Rath srovnává EU se třetí říší. Na rozsudek je hrdý, nicméně se hodlá bránit

Bývalý středočeský hejtman David Rath je připraven podrobit se dnešnímu rozhodnutí soudu, který ho za zmanipulované zakázky Středočeského kraje poslal na sedm let do vězení. S rozsudkem ale nesouhlasí, považuje ho za nespravedlivý a bude se dále bránit právními prostředky, "klidně až ke štrasburskému soudu". Třiapadesátiletý Rath to řekl dnes před polednem novinářům ve středočeské Hostivici, kde žije. Vynesení rozsudku se nezúčastnil. Celý případ považuje za politický proces, cítí se nevinný a svým způsobem hrdý.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

David Rath
doporučujeme

Podle Ratha vrchní soud konstatoval, že nešlo o korupci, ale o poškozování zájmů Evropské unie. "Cítím se být hrdý na to být odsouzen za poškozování zájmů Evropské unie, protože je to obdoba, jak naši předci byli odsuzování za poškozování zájmů třetí říše. Myslím si, že takovéto paragrafy vůbec do normální demokratické země nepatří," řekl Rath. Kdyby podle něj byla kvalifikace případu od začátku taková, jako uznal dnes vrchní soud, tak by nemohl být ve vazbě rok a půl.

Sedmileté vězení považuje za nepřiměřené tvrdé a exemplární. Je podle něj patrné, že vrchní soud podlehl tlaku veřejnosti a politiků. "Považuji to za nespravedlivé a neodpovídající," dodal. V zakázce na buštěhradský zámek prý nic nezákonného nekonal a je zvědavý, o jaké důkazy soud opře své rozhodnutí.

Rath necítí, že by u buštěhradské zakázky udělal cokoli špatně, naopak učinil kroky, které ji zlevnily o 40 milionů korun. Přístup vrchního soudu nicméně ocenil, byl podle něj o něco méně nespravedlivější než v případě krajského soudu. "Jestli máte být (ve vězení) osm a půl let, nebo sedm let, je to v podstatě totéž," uvedl s úsměvem.

Kromě sedmiletého vězení soud uložil Rahtovi také desetimilionový peněžitý trest. "Nevím, z čeho bych to zaplatil. Nemám ani deset milionů, ani jeden milion," řekl Rath novinářům. Počká si na písemné vyrozumění.

Pražský vrchní soud dnes pravomocně rozhodl, že bývalý středočeský hejtman půjde za zmanipulované zakázky Středočeského kraje na sedm let do vězení. Zároveň Rathovi uložil desetimilionový peněžitý trest a sedmiletý zákaz působit v samosprávě. Odvolací senát snížil bývalému politikovi původní trest, podle kterého měl za mřížemi strávit 8,5 roku.

Kauza začala před více než sedmi roky, v květnu 2012, kdy policie zadržela Ratha s krabicí, v níž bylo sedm milionů korun. V kauze bylo kromě bývalého hejtmana obžalováno dalších deset lidí. Také je soud uznal vinnými. Bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou a jejího manžela Petra poslal vrchní soud na šest let do vězení. Každý má také zaplatit 15 milionů korun a nebude smět působit v řídících orgánech společností. Podle odvolacího senátu žádali úplatky 26 milionů, přijali téměř 17 milionů korun. Sedm milionů dali Rathovi.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vadí vám černoška jako agent 007? Tak poslouchejte... Češi dostali nálož z…

17.07.2019 22:53 Aktualizováno Nespokojenost Čechů s novým agentem 007 narůstá. Oznámení, že jeho roli převezme žena, přijal svět…

Trest za posprejování Karlova mostu? Žalobce žene dva cizince k soudu

17.07.2019 18:48 Státní zástupce podal dnes odpoledne soudu návrh na potrestání dvou cizinců, které policie v…

Kolik poslali Češi na obnovu Notre-Dame? Část peněz už dorazila do Francie

17.07.2019 18:36 Česká biskupská konference (ČBK) dnes odeslala prvních půl milionu korun ze sbírky vyhlášené v…

Cizinci-vandalové zavařili Praze. Odstranit graffiti z Karlova mostu není…

17.07.2019 16:25 Aktualizováno K odstranění graffiti z pilíře Karlova mostu, kterým památku poškodili v pondělí večer dva sprejeři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama