud případ vrátil ke Krajskému soudu v Praze, případně aby vrchní soud jejich klienty přímo zprostil obžaloby.

Vrchní soud začal odvolání projednávat minulé pondělí, dnes jednal čtvrtý den. Rath své odvolání přednášel zhruba deset hodin, rozebíral jednotlivosti případu a vysvětloval, proč svědčí o jeho nevině.

Soud dnes vyslechl několik svědků. Vypovídal například bývalý policista Libor Gregor, který v roce 2011 na Ratha kvůli podezření z korupce podal trestní oznámení. O majetkových poměrech bývalého hejtmana mluvili jeho bratr Michal a žena Eva. Ta se mimo jiné vyjadřovala k penězům, které při vyšetřování zadržela policie.

Ke slovu se pak na chvíli znovu dostal i David Rath, na tuto část ale soud z jednací síně vyloučil veřejnost. Odvolací senát chtěl také doplnit výslech jedné z obžalovaných, podnikatelky Lucie Novanské, jejíž firma tendry pro kraj organizovala. Vypovídat však odmítla.

Rath čelí obžalobě z přijímání úplatků za zmanipulovaná výběrová řízení na získání zakázek Středočeského kraje. Krajský soud mu za to loni uložil trest 8,5 roku vězení. Někdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr, kteří podle žalobců machinace s tendry organizovali, dostali tresty o rok nižší. Součástí jejich zatím nepravomocného trestu je i propadnutí majetku za desítky milionů korun. V kauze čelí obžalobě celkem 11 lidí, všem krajský soud uložil podmíněné a nepodmíněné tresty.

Odvolací senát vedený Pavlem Zelenkou se kauzou zabýval už v roce 2015. Nepravomocný rozsudek, který ukládal Rathovi a Kottovým stejné tresty jako ten nynější, zrušil kvůli použití odposlechů. Nejvyšší soud však následně uvedl, že je lze použít jako důkaz.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ochrání rouška před nákazou virem? Lékař vyvrací zažitý mýtus

27.01.2020 17:57 Aktualizováno Běžná papírová rouška chrání podle Rastislava Maďara z Lékařské fakulty Univerzity Ostrava, který…

Další podezření na koronavirus. Nemocná žena na severu Moravy je v domácí…

27.01.2020 17:14 Aktualizováno Moravskoslezští hygienici evidují jedno podezření nákazy koronavirem. Jde o Číňanku, která před 11…

Žena hospitalizovaná na Bulovce nemá koronavirus, do bioboxu nemusí

27.01.2020 17:13 Aktualizováno U ženy z Brazílie, která je hospitalizovaná v pražské Nemocnici Na Bulovce, se koronavirus…

Koronavirus v Česku? Pacient s podezřením na nákazu umístěn do izolace

27.01.2020 15:11 Kroměřížská nemocnice prověřuje podezření na koronavirus u pacienta, který se nedávno vrátil z Číny…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama