"Vytrávení" novičokem? ÚS odmítl stížnost na útočné komentáře, neziskovky s nimi mají počítat

Práce v neziskové organizaci, která pomáhá obětem trestné činnosti a chrání lidská práva, je hodná úcty, avšak vyžaduje občanskou statečnost. Pracovníci musejí počítat s tím, že se vystavují "zájmu osob omezeného rozhledu", nezralých a frustrovaných, uvedl Ústavní soud (ÚS) v usnesení, kterým však zároveň odmítl stížnost Kláry Kalibové z organizace In Iustitia. Jako registrovaná sociální služba pomáhá obětem trestných činů z nenávisti. Kalibová s kolegy podle svých slov čelila cílené zastrašovací kampani a vážným výhružkám. Jeden z jejich pisatelů souzen nebude, případ skončí v přestupkovém řízení.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

soudy
doporučujeme

Usnesení ÚS pokládá Kalibová za skandální. Není podle ní možné, aby kvůli pomoci obětem předsudečného násilí sama čelila nenávisti a postrádala při tom ochranu. Ministerstvo spravedlnosti by se podle ní mělo vážně zabývat bezpečností podobných organizací, třeba i těch, které pomáhají obětem domácího násilí nebo uprchlíkům. Kalibová ČTK také řekla, že se obrátí na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Kalibová figurovala jako poškozená v procesu s Miroslavem Cirnfusem kvůli jeho příspěvkům a vyjádřením na facebooku. Obvodní soud pro Prahu 6 uložil Cirnfusovi peněžitý trest 30.000 korun. Dospěl k závěru, že Kalibové vyhrožoval ublížením na zdraví. Jeden příspěvek s nadsázkou, avšak vulgárně zmiňoval možnost "vytrávení" organizace pomocí jedu novičok. V dalším příspěvku s obrázkem hlavy, do které jsou zabodané nože, přál pisatel "slečně Neziskovce" aspoň deset let "migrénky".

Odvolací Městský soud v Praze rozsudek zrušil a případ postoupil Úřadu městské části Praha 10 do přestupkového řízení. Nejde prý o trestný čin. Podle stížnosti Kalibové tím stát rezignoval na zásadu ochrany soukromí a bezpečnosti svých občanů.

ÚS označil stížnost za neopodstatněnou. V některých bodech se mu sice zdají přiléhavější závěry soudu prvního stupně, není to však prý důvod ke zrušení usnesení odvolacího soudu. ÚS připomněl, že neexistuje subjektivní právo poškozeného domáhat se stíhání konkrétního pachatele.

Zároveň je v usnesení zpravodaje Davida Uhlíře napsáno, že činnost Kalibové v neziskovce zabývající se "pomocí obětem trestné činnosti a aktivní ochranou lidských práv" je "zajisté hodná úcty".

"Vyžaduje také občanskou statečnost, neboť ve veřejném prostoru a na internetu musí nepochybně počítat rovněž s tím, že se vystavuje zájmu osob omezeného rozhledu, nezralým a frustrovaným, nespokojeným se světem, který je obklopuje, což je, podle vulgárních výlevů na sociální síti, také případ daného obviněného," stojí v usnesení.

Vlna nenávistných příspěvků na adresu organizace In Iustitia, která je registrovanou sociální službou, následovala podle webu HateFree poté, co zveřejnila zprávu věnující se právě nenávisti na sociálních sítích. Bylo to zastrašování zabitím, znásilněním, vypálením kanceláře, řekla dnes ČTK Kalibová. Tým organizace In Iustitia reagoval několika tresními oznámeními.

Cirnfus u pražských soudů uváděl, že Kalibovou nikdy přímo nekontaktoval, jeho příspěvky prý byly určené jen přátelům a lidem, se kterými na facebooku komunikuje. Vulgární mluva je pro něj prý vzhledem k dělnické profesi normální. Po úspěchu u městského soudu označil ve veřejném facebookovém příspěvku Kalibovou za "opovrženíhodnou osobu, veš v našem kožichu, cizopasnického škůdce".

"ÚS nesdílí názor stěžovatelky, že nemá žádné právní nástroje, které by jí umožňovaly efektivně se bránit zvůli pachatele a že by stát rezignoval na ochranu její důstojnosti, cti a dobrého jména. Soud pouze rozhodl, že jednání obviněného nebylo trestným činem," uvedl nyní ÚS. Kalibová zdůraznila, že nejde o nález, ale jen usnesení, které má nižší váhu.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Českem se prohnaly silné bouřky. Trhaly střechy a lámaly stromy

21.07.2019 20:08 Pražští hasiči evidují kvůli dnešní odpolední bouřce se silným větrem dvě desítky událostí.…

Na Klínovci se při pádu z kola vážně zranil 12letý chlapec

20.07.2019 19:58 V Trail Parku Klínovec na Chomutovsku se dnes odpoledne těžce zranil dvanáctiletý chlapec.…

Češi začali šetřit. Do lázní se jim nechce

20.07.2019 10:58 Čechů, kteří si sami hradí pobyt v lázních, za posledních pět let ubylo. V roce 2014 jich bylo přes…

Sosnarová se pře s historiky, zdali byla vězněm v gulagu. Na krajskou cenu…

19.07.2019 18:54 Starosta Velatic na Brněnsku Jan Grolich (KDU-ČSL) by už nenavrhl na cenu Jihomoravského kraje Věru…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama