Poutníci ve Velehradě uctí Palladium země české, má symboliku jako korunovační klenoty

Poutníci budou moci ve čtvrtek a v pátek ve Velehradě na Uherskohradišťsku při příležitosti letošních Dnů lidí dobré vůle uctít Palladium země české. Obrázek Staroboleslavské madony je po staletí jedním ze symbolů české státnosti. Palladium nás provází v celých našich dějinách, řekl dnes ČTK a Českému rozhlasu tajemník Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Církev
doporučujeme

"Palladium země české, dá se říci, je na úrovni korunovačních klenotů. Od palladia odvozujeme českou státnost, protože bylo předáno na Moravě, na symbolickém Velehradě, a posléze díky svaté Ludmile se dostalo do Prahy a ke knížeti České země svatému Václavovi, který si jej velice považoval," uvedl Kořenek. V celých českých dějinách podle něj byla palladiu vzdávána velká úcta.

S instalací originálu památky v Královské kapli baziliky Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje počítají organizátoři v 15:00, o 45 minut později jej nechají přenést na hlavní oltář. Po 18:00 poputuje zpět do kaple, kde jej budou moci poutníci až do půlnoci uctít. Na stejném místě jej budou moci zájemci zhlédnout i v pátek dopoledne, od 10:30 bude k vidění i na hlavní poutní mši.

Převoz a vystavování reliéfu budou ve Velehradě provázet přísná bezpečnostní opatření. Organizátoři chtějí podle Kořenka jeho představením připomenout mimo jiné 1150. výročí od smrti svatého Cyrila a jmenování svatého Metoděje prvním moravským arcibiskupem. Zároveň má vyzdvihnout 30. výročí svatořečení Anežky České.

Palladium země české, nevelký kovový reliéf zobrazující Pannu Marii s Kristem, darovala podle legendy svatému Václavovi jeho babička svatá Ludmila, která ho prý dala zhotovit na radu svatých Cyrila a Metoděje. Český kníže jej údajně nosil celý život na prsou. Podle odborníků však zřejmě vzniklo až někdy v období od 80. let 14. století do konce 15. století.

Na konci třicetileté války se reliéfu zmocnili Švédové. Darovali ho do Vídně, odkud byl roku 1650 v triumfálním průvodu přenesen do Prahy a odtud pak definitivně do Staré Boleslavi.

Palladiu je připisována ochranná moc nad českými zeměmi. Dnes je trvale umístěno v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi, vystavuje se pouze výjimečně. Od roku 2016 je národní kulturní památkou.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policisté zatím marně pátrají po seniorovi, bez léků je v ohrožení

20.10.2019 21:51 Aktualizováno Liberecká policie dál pátrá po sedmdesátiletém Janu Klosovi, který se v sobotu nevrátil z…

Gustáv Husák: Tušil konec socialismu? Nesnášel Dubčeka, prosazoval Havla

20.10.2019 21:38 Aktualizováno Třikrát byl vyloučen ze stejné strany, přes devět let strávil ve vězení a 14 let byl prezidentem.…

Přípravy na 30. výročí sametu vrcholí. Studenti budou v Brně hodně slyšet

20.10.2019 09:07 Při oslavách 30 let svobody budou v Brně hodně slyšet univerzity a jejich studenti, stejně jako v…

V Hurghadě zemřela Češka. Tělo Pavlíny našli až po několika dnech

20.10.2019 02:34 Aktualizováno V egyptské Hurghadě před několika dny zemřela osmatřicetiletá žena z České republiky. Její tělo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama