Rusové při loupeži na Brněnsku udusili seniora, tvrdí žaloba. Hrozí jim výjimečný trest

Krajský soud v Brně se dnes začal zabývat případem vraždy seniora v Žabčicích na Brněnsku v roce 2015. Státní zastupitelství z činu viní dva cizince, hrozí jim až 20 let vězení, případně výjimečný trest. Jeden z nich vinu dnes popřel, druhý je vedený jako uprchlý. Soud hlavní líčení odročil na druhou polovinu září.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Vražda, ilustrační foto
doporučujeme

Rusové Magomed Moldiev Israilov (Magomed Moldijev Israilov) a Saidkhuseyn Naurbayev (Sajdchusejn Naurbajev) podle státní zástupkyně Zuzany Zámoravcové dostali tip na vloupání do rodinného domu v Žabčicích od neznámého člověka. Po společné domluvě pak podle obžaloby 26. května 2015 ve večerních hodinách do domu vnikli se zamaskovanými obličeji kuklami a vyzbrojeni krátkými střelnými zbraněmi. "Majitele domu fyzicky napadli, svázali mu ruce i nohy, přes ústa ho svázali pruhem látky," uvedla žalobkyně.

Poté čtyřiasedmdesátiletého muže podle státní zástupkyně delší dobu fyzicky napadali, kopali ho a bili pěstmi po celém těle včetně hlavy. Muž utrpěl mnohačetná zranění včetně zlomenin několika žeber. Seniora poté podle obžaloby udusili neznámým předmětem. V šatní skříni pak podle obžaloby založili požár. Cennosti z bytu dali do batohu a odjeli s nimi do Rakouska, uvedla žalobkyně.

U soudu se z činu zpovídá jen třicetiletý Israilov, druhý muž, čtyřiatřicetiletý Naurbayev, je vedený jako uprchlý. "Nezavraždil jsem nikoho, v České republice jsem nebyl, byl jsem v Rusku," uvedl dnes Israilov. Více se k obžalobě nevyjádřil. Předseda senátu Aleš Novotný přečetl výpovědi muže z přípravného řízení. I v nich muž popřel, že spáchal vraždu, uvedl, že v Česku nikoho nezná a že nic neprovedl. Muže usvědčuje mimo jiné i jeho DNA, které se našlo na místě činu. Muž byl už dříve trestaný, v Maďarsku za nelegální převoz lidí, v Rakousku, kde žije, za ublížení na zdraví.

Soud dnes vyslechl dceru oběti, v domě spáchání trestného činu žila ve druhé polovině domu. "V noci jsem procitla a slyšela jsem otcův hlas: ´No co je?´, pak zvuk ran. Až ráno jsme zjistili, co se stalo," řekla dnes u soudu žena.

Dveře do bytu byly podle ní otevřené, uvnitř bylo zakouřeno, sekerou proto rozbila okno, aby se byt vyvětral. Známý pak podle ní vešel dovnitř a řekl, že tam leží bezvládné tělo s rukama svázanýma za zády.

"Jsme na začátku hlavního líčení, uvidíme, jak se bude vyvíjet důkazní situace. Naše stanovisko je jasné, náš klient nespáchal tento trestný čin, spáchal ho někdo jiný," řekl novinářům jeden z obhájců muže.

Soud odročil hlavní líčení na 18. a 19. září. Obžalovaného také usnesením ponechal ve vazbě z obavy z útěku.

Loading...
Témata: Vražda | Brno | soudy | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (17)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dusno kolem agenta 007: Nesmysl, neúcta! Jako by se z Sněhurky stal…

17.07.2019 11:01 Dusno kolem nového filmu o legendárním agentovi 007 v Česku pokračuje. Po Václavku Klausovi mladším…

Vadí vám černoška jako agent 007? Tak poslouchejte... Češi dostali nálož z…

17.07.2019 10:58 Nespokojenost Čechů s novým agentem 007 narůstá. Oznámení, že jeho roli převezme žena, přijal svět…

Mimořádné snížení trestů v rozsáhlé kauza "losovaček"? Šéfžalobce…

17.07.2019 10:48 Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nesouhlasí s mimořádným snížením trestů pro devět aktérů…

V Tursku u Prahy pokračuje zásah hasičů, část haly stále hoří

17.07.2019 09:01 V Tursku u Prahy dnes pokračuje zásah hasičů ve vyhořelém skladu, v němž byly i akumulátory. Místo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama