Kauza Diag Human: Arbitrovi zůstane třímilionová odměna, ministerstvo prohrálo soud

Rozhodci z kauzy Diag Human Petru Kuželovi zůstane odměna přes tři miliony korun, protože ministerstvo zdravotnictví neuspělo s dovoláním k Nejvyššímu soudu (NS). Informoval o tom dnes server Seznam Zprávy, kterému to potvrdila mluvčí NS Marcela Pröllerová. Soudní spor mezi Kuželem a státem tak definitivně skončil. Ministerstvo muselo zaplatit rozhodci odměnu podle loňského rozsudku pražského městského soudu.

Nejvyšší soud České republiky
doporučujeme

Částku zhruba 3,092 milionu korun s úroky přiřkl Kuželovi již před dvěma lety Obvodní soud pro Prahu 2. Ministerstvo se proti rozsudku odvolalo, Městský soud v Praze ale odvolání loni na podzim zamítl a potvrdil verdikt předchozího soudu. Ministerstvo tedy třímilionovou odměnu za práci na vleklém sporu státu a firmy na výrobu a zpracování krevní plazmy Diag Human Kuželovi na konci roku 2018 vyplatilo.

Se státem se o vyplacení odměny soudí i další dva arbitři z kauzy Diag Human Milan Kindl a Jiří Schwarz. Kindlův případ musí znovu řešit Obvodní soud pro Prahu 2. Prvoinstanční soud mu sice loni v březnu přiřkl odměnu přes tři miliony korun, odvolací městský soud však počátkem letošního roku rozhodnutí zrušil. Schwarzovi soudy řekly, že nemá žalovat ministerstvo zdravotnictví ale firmu Diag Human. Jeho dovolání podle Seznamu nyní řeší NS.

Firma Diag Human se s Českem řadu let soudila kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Stát od poloviny roku 2013 tvrdí, že arbitráž o miliardy korun definitivně vyhrál. Trojice rozhodců vydala usnesení, jímž arbitráž zastavila. Usnesení odůvodnila tak, že věc již byla rozhodnuta v roce 2002, kdy stát firmě vyplatil 326 milionů za poškození dobrého jména, takže všechna následující rozhodnutí ve věci nemají právní účinky.

Rozhodci Schwarz, Kindl a Kužel poslali v květnu 2016 členům vlády dopis, ve kterém uvedli, že se na zaplacení odměny dohodli s někdejším ministrem zdravotnictví Martinem Holcátem. Podle ministerstva měli dostat 18,5 milionu, polovinu z toho od státu. Tehdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) s vyplacením peněz souhlasil, proti byli ale další členové vlády z hnutí ANO. Arbitři se následně začali soudit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spor o stamiliony za trakční elektřinu ještě nekončí, Ústavní soud zčásti…

03.08.2020 11:17 Komplikovaný spor mezi společností ČEZ Prodej a Správou železnic (SŽ) o stovky milionů korun za…

Vláda chtěla pomoci. Lázně teď čelí zlobě klientů, na které se nedostalo

03.08.2020 11:10 Gastronomie, hotelnictví, cestovní ruch a lázeňství patří mezi nejvíce zasažené obory z hlediska…

"Nejsem zločinec." Nakažená dívka z pražského klubu čelí i výhrůžkám

03.08.2020 09:40 Nejméně 165 lidí se infikovalo novým typem koronaviru v pražském ohnisku nákazy klubu Techtle…

Kreml nás vnímá jako gubernii, která musí poslouchat. Odstup bychom si…

03.08.2020 09:10 ROZHOVOR – Dezinformace jsou součástí hybridní války a v dnešní době se s nimi setkává každý…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama