Vloupání každých 25 minut. Máte dobře zabezpečený domov? Policie rozjela kampaň

Vloupání do bytů, domů nebo rekreačních chat tvoří v České republice více než polovinu trestné činnosti. Policie proto při příležitosti Evropského dne proti vloupání do obydlí připravila kampaň s radami občanům, jak zabezpečit své domy a byty. Na tiskové konferenci to dnes sdělili zástupci policie a ministerstva vnitra.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Bezpečnostní kamery
doporučujeme

"Každých 25 minut dojde v České republice ke spáchání trestného činu krádeže vloupáním. Pokud se budeme bavit o konkrétních objektech, tak například v případě rodinných domů je to každých 3,5 hodiny, v případě bytů jsou to každé čtyři hodiny, v případě chat přibližně každých 6,5 hodiny," řekl Michal Barbořík, ředitel odboru prevence kriminality ministerstva vnitra.

Kampaň policie a vnitra má několik podob, jde například o plakáty, animované spoty nebo letáky. "Ty se nesou hlavně v duchu motta: Ať se z vysněné dovolené nestane noční můra," uvedl Barbořík. Leták upozorňuje například na to, aby lidé neupozorňovali na svou nepřítomnost v době dovolené nebo dobře zabezpečili byt. Další preventivní tipy můžou lidé nalézt na webu www.stopvloupani.cz.

"Socioekonomická situace vede k tomu, že společnost se má lépe, pořizuje si větší majetek a možná bagatelizuje trestnou činnost," upozornila Zuzana Pidrmanová, vedoucí oddělení prevence z policejního prezidia. Lidé, přestože doma mají hodnotné věci, podceňují zabezpečení dveří a oken, doplnila. Apelovala také na to, aby lidé udržovali dobré vztahy se sousedy, kteří jsou pak schopni případnému vloupání zabránit.

Kriminalista Michal Herma z policejního prezidia řekl, že základní myšlenkou projektu bylo odstranit lidskou lhostejnost. "Sami si můžete všimnout, když jdete po ulici a začne houkat alarm, kolik lidí na to reaguje. Já si troufám říct, že možná nikdo," uvedl.

Řekl také, že ačkoli má majetková kriminalita dlouhodobě klesající tendenci, za prvního půl roku zaznamenali policisté u vloupání mírný nárůst. "V posledních dvou letech jsme zaznamenali velký příliv organizovaných skupin, především z Latinské Ameriky, které se specializují na vloupání do domů a bytů," upozornil.

Pidrmanová připomněla, že kriminalisté spolu s Cechem mechanických zámkových systémů (CMZS) v loňském roce vyvinuli aplikaci, která má lidem pomoci jejich majetek chránit. Ta je volně ke stažení a skládá se z databáze zámečníků a rad ohledně zabezpečení objektů. Aplikace letos byla rozšířena o dva nové prvky, trezory a mechatroniku, řekl zástupce cechu Tomáš Pospíšil.

Projekt Zabezpečte se! spustila policie již v loňském roce. Evropský den proti vloupání, který se letos koná poprvé, se inspiroval v Belgii, kde má dlouholetou tradici. Letos se ho účastní 12 zemí.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pátrání po dívce (15) z Blanenska bylo odvoláno, našli ji v Itálii

22.07.2019 10:29 Policie po čtyřech měsících odvolala pátrání po pohřešované patnáctileté dívce z Blanenska, která…

Trest za ubodání jednoho z dvojčat platí. Muž útočil "pod vlivem démonů"

22.07.2019 10:02 Nejvyšší soud (NS) potvrdil devítileté vězení Karlu Šandovi z Prahy, který v toxické psychóze…

Řidič, který zabil dvě děti, podal ústavní stížnost. V posudcích jsou prý…

22.07.2019 09:18 Josef Ondrýsek, jenž si má odpykat 8,5 roku za tragickou nehodu v Olomouci, podal ústavní stížnost.…

Českem se prohnaly silné bouřky. Trhaly střechy a lámaly stromy

21.07.2019 21:30 Aktualizováno Pražští hasiči evidují kvůli dnešní odpolední bouřce se silným větrem dvě desítky událostí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama