Třetina Čechů zkusila nelegální drogy. Mnohem větší problém je však jinde

Zhruba třetina dospělých v Česku má podle výzkumů zkušenost s nelegálními drogami, nejčastěji jde o konopné drogy, v jednotkách procent pak o halucinogeny, extázi, pervitin, heroin či kokain. Větší společenské a zdravotní dopady má závislost na alkoholu, což je legální droga, informoval dnes mluvčí Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) v Klecanech u Prahy Jan Červenka. Vědci se v ústavu věnují mimo jiné i drogové problematice a jejímu řešení.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Drogy
doporučujeme

Na nezákonné užívání drog má upozornit i Mezinárodní den boje proti drogám a nezákonnému obchodování s nimi - každoročně připadá na středu.

Při léčbě závislostí převažují uživatelé legálních drog. "V posledním roce se v psychiatrických ambulancích léčilo cca 21.000 lidí, kteří mají problém s alkoholem a cca 3000 - 4000 lidí, kteří mají problém s opiáty včetně substituční léčby, jsou závislí na pervitinu - 3500, na více látkách současně - 3500 a na konopných drogách -1500," uvedla Barbora Orlíková z NUDZ.

Podle ní bylo v pobytové psychiatrické léčbě cca 9000 lidí, kteří mají problém s alkoholem a cca 5000 lidí, kteří mají problém s pervitinem, opiáty nebo jsou závislí na více látkách současně.

Vysoce rizikových uživatelů drog, ted těch, co brou drogy intenzivně, dlouhodobě a případně injekčně, je v tuzemsku dle odhadů přibližně 47.000 v případě opiátů a pervitinu a kolem 125.000 kuřáků konopných drog, kteří jsou ve vysokém riziku vzniku problémů souvisejících s užíváním konopí včetně závislosti.

Od roku 2011 výrazně klesá počet šestnáctiletých, kteří mají zkušenost s legálními i nelegálními drogami. Jedinou výjimkou je kokain, u nějž je patrný mírný vzestup. ČR stále patří mezi země s vysokým počtem dospívajících s opakovanými zkušenostmi s alkoholem.

Mezi dospělými přibývá problémových uživatelů pervitinu a zvyšuje se i míra zneužívání opioidních léčiv. Na druhou stranu klesá počet uživatelů heroinu. Nejvyšší výskyt užívání drog je mezi mladými dospělými do 34 let, častěji mezi muži. Ženy vedou jen při užívání psychoaktivních léků - zejména léků na uklidnění a na spaní.

"Dá se to shrnout tak, že v ČR je cca 2,5 milionu denních kuřáků, cca 900.000 lidí, kteří zneužívají psychoaktivní léky - tedy získávají je bez předpisu, případně jich berou více než je doporučení lékaře, přestože je měli původně předepsané. Dále je tu zhruba 1,6 milionu lidí, kteří rizikově pijí alkohol, z nichž je cca 900.000 ve vysokém riziku problémů spojených s alkoholem včetně závislosti. Asi 600.000 lidí pije alkohol denně a asi 100.000 lidí pije denně nadměrné dávky alkoholu, pět a více alkoholických nápojů denně," dodala Orlíková.

Smrtelných předávkování na nelegální drogy je v ČR ročně kolem 30 až 40 případů, smrtelných intoxikací alkoholem cca 400 ročně.

Údaje o vycházejí z registrů Ústavu zdravotnických informací a z Výroční zprávy o stavu ve věcech drog, kterou každoročně vydává Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vadí vám černoška jako agent 007? Tak poslouchejte... Češi dostali nálož z…

17.07.2019 22:53 Aktualizováno Nespokojenost Čechů s novým agentem 007 narůstá. Oznámení, že jeho roli převezme žena, přijal svět…

Trest za posprejování Karlova mostu? Žalobce žene dva cizince k soudu

17.07.2019 18:48 Státní zástupce podal dnes odpoledne soudu návrh na potrestání dvou cizinců, které policie v…

Kolik poslali Češi na obnovu Notre-Dame? Část peněz už dorazila do Francie

17.07.2019 18:36 Česká biskupská konference (ČBK) dnes odeslala prvních půl milionu korun ze sbírky vyhlášené v…

Cizinci-vandalové zavařili Praze. Odstranit graffiti z Karlova mostu není…

17.07.2019 16:25 Aktualizováno K odstranění graffiti z pilíře Karlova mostu, kterým památku poškodili v pondělí večer dva sprejeři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama