Brutální útoky na seniory, jeden se udusil. Nejvyšší soud potvrdil vysoké tresty

Mnohaleté tresty za dvě loupežná přepadení seniorů na Blanensku a Brněnsku potvrdil Nejvyšší soud. Jeden útok skončil vraždou. Výjimečný trest 23 let vězení si odpyká Michal Cvan. Komplicové Simon Baier a Jozef Minár dostali 18leté tresty.

Přidejte svůj názor

Nejvyšší soud České republiky
doporučujeme

Dovolání obžalovaných bylo odmítnuto, řekla dnes ČTK Eva Angyalossy, mluvčí Krajského soudu v Brně, který případ řešil jako první instance. Odůvodnění zatím není v databázi Nejvyššího soudu dostupné.

Tresty jsou souhrnné. Případem se dvakrát zabýval odvolací Vrchní soud v Olomouci. Napoprvé trojici uložil sedm, devět a 11 let, část případu týkající se vraždy však vrátil krajskému soudu. Napodruhé už vrchní soud souhrnné tresty potvrdil a označil za přiměřené okolnostem.

Oba útoky se odehrály na konci roku 2015. Muži nejprve přepadli třiašedesátiletého muže v Lysicích na Blanensku, jehož dům si dopředu vytipovali. Za použití surového násilí a výhružek si vynutili vydání platební karty i s PIN kódem, peněz a zlatých řetízků. Muže nechali svázaného. Později jej našel jeho bratr.

O několik týdnů později si lupiči vyhlédli devadesátiletého muže v Ivančicích. S kuklami na hlavách, s pistolí a elektrikářskými páskami vnikli do jeho domu. Když volal o pomoc, svázali ho a bili, nakonec udusili.

Z domu trojice ukradla dvoje hodiny a sadu stříbrných příborů, lup druhý den prodali v zastavárně. Minár tvrdil, že se na vraždě nepodílel, prý byl ve vedlejší místnosti, kterou prohledával.

Justice při výměře trestu brala v potaz kriminální minulost všech obžalovaných. Cvan byl třikrát soudně trestaný za loupež, Minár byl trestán dvanáctkrát. Naopak u Baiera jako jediného soudy zohlednily jeho lítost, snažil se také uhradit škodu poškozeným.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Požár u Prahy stále není pod kontrolou. Z hal se ozývaly exploze, stoupá…

16.07.2019 16:15 Aktualizováno V Tursku u Prahy od dnešního dopoledne hoří bývalé zemědělské haly, které slouží jako sklady…

Babička týrané Valerie dostala osm let natvrdo. Dívenka je dodnes nezvěstná

16.07.2019 14:58 Aktualizováno Soud potrestal babičku pohřešované nezletilé Valerie z Prahy osmi lety vězení za její týrání,…

Kauza Čapí hnízdo pokročila. Podezření z daňových deliktů má police za…

16.07.2019 12:06 Aktualizováno Policie zahájila úkony trestního řízení v souvislosti s hospodařením farmy Čapí hnízdo, a to pro…

Duka oroduje za mariánský sloup v Praze, vytáhl i vyhánění muslimů za…

16.07.2019 11:07 Historikové, kteří se vyslovili proti umístění repliky mariánského sloupu na pražském Staroměstském…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama