Greenpeace k soudu? Policie chce obžalovat aktivisty za obsazení elektrárny Chvaletice

Policie uzavírá případ aktivistů ekologické organizace Greenpeace, kteří v roce 2016 obsadili chladicí věž elektrárny Chvaletice a protestovali proti prodloužení jejího provozu. Pět z nich bylo obviněno z poškození cizí věci a poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Do několika dní chce policie podat návrh na podání obžaloby státnímu zástupci, sdělila dnes ČTK mluvčí krajské policie Markéta Janovská. "V současné době bylo umožněno stranám řízení prostudování spisového materiálu," uvedla Janovská.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

policie
doporučujeme

Podle policie 11 aktivistů neoprávněně vniklo do areálu elektrárny, vystoupali na ochoz chladicí věže, kde za pomocí horolezecké techniky slanili a navrtali její opláštění. Poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Tím podle spisu poškodili chladicí věž a "vyvolali situaci poruchy uvedeného zařízení, snížení funkčnosti obecně prospěšného zařízení, která vedla k podstatnému omezení plnění účelu stavby". Stíhání šesti zahraničních aktivistů policie předala do zemí jejich pobytu.

Chladicí věž byla v době akce Greenpeace kvůli opravám v elektrárně mimo provoz. Obvinění vloni zaplatili 407.780 korun, které společnost Severní energetická zaplatila za zamazání zhruba stovky děr na chladicí věži. Další požadavky elektrárny státní zástupce neuznal. Obviněným hrozí až šest let vězení.

Chladicí věž obsadilo 3. října 2016 jedenáct aktivistů Greenpeace, opustili ji 5. října. Někteří na ni vylezli a navrtali do ní díry, později na ni vyvěsili dva transparenty. Organizace protestovala proti modernizaci elektrárny, která prodlouží její provoz do roku 2030. Organizace Greenpeace protest odůvodňovala tím, že považuje za chybné rozhodnutí státních úředníků automaticky prodloužit provoz největšího znečišťovatele v Pardubickém kraji, nevyhodnotit dopady rozhodnutí na životní prostředí a vyloučit ze schvalovacího řízení veřejnost. Severní energetická označila nesouhlas Greenpeace za absurdní, neboť modernizace sníží emise škodlivých látek i prachu.

Na elektrárnu se zaměří také letošní Klimakemp, akce zaměřená na diskuse o změně klimatu, současné energetice a možnostech jejího alternativního vývoje. Uskuteční se od 30. června do 7. července u Veltrub na Kolínsku, odkud není do Chvaletic daleko. Důvodem je žádost uhelné elektrárny Chvaletice o výjimku z emisních limitů, což kritizovali i zástupci Greenpeace. Organizátoři již avizovali demonstraci a blokády, zatím je blíže neupřesnili.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Metodika hasičů: Jaký je postup zásahu v léčebnách?

19.01.2020 15:04 Hasiči musejí při požárech budov zdravotnických zařízení počítat mimo jiné se zdravotními omezeními…

Policie vyšetřuje požár ve Vejprtech jako obecné ohrožení

19.01.2020 14:45 Policie šetří požár v domově pro mentálně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku, při kterém zemřelo…

Po požáru v domově 30 zraněných, nemocnice ošetřily 17 pacientů

19.01.2020 14:08 Nemocnice Krajské zdravotní a.s. přijaly po požáru domova pro osoby se zdravotním postižením ve…

Jak mohl požár vzniknout? Zabezpečení bylo nadstandardní, klienti měli k…

19.01.2020 13:29 Zabezpečení proti požáru v domově pro zdravotně postižené ve Vejprtech bylo nadstandardní, řekla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama