Fajtova výpověď je neplatná? Ministerstvo kultury se důrazně ohradilo

Ivan Morávek pověřený řízením Národní galerie Praha měl podle ministerstva kultury pravomoci dát výpověď bývalému řediteli této instituce Jiřímu Fajtovi. Poté, co ho ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) z čela galerie v dubnu odvolal, dostal Fajt v květnu od Morávka výpověď. V žalobě, kterou nyní podal, tvrdí, že výpověď je neplatná a že Morávek k ní neměl oprávnění.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

kultura
doporučujeme

Mluvčí ministerstva kultury Martha Häckl dnes ČTK sdělila, že argumentaci Fajtova právního zástupce považuje ministerstvo za nešťastný pokus odvést pozornost od trestního oznámení, které na Fajta podal Staněk.

"Jakékoliv právní úkony je vždy nutno vykládat z hlediska jejich smyslu a účelu. Pan Morávek byl ustanoven do funkce statutárního orgánu Národní galerie v Praze v souladu se zákonem, se všemi pravomocemi z toho vyplývajícími," uvedla mluvčí. Žalobu ministerstvo podle ní vnímá jako demagogický a účelový útok bývalého ředitele s cílem zpochybnit základní pravomoci úřadu ministra dané mu ústavou a kompetenčním zákonem.

Fajta a také ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa odvolal Staněk s tím, že oba pochybili v hospodaření svých institucí. Podal na ně také trestní oznámení. Za svůj krok sklidil kritiku části odborné veřejnosti i spolustraníků a v květnu rezignoval ke konci měsíce. Prezident Miloš Zeman ale jeho konec neakceptoval. Nepřijetí demise zdůvodnil tím, že ministr odhalil ve svém resortu "závažná ekonomická pochybení" a neměl by být za tato odhalení trestán. Premiér Andrej Babiš (ANO) pak na žádost ČSSD navrhl odvolání ministra.

Fajt v žalobě uvádí, že výpověď učinila osoba, která k tomu neměla oprávnění. Bývalý ředitel to zdůvodňuje tím, že pod výpovědí je podepsán Morávek jako "generální ředitel pověřený řízením", ale podle statutu NGP může za galerii jednat pouze generální ředitel jmenovaný ministrem kultury.

"Formulace 'generální ředitel pověřený řízením' je zcela nesmyslná," uvádí žaloba. Staněk podle ní nemohl nikoho pověřit řízením galerie, ministr může jen jmenovat řádného generálního ředitele, píše se v žalobě. "Nerespektováním zákonných ustanovení, respektive jejich obcházením, ministr kultury způsobil neplatnost výpovědi," uvádí dokument.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid-19: Psychologické sociální pasti a české roušky

06.04.2020 18:12 Sociální psychologie zná již přes 50 let fenomén sociální pasti. Jde o situaci, kdy jednotlivci…

Komentář lékaře: Přinesl covid-19 konec doby postfaktické?

06.04.2020 17:37 KOMENTÁŘ - Když jsme se ještě nedávno podivovali nad pojmem „doba postfaktická“, ani nás nenapadlo,…

Německo zatím nedá termín, kdy uvolní opatření. Kontroly na hranicích s ČR…

06.04.2020 15:50 Aktualizováno Německo zatím nezavede kontroly na hranicích s Českem, jak o tom uvažoval ministr vnitra Horst…

I zadlužený člověk se může stát poručníkem dítěte, rozhodl Ústavní soud

06.04.2020 12:34 I zadlužený člověk se může stát poručníkem dítěte, rozhodl dnes Ústavní soud (ÚS). Zastal se ženy,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy