Za komentáře na facebooku vězení? Policii dochází trpělivost

Podle státního zástupce Jana Laty je potřeba mluvit o případech nenávisti na internetu, aby si lidé začali uvědomovat, že je to trestný čin. Aplikace zákona na internetové prostředí ale působí policii a státním zastupitelům potíže, protože se tato sféra legislativy pořád vyvíjí.

Facebook
doporučujeme

Podmíněné odsouzení a pokutu dostala například 26letá žena za nenávistné komentáře pod fotografií žáků ze základní školy v Teplicích. Případ není ještě uzavřen a bude se jím zabývat krajský soud v Ústí nad Labem.

"Agresivita v projevech se v poslední době nebývale zvyšuje, je to nebezpečný jev, kterým se my, státní zástupci, stejně jako policie musíme intenzivně zabývat a důsledně jej postihovat," řekla pro Lidové noviny vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Případ vzbudil zájem o nenávistné komentáře na internetu. Klára Kalibová z organizace pro pomoc obětem násilí z nenávistí In Iustitia tvrdí, že nenávistné komentáře mají dva aspekty. Jedním je hromadný útok na celou skupinu lidí a druhým je útok na konkrétního člověka.

"V osobní sféře člověka takový útok může činit velké obtíže a také způsobit psychické i zdravotní problémy," uvedla pro Českou televizi. Podle ní se lidé obracejí s žádostí o pomoc kvůli velké škále vyhrůžek, od vyhrůžek smrtí přes hrozby znásilněním, likvidací nebo různými veřejnými tribunály.

"V poslední době jsou ve velké oblibě mezi pachateli takových trestních činů například i zneužívání osobních fotografií a vytváření falešných profilů určitých lidí," řekla Kalibová. Podle ní jsou takové situace pro oběti velmi devastující.

Podle Laty se z běžného používání internetu stává prostředek na šíření nenávisti, když se člověk svými výroky a komentáři začíná dopouštět trestních činů a hanobí nějakou rasu, etnikum nebo náboženství.

"Spousta lidí a pachatelů tohoto druhu trestní činnosti se domnívá, že jejich výroky na internetu jsou nepostižitelné a že si mohou psát co chtějí," vysvětlil Lata v rozhovoru. Podle něj je potřeba mluvit o takových případech, vždyť právě zvýšená publicita tohoto tématu může vést k tomu, že se nenávist zmírní a lidé si uvědomí, že psaní vyhrůžek v komentářích nese svá rizika.

Podle Kalibové je vidět zájem nejvyššího státního zastupitelství o tyto případy. "Například Lenka Bradáčová jednoznačně řekla, že nenávistné projevy na internetu jsou trestnou činností, stejně tak nejvyšší státní zastupitelství plánuje neškolit všechny státní zastupitele se specializací extremismu právě na tu předsudečnou trestnou činnost," řekla.

Na druhou stranu jsou podle ní i individuální případy, kdy dochází k naprostému nepochopení toho, co ta předsudečná činnost znamená. Podle Laty jsou policie a státní zastupitelství konzervativní instituce a vyhrůžky na internetu jsou pro ně nový fenomén.

"Mohou přistupovat k takovým věcem s určitou mírou prodlevy a fenomén internetu je záležitostí, kde se učí za pochodu," vysvětlil. Problémem v takových případech je podle něj nejasnost, co je potřeba vymezovat jako trestný čin a co jako projev svobody slova. "Řada metodických pomůcek vymezuje jednání, která již byla kvalifikována soudy jako trestný činy. Ta judikatura se ale pořád vyvíjí a doposud nebyla příliš bohatá," objasnil Lata.

Policie a státní zastupitelé se podle něj nezabývají tím, že prohledávají diskuse a něčí příspěvky na internetu. Začínají se jim věnovat, jenom když někdo podá oznámení, že se v nich došlo k útoku nebo vyhrůžkám. Také se věnují případům, které vzbudí veřejnou pozornost, jak to bylo v situaci se žáky z Teplic.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ROZHOVOR: Americký pilot Meeker riskoval život, aby občané NDR uletěli…

15.08.2020 18:10 ROZHOVOR – Neváhal opětovat palbu, kterou jej zasypali vojáci. Americkému pilotovi Barry Meekerovi,…

Stovky lidí v Praze demonstrují kvůli situaci v Bělorusku

15.08.2020 17:09 Zhruba čtyři stovky lidí se dnes odpoledne vydaly z pražského Klementina na protestní pochod kvůli…

V Praze prasklo potrubí. Komplikuje provoz tramvají

15.08.2020 15:47 Aktualizováno Kvůli havárii vodovodu ve Strojnické ulici v Praze 7 je od dnešních 8:15 přerušený provoz tramvají…

Duka požehnal mariánský sloup v Praze

15.08.2020 14:50 Pražský arcibiskup Dominik Duka dnes po poledni požehnal mariánský sloup, který se po 102 letech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama