Poutníci ve Velehradě uctí Palladium země české, má symboliku jako korunovační klenoty

Poutníci budou moci ve čtvrtek a v pátek ve Velehradě na Uherskohradišťsku při příležitosti letošních Dnů lidí dobré vůle uctít Palladium země české. Obrázek Staroboleslavské madony je po staletí jedním ze symbolů české státnosti. Palladium nás provází v celých našich dějinách, řekl dnes ČTK a Českému rozhlasu tajemník Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Církev
doporučujeme

"Palladium země české, dá se říci, je na úrovni korunovačních klenotů. Od palladia odvozujeme českou státnost, protože bylo předáno na Moravě, na symbolickém Velehradě, a posléze díky svaté Ludmile se dostalo do Prahy a ke knížeti České země svatému Václavovi, který si jej velice považoval," uvedl Kořenek. V celých českých dějinách podle něj byla palladiu vzdávána velká úcta.

S instalací originálu památky v Královské kapli baziliky Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje počítají organizátoři v 15:00, o 45 minut později jej nechají přenést na hlavní oltář. Po 18:00 poputuje zpět do kaple, kde jej budou moci poutníci až do půlnoci uctít. Na stejném místě jej budou moci zájemci zhlédnout i v pátek dopoledne, od 10:30 bude k vidění i na hlavní poutní mši.

Převoz a vystavování reliéfu budou ve Velehradě provázet přísná bezpečnostní opatření. Organizátoři chtějí podle Kořenka jeho představením připomenout mimo jiné 1150. výročí od smrti svatého Cyrila a jmenování svatého Metoděje prvním moravským arcibiskupem. Zároveň má vyzdvihnout 30. výročí svatořečení Anežky České.

Palladium země české, nevelký kovový reliéf zobrazující Pannu Marii s Kristem, darovala podle legendy svatému Václavovi jeho babička svatá Ludmila, která ho prý dala zhotovit na radu svatých Cyrila a Metoděje. Český kníže jej údajně nosil celý život na prsou. Podle odborníků však zřejmě vzniklo až někdy v období od 80. let 14. století do konce 15. století.

Na konci třicetileté války se reliéfu zmocnili Švédové. Darovali ho do Vídně, odkud byl roku 1650 v triumfálním průvodu přenesen do Prahy a odtud pak definitivně do Staré Boleslavi.

Palladiu je připisována ochranná moc nad českými zeměmi. Dnes je trvale umístěno v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi, vystavuje se pouze výjimečně. Od roku 2016 je národní kulturní památkou.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Požár u Prahy stále není pod kontrolou. Z hal se ozývaly exploze, stoupá…

16.07.2019 16:15 Aktualizováno V Tursku u Prahy od dnešního dopoledne hoří bývalé zemědělské haly, které slouží jako sklady…

Babička týrané Valerie dostala osm let natvrdo. Dívenka je dodnes nezvěstná

16.07.2019 14:58 Aktualizováno Soud potrestal babičku pohřešované nezletilé Valerie z Prahy osmi lety vězení za její týrání,…

Kauza Čapí hnízdo pokročila. Podezření z daňových deliktů má police za…

16.07.2019 12:06 Aktualizováno Policie zahájila úkony trestního řízení v souvislosti s hospodařením farmy Čapí hnízdo, a to pro…

Duka oroduje za mariánský sloup v Praze, vytáhl i vyhánění muslimů za…

16.07.2019 11:07 Historikové, kteří se vyslovili proti umístění repliky mariánského sloupu na pražském Staroměstském…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama