Rath byl zproštěn v části obžaloby. Státní zástupkyně je přesto spokojená, obhájce prská

Podle státní zástupkyně je významným signálem pro společnost, že i po několika letech od počátku trestního řízení dospěla kauza kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha k vyhlášení pravomocného rozsudku. I když byli Rath a manželé Kottovi zproštěni v části obžaloby, byli stále uznáni vinnými v podstatné části, uvedla po vyhlášení rozsudku žalobkyně. Jeden z Rathových obhájců novinářům řekl, že s rozsudkem nesouhlasí. Upozornil na to, že jeho klient byl odsouzen za jeden skutek popsaný v obžalobě související s rekonstrukcí zámku Buštěhrad na Kladensku, ve zbytku byl obžaloby zproštěn.

Přidejte svůj názor 1 komentář

David Rath
doporučujeme

Rath půjde podle dnešního pravomocného rozsudku na sedm let do vězení. Odvolací pražský vrchní soud mu trest o rok a půl snížil. Nižší tresty dostali také manželé Kateřina a Petr Kottovi. Pětileté tresty dostali od soudu podnikatelka Lucia Novanská, jejíž firma tendry pro kraj organizovala, a manažeři Pavel Drážďanský a Tomáš Mladý. Podmínky uložil soud spolupracující obviněné Ivaně Salačové a stavaři Václavu Kovandovi.

Soud Ratha a zbylé obžalované zprostil obžaloby v části týkající se manipulací s výběrovými řízeními na vybavení středočeských nemocnic.

Žalobkyně Lenka Šimková se k trestům, které odvolací senát uložil, zatím vyjadřovat nechtěla. "Co se týče trestu, došlo k nikoli nevýznamným změnám (...), je to otázkou určitého vyhodnocení a zejména je potřeba počkat, jak se k jednotlivým trestům postaví soud," řekla.

Žalobkyně podotkla, že soud nevyhověl jejímu požadavku na to, aby Rathovi propadl veškerý majetek, nezopakoval ani trest částečného propadnutá majetku. Na druhou stranu uložil soud obžalovaným různě dlouhé zákazy činnosti.

"Rozsudek vítám v tom směru, že doktor Rath byl zproštěn ve čtyřech skutcích a zůstal mu vlastně jen jeden skutek, a to je zámek Buštěhrad, nicméně ani v tomto případě nesouhlasíme s výrokem o vině," řekl jeden z Rathových obhájců Roman Jelínek. Vrchní soud podle něj vypustil z důkazů odposlechy. Avizoval, že ve věci podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Pražský vrchní soud se případem zabýval podruhé. Prvoinstanční verdikt, který Rathovi stejně jako podruhé ukládal 8,5 roku vězení, v roce 2016 zrušil právě kvůli použití odposlechů. Nejvyšší soud však následně uvedl, že je lze použít jako důkaz.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kam zmizela týraná Valerie? U soudu zazněla děsivá svědectví sourozenců

15.07.2019 17:17 Obvodní soud pro Prahu 3 dnes pokračoval v projednávání případu babičky pohřešované nezletilé…

"Místo aby dostali přes držku, tak stávkují!" Šéf svazu průmyslu se teď…

15.07.2019 17:06 Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák se omluvil za své výroky, které pronesl na adresu…

Uprchlý Rus dostal 9 let za smrtelnou nehodu v Praze, trest si zřejmě…

15.07.2019 14:49 Za silvestrovskou smrtelnou dopravní nehodu v centru Prahy uložil soud ruskému řidiči Olegu…

Řidič dle žaloby nechal zemřít spolujezdce. Místo pomoci odjel se psem na…

15.07.2019 14:17 Z loňské nehody u Hošťky na Tachovsku, při které utrpěl smrtelná zranění spolujezdec z osobního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama