Bouře v Řecku: Jsou dovolené Čechů v ohrožení? Nové informace

Ministerstvo zahraničí po středečních bouřích s krupobitím na poloostrově Chalkidiki, při nichž zemřeli i dva čeští turisté, nezpřísňuje doporučení pro cesty do Řecka. Jde o živelní pohromu, nikoli o trvalé zhoršení situace, zdůvodnila ČTK tento krok mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová. Celkem zemřelo nejméně šest zahraničních turistů, zhruba stovka lidí byla zraněna. Velká část poloostrova je bez elektřiny, dodávky by podle řeckého deníku Kathimerini měly být obnoveny do dnešního večera.

Přidejte svůj názor

Moře, ilustrační foto
doporučujeme

Český starší manželský pár zemřel poté, co se kvůli silnému větru převrátil jejich karavan na pobřeží v letovisku Sozopoli poblíž města Nea Propontida. Muž byl na místě mrtvý, žena zemřela při převozu do nemocnice, uvedla dnes místní média. Podle nich byl s nimi v karavanu i jejich syn a vnuk, kteří utrpěli zranění. Úmrtí dvou občanů potvrdila i Štíchová, jeden zraněný Čech je v nemocnici, není ale v ohrožení života.

České velvyslanectví poskytlo postiženým občanům základní potraviny a oblečení, asistuje i u překladatelských služeb. Diplomaté se snaží kontaktovat také české občany, jejichž příbuzní se obrátili na ministerstvo zahraničí s tím, že od nich nemají žádné zprávy.

Cestovní kanceláře, které ČTK oslovila, informace o zraněných lidech na místě nemají. "Přes Invii je na Chalkidiki cca 140 našich klientů a nevíme zatím o nikom zraněném," sdělila ČTK mluvčí cestovní agentury Andrea Řezníčková. Podle výkonné ředitelky CK Travel Family Blanky Hrubé na tzv. prstu Kassandra, kde kancelář působí, nejde internet a elektřina. "Stále je zataženo, ale už neprší. Silnice jsou již průjezdné. Z našich turistů jsou všichni v pořádku, nikdo nebyl zraněn ani nedošlo k žádným majetkovým újmám. Situace v oblasti je úplně stabilizovaná," uvedla Hrubá.

Podle obchodní ředitelky kanceláře Travel Family Lucie Uskokovič je s touto kanceláří v oblasti 40 klientů, zatím nikdo nežádal o možnost dřívějšího odjezdu. "Zatím nemáme zprávu o tom, že by v našich ubytovacích kapacitách bylo něco poškozeno," dodala. Firma také neplánuje rušit další odlety na Chalkidiki.

CK Fischer má v oblasti 30 klientů, kteří dnes odlétají. "Hotely nicméně po včerejší (středeční) bouři fungují normálně, některé byly dopoledne bez proudu a vyráběly elektřinu z generátorů. Jinak ale poškozené nejsou," řekl ČTK mluvčí firmy Jan Bezděk. Letiště a silnice pak podle něj fungují bez omezení, dnes se budou uklízet pláže. Kancelář nemusela žádné klienty stěhovat ani se neruší zájezdy.

Místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež ČTK sdělil, že na poloostrově je s cestovními kancelářemi asi 7500 Čechů. Další tisíce lidí do oblasti jezdí samostatně, počet českých turistů na místě tak zřejmě bude vyšší než deset tisíc. Cestovní kanceláře nyní zjišťují případné poškození ubytovacích zařízení.

Kromě Čechů se oběťmi bouře na Chalkidiki stali Rus a jeho dvouletý syn, na něž poblíž jejich hotelu v letovisku Nea Potidea spadl strom, a rumunská žena s osmiletým chlapcem, které zabila část padající střechy restaurace. Několik desítek zraněných, včetně dětí, skončilo v místních nemocnicích.

zdroj: YouTube

Severní část Řecka, kde tráví první část letních prázdnin u moře tisíce cizinců, zasáhl živel po několika dnech s tropickými teplotami blížícími se 40 stupňům. Ve středu večer začaly Chalkidiki a okolní oblasti bičovat prudké lijáky a krupobití. Vítr vyvracel stromy a ničil střechy budov.

Místní úřady vyhlásily na Chalkidiki mimořádný stav. Nejméně 140 hasičů mělo kvůli živlu celonoční zásah. S likvidací škod bude pomáhat i armáda, řekl dnes místnímu rozhlasu řecký ministr obrany.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výbuch a požár v kladenském paneláku. Zemřela žena, 14 zraněných

25.01.2020 13:23 Aktualizováno Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči…

Rusko se opět snaží o jednostranný výklad dějin? Čeští historici se zlobí

25.01.2020 10:35 Aktualizováno Rusko se pokouší jednostranně vykládat historii podobně, jako činil v minulosti Sovětský svaz.…

Bitva se Zemanem nekončí. Kaslová se odvolala v kauze Peroutka

24.01.2020 19:20 Aktualizováno Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová podala odvolání proti rozsudku, který zamítl…

Dům ve Vejprtech podpálili tři klienti? Skončili v psychiatrické léčebně

24.01.2020 16:48 Vedení domova pro zdravotně postižené ve Vejprtech podezírá tři klienty z toho, že způsobili…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama