Dostane se Krupka do UNESCO? Hornické město s napětím očekává výsledek nominace

Hornické město Krupka na Teplicku s napětím očekává výsledek nominačního procesu zápisu na seznam světového dědictví UNESCO. O zařazení usiluje v rámci společné česko-německé nominace Hornické kulturní krajiny Erzgebirge/Krušnohoří. Výsledky by mohl výbor, který nyní zasedá v ázerbájdžánské metropoli Baku, zveřejnit zřejmě v neděli.

Česká republika
doporučujeme

Výbor zasedá od 30. června do 10. července, jeho delegáti postupně probírají 36 nominovaných kulturních a přírodních památek, které se chtějí na prestižní seznam dostat. "Vše probíhá v absolutním utajení, nebudeme vědět výsledek dřív, než se oficiálně vyhlásí," uvedl mluvčí Krupky Milan Křivohlavý.

Do Baku míří z České republiky zástupci vedení Krupky. "Předpokládáme, že výsledek budeme znát vzhledem k časovému posunu v noci na pondělí," uvedl Křivohlavý. Krupka připravuje k výsledkům na úterý tiskovou konferenci.

V novodobé historii půjde podle Křivohlavého o naprosto výjimečnou událost, která by se do budoucích časů nesporně projevila pozitivně v mnoha oblastech místního života a rozvoje města.

"Není to zdaleka jenom prestižní záležitost, což potvrzují zkušenosti z dosud dvanácti UNESCO památek, zapsaných od roku 1992 z území České republiky. Bylo by to také potvrzení mimořádné hodnoty a uznání významu této části Krušných hor v kontextu celého kulturního a přírodního dědictví ve všech světadílech," uvedl Křivohlavý.

Poslední zápis pro Českou republiku je starý 16 let, kdy se na seznam dostala Židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa v Třebíči.

Projekt nominace Hornické kulturní krajiny Erzgebirge/Krušnohoří je výsledkem mnohaleté spolupráce české a saské strany s počátky v roce 1998. Na české straně je nominováno šest lokalit, tedy Hornická kulturní krajina Jáchymov, Hornická kulturní krajina Abertamy, Boží Dar a Horní Blatná, Hornická kulturní krajina Krupka, vrch Mědník, vápenka v Háji u Loučné pod Klínovcem, národní kulturní památka Rudá věž smrti u Ostrova, a na německé osm míst, zahrnujících 44 krajinných nebo městských areálů a 500 jednotlivých objektů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi si hotely v Praze na léto rezervují většinou na poslední chvíli

05.07.2020 14:57 Hotelové řetězce v Praze mají většinu rezervací zatím od tuzemských cestovatelů. Pobyty si…

V domově důchodců v Unhošti hoří, hasiči evakuovali kolem 100 lidí

04.07.2020 21:01 Aktualizováno Hasiči dnes v podvečer vyjížděli k požáru v areálu domova důchodců v Unhošti na Kladensku. Hořelo v…

Lidem věřícím dezinformacím nemá smysl oponovat, shodli se účastníci…

04.07.2020 10:14 REPORTÁŽ - Českem se šíří dezinformace a konspirační teorie o sítích 5G. Například město Jeseník…

Češi v červnu polevili v opatřeních proti covidu, ukázal průzkum

03.07.2020 19:06 Lidé v Česku v červnu polevili v opatřeních proti šíření nemoci covid-19. Většina už neomezovala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy