Rath byl zproštěn v části obžaloby. Státní zástupkyně je přesto spokojená, obhájce prská

Podle státní zástupkyně je významným signálem pro společnost, že i po několika letech od počátku trestního řízení dospěla kauza kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha k vyhlášení pravomocného rozsudku. I když byli Rath a manželé Kottovi zproštěni v části obžaloby, byli stále uznáni vinnými v podstatné části, uvedla po vyhlášení rozsudku žalobkyně. Jeden z Rathových obhájců novinářům řekl, že s rozsudkem nesouhlasí. Upozornil na to, že jeho klient byl odsouzen za jeden skutek popsaný v obžalobě související s rekonstrukcí zámku Buštěhrad na Kladensku, ve zbytku byl obžaloby zproštěn.

David Rath
doporučujeme

Rath půjde podle dnešního pravomocného rozsudku na sedm let do vězení. Odvolací pražský vrchní soud mu trest o rok a půl snížil. Nižší tresty dostali také manželé Kateřina a Petr Kottovi. Pětileté tresty dostali od soudu podnikatelka Lucia Novanská, jejíž firma tendry pro kraj organizovala, a manažeři Pavel Drážďanský a Tomáš Mladý. Podmínky uložil soud spolupracující obviněné Ivaně Salačové a stavaři Václavu Kovandovi.

Soud Ratha a zbylé obžalované zprostil obžaloby v části týkající se manipulací s výběrovými řízeními na vybavení středočeských nemocnic.

Žalobkyně Lenka Šimková se k trestům, které odvolací senát uložil, zatím vyjadřovat nechtěla. "Co se týče trestu, došlo k nikoli nevýznamným změnám (...), je to otázkou určitého vyhodnocení a zejména je potřeba počkat, jak se k jednotlivým trestům postaví soud," řekla.

Žalobkyně podotkla, že soud nevyhověl jejímu požadavku na to, aby Rathovi propadl veškerý majetek, nezopakoval ani trest částečného propadnutá majetku. Na druhou stranu uložil soud obžalovaným různě dlouhé zákazy činnosti.

"Rozsudek vítám v tom směru, že doktor Rath byl zproštěn ve čtyřech skutcích a zůstal mu vlastně jen jeden skutek, a to je zámek Buštěhrad, nicméně ani v tomto případě nesouhlasíme s výrokem o vině," řekl jeden z Rathových obhájců Roman Jelínek. Vrchní soud podle něj vypustil z důkazů odposlechy. Avizoval, že ve věci podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Pražský vrchní soud se případem zabýval podruhé. Prvoinstanční verdikt, který Rathovi stejně jako podruhé ukládal 8,5 roku vězení, v roce 2016 zrušil právě kvůli použití odposlechů. Nejvyšší soud však následně uvedl, že je lze použít jako důkaz.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus v Praze: Počet nově nakažených se opět vrátil nad 50

08.08.2020 19:43 Denní nárůst nových případů koronaviru v Praze se vrátil nad padesátku. K dnešním 18:00 za…

V Bohumíně hořel panelový dům. Lidé skákali z oken, 10 mrtvých

08.08.2020 19:39 Aktualizováno Při požáru v panelovém domě v Bohumíně na Karvinsku zemřelo dnes deset lidí. ČTK to řekla policejní…

Policie našla v Sázavě mrtvého muže, nezvěstné chlapce zatím nemá

08.08.2020 19:13 Aktualizováno Policisté na Kutnohorsku pokračovali třetím dnem v pátrání po dvou šestnáctiletých mladících, kteří…

Potápěči na Lužnici pátrali po vodákovi, další muž zmizel pod hladinou…

08.08.2020 18:43 Aktualizováno Záchranáři pro dnešek ukončili hledání jednoho z vodáků, kteří se dnes převrátili na jezu řeky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama