Fajtova výpověď je neplatná? Ministerstvo kultury se důrazně ohradilo

Ivan Morávek pověřený řízením Národní galerie Praha měl podle ministerstva kultury pravomoci dát výpověď bývalému řediteli této instituce Jiřímu Fajtovi. Poté, co ho ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) z čela galerie v dubnu odvolal, dostal Fajt v květnu od Morávka výpověď. V žalobě, kterou nyní podal, tvrdí, že výpověď je neplatná a že Morávek k ní neměl oprávnění.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

kultura
doporučujeme

Mluvčí ministerstva kultury Martha Häckl dnes ČTK sdělila, že argumentaci Fajtova právního zástupce považuje ministerstvo za nešťastný pokus odvést pozornost od trestního oznámení, které na Fajta podal Staněk.

"Jakékoliv právní úkony je vždy nutno vykládat z hlediska jejich smyslu a účelu. Pan Morávek byl ustanoven do funkce statutárního orgánu Národní galerie v Praze v souladu se zákonem, se všemi pravomocemi z toho vyplývajícími," uvedla mluvčí. Žalobu ministerstvo podle ní vnímá jako demagogický a účelový útok bývalého ředitele s cílem zpochybnit základní pravomoci úřadu ministra dané mu ústavou a kompetenčním zákonem.

Fajta a také ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa odvolal Staněk s tím, že oba pochybili v hospodaření svých institucí. Podal na ně také trestní oznámení. Za svůj krok sklidil kritiku části odborné veřejnosti i spolustraníků a v květnu rezignoval ke konci měsíce. Prezident Miloš Zeman ale jeho konec neakceptoval. Nepřijetí demise zdůvodnil tím, že ministr odhalil ve svém resortu "závažná ekonomická pochybení" a neměl by být za tato odhalení trestán. Premiér Andrej Babiš (ANO) pak na žádost ČSSD navrhl odvolání ministra.

Fajt v žalobě uvádí, že výpověď učinila osoba, která k tomu neměla oprávnění. Bývalý ředitel to zdůvodňuje tím, že pod výpovědí je podepsán Morávek jako "generální ředitel pověřený řízením", ale podle statutu NGP může za galerii jednat pouze generální ředitel jmenovaný ministrem kultury.

"Formulace 'generální ředitel pověřený řízením' je zcela nesmyslná," uvádí žaloba. Staněk podle ní nemohl nikoho pověřit řízením galerie, ministr může jen jmenovat řádného generálního ředitele, píše se v žalobě. "Nerespektováním zákonných ustanovení, respektive jejich obcházením, ministr kultury způsobil neplatnost výpovědi," uvádí dokument.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vadí vám černoška jako agent 007? Tak poslouchejte... Češi dostali nálož z…

17.07.2019 22:53 Aktualizováno Nespokojenost Čechů s novým agentem 007 narůstá. Oznámení, že jeho roli převezme žena, přijal svět…

Trest za posprejování Karlova mostu? Žalobce žene dva cizince k soudu

17.07.2019 18:48 Státní zástupce podal dnes odpoledne soudu návrh na potrestání dvou cizinců, které policie v…

Kolik poslali Češi na obnovu Notre-Dame? Část peněz už dorazila do Francie

17.07.2019 18:36 Česká biskupská konference (ČBK) dnes odeslala prvních půl milionu korun ze sbírky vyhlášené v…

Cizinci-vandalové zavařili Praze. Odstranit graffiti z Karlova mostu není…

17.07.2019 16:25 Aktualizováno K odstranění graffiti z pilíře Karlova mostu, kterým památku poškodili v pondělí večer dva sprejeři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama